Yumurta besin değeri

Kategori: Beslenme - 6.342Yorum Yazın
Yumurta besin değeri

Yumurta besin değeri ile diyet listelerinde sıklıkla kendine yer veriyor. Gerçekten besleyiciliği ve kalori değeriyle mükemmel bir besin olan yumurtanın her şeyi ayrı bir değer taşıyor. Bu nedenle sarısı, beyazı hatta kabuğu bile değerlendirilmeyi hak ediyor. Yumurta akı besin değeri, yumurtanın sarısı besin değeri, yumurta kabuğu besin değeri ile ilgili detayları aşağıda okuyabilirsiniz. Elbette sözünü ettiğimiz yumurtanın besin içeriği nedir sorusunda adı geçen şey tavuk yumurtasıdır. Bununla birlikte bıldırcın yumurtası besin değeri ile ilgili bilgiler de sunuluyor.

Yumurta besin değeri

Yumurtalar, az miktarda kalori içeren eksiksiz bir yüksek kaliteli proteinin mükemmel bir kaynağıdır. Bir bütün yumurta 68 kalori içerirken 5.5 gram protein vardır. Yumurtalar kolin içerir ki bu önemlidir. Çünkü kolin vücut tarafından yeterince üretilemeyen bir maddedir. Yeterli kolin olmadan, başka bir önemli besin maddesi olan folik asitte de eksiklik görülebilir.

Yumurta besin değeri tablosu

Bir yumurta besin değeri içeriğindeki tüm maddelerle birlikte aşağıda tablo halinde veriliyor. Yumurtanın besin içeriği ile ilgili açıklamaları tablodan sonra okuyabilirsiniz.

besin Beyaz Yumurta sarısı Beyaz% Toplam Sarısında% Toplam
Protein 3,6 g 2.7g % 57 % 43
Şişman 0.05 g 4.5g % 1 % 99
Kalsiyum 2,3 mg 21.9 mg % 9.5 % 90.5
Magnezyum 3.6 mg 0.85 mg % 80.8 % 19.2
Demir 0,03 mg 0.4 mg % 6.2 % 93.8
Fosfor 5 mg 66.3 mg % 7 % 93
Potasyum 53.8 mg 18,5 mg % 74.4 % 25.6
Sodyum 54.8 mg 8.2 mg % 87 % 13
Çinko 0,01 mg 0.4 mg % 0.2 % 99.8
Bakır 0,008 mg 0,013 mg % 38 % 62
Manganez 0,004 mg 0.009 mg % 30.8 % 69.2
Selenyum 6,6 mcg 9.5 mcg % 41 % 59
tiamin 0,01 mg 0,03 mg % 3.2 % 96.8
b 2 vitamini 0.145 mg 0,09 mg % 61.7 % 48.3
Niasin 0,035 mg 0,004 mg % 89.7 % 9.3
Pantotenik asit. 0,63 mg 0.51 mg % 11 % 89
B6 0.002 mg 0,059 mg % 3.3 % 96.7
Folat 1,3 mcg 24,8 mcg % 5 % 95
B12 0,03 mcg 0.331 mcg % 8.3 % 91.7
A vitamini 0 IU 245 IU 0% 100%
E vitamini 0 mg 0.684 mg 0% 100%
D vitamini 0 IU 18.3 IU 0% 100%
K vitamini 0 IU 0.119 IU 0% 100%
DHA ve AA 0 94 mg 0% 100%
Karotenoidler 0 mcg 21 mcg 0% 100%

1 yumurta besin değeri

Yumurta içeriğindeki kolesterolle bir dönem ‘kötü’ damgası yemişti. Son yıllarda yeniden iade-i itibar ile hak ettiği besin değeri konumuna kavuştu.

1 yumurta besin değeri içeriğinde önerilen günlük sınırın üçte ikisini oluşturan 213 mg kolesterol bulunuyor.

2000 yılında Amerikan Kalp Derneği (AHA) beslenme kurallarını gözden geçirdi ve sağlıklı yetişkinlere günde bir yumurtaya izin verirken, yine de günlük toplam 300 mg kolesterol limiti öneriyor.

Bilim adamları yüksek kan kolesterolünün kalp hastalığıyla ilişkili olduğunu öğrendiğinde, kolesterol düzeyindeki gıdalar mantıklı bir şekilde şüpheli hale geldi. Ancak, 25 yıllık bir çalışmadan sonra, gıdadaki kolesterolün suçlu olmadığı ortaya çıkmıştır – doymuş yağ kan kolesterolü üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Tam yağlı süt ürünleri ve yağlı etler, doymuş yağ ile yüklü ve kolesterol üretmek için vücudu tetikleyen gıdaların örnekleridir.

Bizim tarafımızda bilim, bir kez daha harika besleyici yumurtanın tadını çıkarabiliriz. Süt ile birlikte, yumurta protein için en yüksek biyolojik değeri (veya altın standart) içerir. Bir yumurta sadece 75 kalori, 7 gram yüksek kaliteli protein, 5 gram yağ ve 1,6 gram doymuş yağ, demir, vitamin, mineral ve karotenoid içerir.

Yumurta lutein ve zeaksantin gibi hastalıklarla mücadele eden besinlerin bir güç merkezi konumundadır. Bu karotenoidler yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan yaşa bağlı masküler dejenerasyon riskini azaltabilir. Ve beyin gelişimi ve bellek yumurtaların kolin içeriği ile artırılabilir.

1 tam yumurta besin değeri

Günümüzde 1 tam yumurta besin değeri tanımı değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü tavukların yemlerine eklenen bazı vitamin ve katkılarla tam yumurta besin değeri değişebiliyor.

Yumurta endüstrisi bazı tavuk yemleri, kanola yağı, kepek, keten tohumu, deniz yosunu, balık yağı veya yumurtaların sağlıklı omega-3 yağ asidi içeriğini arttırmak için E vitamini ile zenginleştirilmiş olarak kullanmaktadır. Bazı yumurta türleri, yumurta sarısının doymuş ve toplam yağ içeriğini azaltmak için tasarlanmıştır. Marigold özü yumurtaların lutein içeriğini arttırmak için kullanılmıştır.

Yumurta besin değeri sarı beyaz

100 gram yumurta besin değeri sarı beyaz olarak nedir? Özünde, birbirinden açıkça farklı iki yumurta parçası vardır: yumurta sarısı ve beyaz. Yumurta beslenme gerçeklerini doğru anlamak için, iki parça arasındaki besin farkını anlayalım.

Yumurta sarısı kolesterol, doymuş yağ, vitamin ve mineral depolarıdır. Bir yumurta sarısı 55 kalori, 4.5 gram toplam yağ, 1.6 gram, doymuş yağ, 184 miligram kolesterol ve az miktarda A vitamini, D vitamini, B6 vitamini, Demir ve B12 vitamini içerir.

Yumurta akı, esas olarak bir protein deposudur. Bir yumurta beyazında 17 kalori, 0 gram toplam yağ, 0 gram doymuş yağ, 0 miligram kolesterol, 0 gram karbohidrat ve yaklaşık 4 gram protein bulunur. Ek olarak, yumurta akı, kayda değer vitamin veya mineral içermez.

Large yumurta besin değeri

Dünya üzerindeki en besleyici maddelerden biri yumurtalardır. Large yumurta besin değeri adındaki gibi daha büyük olmaktadır.

1 haşlanmış yumurta besin değeri şunları içerir:

 • A Vitamini: Günlük ihtiyacın % 6’sı
 • Folat: Günlük ihtiyacın % 5’i
 • B5 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 7’si
 • B12 vitamini: Günlük ihtiyacın % 9’u
 • Vitamin B2: Günlük ihtiyacın % 15’i
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın % 9’u
 • Selenyum: Günlük ihtiyacın % 22’si

Yumurtalar ayrıca iyi miktarlarda D vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, kalsiyum ve çinko içerir.

Bu 77 kalori, 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağlar ile gelir.

Yumurtalar ayrıca sağlık için önemli olan çeşitli eser besin maddeleri içerir.

Bütün yumurtalar, ihtiyacınız olan hemen hemen her besin maddesini içeren, gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. Omega-3 zenginleştirilmiş ve / veya otlanmış yumurtalar daha da sağlıklıdır.

Haşlanmış yumurta beyazı besin değeri

Uzman Diyetisyen Işın Sayın Hürriyet’teki açıklamasında yumurtanın en besleyici pişirme tekniğinin tam olarak haşlanması olduğunu dile getiriyor. Sayın “Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız” diyen Işın Sayın, “Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden, hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Kaynamış yumurta besin değeri, kayısı veya rafadan yumurta besin değeri oranlandığında çok daha öne çıkıyor.

Burada önemli nokta yumurtanın 10 dakikayı geçmeyecek şekilde pişirilmesidir. 10 dakikadan fazla ocakta kalan yumurtada demir-sülfür halkası ortaya çıkıyor. Bu halka gri-yeşil renkte bulunuyor.

Demir-sülfür halkasının ortaya çıkması yani yeşil yumurta besin değeri demir almamızı engelliyor. Ayrıca kızarmış yumurta besin değeri de yine haşlanmış yumurtaya kıyasla daha az olabilir.

yumurta besin değeri-1 haşlanmış yumurta besin değeri-1 tam yumurta besin değeri-1 yumurta besin değeri-100 gram yumurta besin değeri-bir yumurta besin değeri-kaynamış yumurta besin değeri-kızarmış yumurta besin değeri-large yumurta besin değeri-rafadan yumurta besin değeri-tam yumurta besin değeri-yeşil yumurta besin değeri-yumurta besin değeri sarı beyaz-yumurta besin değeri tablosu-yumurtanın besin içeriği nedir-bıldırcın yumurtası besin değeri-yumurta kabuğu besin değeri-yumurta akı besin değeri-1 yumurta beyazı besin değeri-haşlanmış yumurta beyazı besin değeri-yumurtanın sarısı besin değeri-haşlanmış yumurta sarısı besin değeri

yumurtanın sarısı besin değeri

Yumurtanın sarısı besin değeri

Haşlanmış yumurta sarısı besin değeri bakımından önemli içeriklere sahiptir. Yumurta sarısı kolesterolü, yumurtanın yağ ve doymuş yağını taşır. Bununla birlikte, sıklıkla gözden kaçan şey, yağda çözünen vitaminler, esansiyel yağ asitleri ve diğer besinler gibi birçok besin maddesidir.

Yumurtanın sarısı besin değeri nedir? Bir yumurta sarısı yaklaşık 55 kalori, 4.5 gram toplam yağ ve 1.6 gram doymuş yağ, 210 mg kolesterol, 8 mg sodyum ve 2.7 gram protein içerir.

Yumurta akı besin değeri

Yumurta akı düşük kalorili, yağsız bir besindir. Yumurta proteininin büyük bölümünü içerirler. Yumurta akı yaklaşık 4 gram protein, 55 mg sodyum ve sadece 17 kalori içerir.

Yumurta akı besin değeri nedir? 1 yumurta beyazı besin değeri, 1.3 mikrogram folat, 6.6 mcg selenyum, 2.3 mg kalsiyum, 3.6 mg magnezyum ve 4.9 mg fosfor ve 53.8 mg potasyum sunmaktadır.

Hazırlama usulüne göre yumurta kalorileri ve yumurtanın besin içeriği nedir?

Pekiyi evde yumurta hazırlarken yumurta kalori ve beslenme nasıl değişir?

Tereyağında kızartılmış bir yumurta yerseniz, 94 kalori, 0 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 7 gram yağ, 3 gram doymuş yağ ve 188 miligram kolesterol tüketirsiniz.

Tereyağı ile karıştırılmış bir yumurta yerseniz, 107 kalori, 1 gram karbonhidrat, 7 gram protein, 8 gram yağ, 3 gram doymuş yağ ve 192 miligram kolesterol tüketirsiniz.

Bir Yumurta Çırpıcı (Orijinal) porsiyonu yerseniz , 25 kalori, 0 gram karbonhidrat, 5 gram protein, 0 gram yağ, 0 gram doymuş yağ ve 0 miligram kolesterol tüketirsiniz.

 

Yumurtanın besin içeriği nedir?

 • Demir

Hücrelere oksijen taşır, anemi oluşumuna yardımcı olur – Yumurtadaki demir vücut tarafından kolayca emilir

 • A vitamini

Sağlıklı cilt ve göz dokusunun korunmasına yardımcı olur; gece görüşünde yardımcı olur

 • D vitamini

Kemikleri ve dişleri güçlendirir; Bazı kanserler ve oto-bağışıklık hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir

 • E vitamini

Sağlığın korunmasında ve hastalığın önlenmesinde rol oynayan bir antioksidan

 • B12 vitamini

Kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur

 • Folat

Yeni hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcı olur; Bir anemi türünü önlemeye yardımcı olur, hamilelik öncesinde ve gebeliğin ilk 3 ayında alındığında ciddi doğum kusurlarına karşı korunmaya yardımcı olur

 • Protein

Kasları, organları, deriyi, kılları ve diğer vücut dokularını inşa etmek ve onarmak için gereklidir; hormonlar, enzimler ve antikorlar üretmek için gerekli; Yumurtadaki protein vücut tarafından kolayca emilir

 • Selenyum

Vücut dokularının bozulmasını önlemek için bir antioksidan olarak davranmak için E vitamini ile çalışır.

 • Lutein ve zeaksantin

İyi görüş sağlar; katarakt ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir

 • Kolin

Beyin gelişimi ve işlevinde güçlü bir rol oynar

Bıldırcın yumurtası besin değeri

Bıldırcın yumurtası zengin bir protein, iyi kolesterol, B1 vitamini, B2 vitamini ve A vitamini kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası besin değeri tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında, bıldırcın yumurtası altı kat daha fazla B1 vitamini ve on beş kat daha fazla B2 vitamini içerir. Bu yumurtalarda bulunan ovomukoid protein oldukça besleyicidir ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Bir bıldırcın yumurtası 14 kalori ve 13 g protein içerir. [2] Genellikle, 4 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına denktir.

Etkileyici Vitamin B1 (Tiamin) Avantajları nedir? Vitamin B1 veya Tiamin, sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasında ve kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda geliştirir.

Yumurta kabuğu besin değeri

Bir yumurta kabuğu çoğunlukla kalsiyumun yaygın bir şekli olan kalsiyum karbonattan oluşur. Geri kalan protein ve diğer minerallerden oluşur.

Kalsiyum, süt ürünleri dahil olmak üzere birçok gıdada bol miktarda bulunan önemli bir mineraldir. Birçok yapraklı ve kök sebzelerde daha düşük miktarlar da bulunur.

Geçtiğimiz yıllarda, tavuk yumurtasından işlenen yumurta kabuğu tozu, doğal bir kalsiyum takviyesi olarak kullanılmıştır. Yumurta kabuğu besin değeri yani yumurta kabukları kabaca % 40 oranında kalsiyumdur ve her bir gram 381-401 mg sağlar.

Yarım yumurta kabuğu günlük yetişkin gereksinimlerini karşılamak için günde 1000 mg olan yeterli kalsiyum sağlayabilir.

Yumurta kabukları yaygın olarak bir kalsiyum takviyesi olarak kullanılır. Sadece yarım yumurta kabuğu, bir yetişkinin günlük ortalama gereksinimlerini karşılamak için yeterli kalsiyum sağlayabilir.

Yumurta kabuğu besin değeri kalsiyum ve proteine ​​ek olarak, stronsiyum, florür, magnezyum ve selenyum gibi az miktarda diğer mineraller içerir. Tıpkı kalsiyum gibi, bu mineraller kemik sağlığında da rol oynayabilir.

Yumurta kabuğu tozunun alınması osteoporozlu kişilerde kemik gücünü artırabilir. Bir çalışma, saflaştırılmış kalsiyum karbonat takviyelerinden daha etkili olabileceğini göstermektedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN