Şeker oranı düşük meyveler, şeker oranı yüksek meyveler

Kategori: Sağlık - 12.439Yorum Yazın
Şeker oranı düşük meyveler, şeker oranı yüksek meyveler

Şeker oranı düşük meyveler beslenme düzeninde daha az kilo ile anılıyor. Bu nedenle özellikle diyet yaparken şeker oranı düşük meyveler tercih edilmelidir. Bu yazıda diyet listelerini hazırlarken ve dengeli bir beslenmede ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz. Bu bilgiler arasında şeker oranı düşük meyveler, şeker oranı yüksek meyveler hangileridir yer alıyor.

Şeker oranı düşük meyveler

Beslenme uzmanları üzerinde fikir birliği ettiği bir şey varsa, şeker tüketimi bir sınırda tutulmasıdır. Çünkü modern beslenme biçiminde pek çok gizli şeker içeren gıda alıyoruz, Örneğin tuzlu cipslerde bile şeker bulunuyor. Hamburger hatta Akdeniz beslenme biçiminin vazgeçilmezi salatalarda bile soslar sayesinde yüksek şeker bulunabiliyor.

Meyveler su ve posa bakımından çok zengindir. Bu nedenle hazır, endüstriyel şekerli gıdalara göre çok daha masumdurlar. Öyle olsa bile, kilo vermek ya da şeker ve karbonhidratları kesmek isteyen bir kişi, yediği yüksek şeker meyvesinin sayısını sınırlamak durumundadır.

Şeker oranı az olan meyveler

Birçok meyvenin içerdikleri lif miktarına bağlı olarak düşük bir glisemik indeksi (GI) vardır ve şekerleri çoğunlukla fruktozdur. Bununla birlikte, kurutulmuş meyveler (kuru üzüm, hurma, tatlandırılmış kızılcık gibi), kavun ve ananasın orta GI değeri vardır.

Aşağıda şeker oranı az olan meyveler listeleniyor. Az şekerli meyveler nelerdir listesini de ikiye ayırmak gerekiyor. Çok düşük şeker oranına sahip meyveler, orta şeker oranına sahip meyveler!

İşte şeker oranı en düşük meyveler listesi!

 • Kayısı: Küçük kayısı başına 3,2 gram şeker. İlkbaharda ve yaz başında taze kullanılabilirler.
 • Kızılcık: Bardak başına 4 gram şeker içeriyor. Doğal olarak çok düşük şeker olsa da, genellikle kullanıldığında veya kurutulduğunda tatlandırılırlar, bu yüzden dikkatli olun.
 • Ahududu: Sadece beş gram şeker içeren ahududu lif yönünden zengindir. Az şekerli yiyecekler listesine güvenle alınabilir.
 • Kivi: Kivi başına 6 gram şeker içeriyor. Hafif bir lezzete sahiptirler ama bir meyve salatasına güzel bir renk katmaktadırlar.
 • Çilek: Çilekler çok tatlı ve lezzetli gözükürler. Oysa gerçek çok farklıdır. Tadı göz önüne alındığında şeker açısından şaşırtıcı derecede düşüktür. Şeker oranı düşük olan meyveler arasında çilek çok önemli bir yere sahiptir. Bir kase çiğ çilek yaklaşık yedi gram şeker içerir ve bunun yanı sıra C vitamini tavsiye edilen günlük alımının yüzde 100’ünden fazladır.
 • Şekeri az olan meyveler nelerdir listesinde greyfurt mutlaka bulunmalıdır. Listeyi yapmak için başka bir narenciye meyvesi greyfurttur. Greyfurtlar kesinlikle bir üzüm kadar tatlı değilken, orta boy bir greyfurtun yarısında sadece 9 gram şeker bulunuyor.

 

şeker oranı düşük meyveler-şeker oranı düşük olan meyveler-az şekerli meyveler nelerdir-şeker oranı düşük yiyecekler-şeker oranı en düşük meyveler-şeker oranı az olan meyveler-şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler-şekeri az olan meyveler nelerdir-şeker oranı yüksek meyveler-şeker oranı en yüksek meyve-şeker oranı en yüksek meyve hangisidir-şeker oranı yüksek meyveler-şeker oranı yüksek meyveler hangileri-şeker oranı yüksek olan meyveler-şeker oranı yüksek olan yiyecekler-şeker oranı en yüksek meyve hangisidir-şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler-şeker oranı yüksek meyveler hangileri-şeker oranı yüksek olan besinler-şeker oranı yüksek olan meyveler-şeker oranı yüksek olan besinler-şeker oranı yüksek olan yiyecekler

Şeker oranı düşük yiyecekler

Şeker oranı düşük yiyecekler

Elbette konumuz meyveler olduğu için şeker oranı düşük yiyecekler konusunda meyvelerden devam ediyoruz. İşte şekeri az olan meyveler nelerdir sorusuna verilebilecek diğer cevaplar.

Şekeri az olan meyveler nelerdir?

 • Avokado: Meyveleri düşündüğünüzde akla ilk gelen şey tam olarak olmasa da, avokadolar gerçekten meyvelerdir ve doğal olarak şekerde düşüktür. Bütün bir çiğ avokado sadece yaklaşık bir gram şeker içerir. Avokadoların çoğunun ne kadar doygun yağları vardır ki bu da sizi doyurmaya yardımcı olur.
 • Karpuz: Karpuzlar ikonik yaz meyvesidir. Onlar bir tedavi gibi görünebilir, ama şeker açısından düşükler. Bütün bir dilimlenmiş karpuz kasesi 10 gram şeker içeriyor. Karpuz yeme ikramiyesi de büyük bir demir kaynağı almaktır.
 • Portakal: Portakallar, C vitamini alımınızı hızlandırırken, tüm kalori ve şekersiz tatlı bir atıştırmalıktan zevk almanın başka bir harika yoludur. Tipik bir portakal, meyve başına yaklaşık 12 gram şeker ve 70 kaloriden az enerji içeriyor.
 • Şeftali: Şeftali inanılmaz tatlı olabilir, ancak orta büyüklükteki bir meyvede 13 gramdan daha az bir şekerde, bir meyve için şekerde düşük olarak kabul edilebilir.
şeker oranı düşük meyveler-şeker oranı düşük olan meyveler-az şekerli meyveler nelerdir-şeker oranı düşük yiyecekler-şeker oranı en düşük meyveler-şeker oranı az olan meyveler-şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler-şekeri az olan meyveler nelerdir-şeker oranı yüksek meyveler-şeker oranı en yüksek meyve-şeker oranı en yüksek meyve hangisidir-şeker oranı yüksek meyveler-şeker oranı yüksek meyveler hangileri-şeker oranı yüksek olan meyveler-şeker oranı yüksek olan yiyecekler-şeker oranı en yüksek meyve hangisidir-şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler-şeker oranı yüksek meyveler hangileri-şeker oranı yüksek olan besinler-şeker oranı yüksek olan meyveler-şeker oranı yüksek olan besinler-şeker oranı yüksek olan yiyecekler

Şeker oranı en yüksek meyve

Şeker oranı yüksek meyveler

Şeker oranı yüksek meyveler hangileri sorusunun cevaplarını bilek de en az şeker oranı düşük meyveleri bilmek kadar önemlidir. Sağlıklı diyet için bu iki liste özellikle de şeker oranı yüksek olan yiyecekler listesi hayati önemdedir.

İşte şeker oranı yüksek olan meyveler!

 • Ananas: Şeker oranı yüksek olan yiyecekler arasında ananas yer alıyor. Dilim başına 16 gram şeker. Keyifli, ama tropikal bir meyve olarak şekerde daha yüksektir.
 • Armut: Orta boy armut başına 17 gram şeker içeriyor. Bu kış meyvesi şeker bakımından yüksektir.
 • Muz: Şeker oranı yüksek olan meyveler arasında muz hep ilk sıralardadır. Büyük muz başına 17 gram şeker bulunuyor. Diyet listelerinde şeker oranı yüksek olan meyveler arasında olan muz genellikle yer almaz.
 • Elmalar: Küçük bir elma içinde 19 gram şeker yer alıyor. Yemekler ve atıştırmalıklar için çok kolay, ama şekerde mandalina veya portakaldan daha risklidir!
 • Nar: Nar başına 39 gram şeker bulunuyor. Nar şeker oranı yüksek olan meyveler arasında ilk sıralardadır.
 • Mango: Meyve başına 46 gram şeker. Bu sıradan tropik meyveler çok şeker var. Neyse ki ülkemizde çok fazla tüketilmiyor!
 • Kiraz: Bir kase kiraz gram şeker içerir. Onlarla büyük bir kase doldurursanız, kaç tane yediğinizi kaybedebilirsiniz. Aperatifinizi önceden ölçün, böylece ne kadar şeker alacağınızı kesin olarak bilirsiniz.

 

Şeker oranı en yüksek meyve hangisidir?

Yukarıda yer alan şeker oranı yüksek meyveler hangileri listesi yanı sıra sıklıkla şeker oranı en yüksek meyve hangisidir sorusuyla karşılaşıyoruz.

Şeker oranı en yüksek meyve

Şeker oranı en yüksek meyve hangisidir sorusunun cevabı olarak mangoyu verebiliriz. Ortalama bir mango 45,9 gram şeker içerir. Mangoyu yerken kazancınız ise kan şekeri seviyenizi düzenleyen 5,4 gr lif içermesidir.

Mangolar, yüksek seviyelerde doğal şekere sahip tatlı bir meyvedir. Ayrıca, C vitamini, A, E ve K vitaminleri ve çeşitli B vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli vitaminler ve mineraller içerirler.

Yüksek kan şekeri veya kan şekeri, diyabetin bir belirtisidir. Bu nedenle kan şekeri seviyelerinin izlenmesi ve kontrol edilmesi esastır.

Şeker hastalığı olan bazı insanlar, meyve yemeyi bırakmaları gerektiğini düşünürler çünkü yüksek miktarda şeker içerebilirler.

Bununla birlikte, özellikle meyve meyveler ve çeşitli vitamin ve mineraller olmak üzere önemli besin maddeleri içerdiği için ılımlı miktarda meyve faydalı olabilir.

Şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler

Hangi meyvelerin şeker bakımından en düşük olduğunu düşünmenin hızlı bir yolu için, bu temel kuralları kullanın. Meyveler burada en düşük şeker oranından en yüksek şeker içeriğine kadar listeleniyor! Listeyi inceleyerek şeker oranı yüksek olan besinler hangileridir belirleyebilirsiniz. Elbette bu liste şeker oranı yüksek olan besinler arasından meyveleri içeriyor.

 • Çilek ve böğürtlen gibi çekirdeksiz meyveler: Bunlar genellikle şekerdeki en düşük ve aynı zamanda antioksidanlar ve diğer besinlerdeki en yüksek meyvelerdir. Limon ve kireç de en düşük kategoride.
 • Yaz Meyveleri: Kavun, şeftali, nektarin ve kayısı, şeker düzeninde sıradaki gibidir.
 • Kış Meyveleri: Elmalar, armutlar ve portakal gibi tatlı turunçgiller meyvelerde ılımlıdır. (Limon ve lime/Küçük yeşil limon şeker olarak düşüktür).
 • Tropikal Meyveler: Ananas, nar, mango, muz ve taze incir şekerlidir (guava ve papaya diğerlerinden daha düşüktür).
 • Kuru Meyveler: Tarihler, kuru üzüm, kayısı, kuru erik, incir ve diğer çoğu kurutulmuş meyveler şekerde oldukça yüksektir. Kurutulmuş kızılcık ve yaban mersini daha düşük olacaktır, ancak genellikle ekşiyle mücadele etmek için çok fazla şeker eklenir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN