Patates besin değeri

Kategori: Uncategorized - 7.222Yorum Yazın
Patates besin değeri

Patates besin değeri ülkemizdeki hemen herkesi ilgilendiriyor. Çünkü patates dünyada en çok tüketilen besinler arasında ilk üç sırada yer alıyor. Patates kızartması, cips, patates haşlama, patatesli yemekler, patates salatası gibi seçenekler inanılmaz bir mutfak zenginliği sunuyor. Bu zenginlik beraberinde bazı soruları getiriyor. Patates besin değeri nedir, patates kaç kalori, patatesin faydaları nelerdir, patates kilo yapar mı? Tüm cevaplar yazıda sizi bekliyor!

Patates besin değeri

Patates besin değeri tablosu inanılmaz bir manzarayı önümüze koyuyor. Patates tam bir enerji ve besin deposudur!

Aşağıdaki tablo temel 100 gr patates besin değeri hakkında bilgi veriyor.

100 gr patates besin değeri

 • Kalori 87
 • Su % 77
 • Protein 1,9 g
 • Karbonhidrat 20,1 g
 • Şeker 0,9 g
 • Lif  1,8 g
 • Yağ 0,1 g
 • Doymuş 0,03 g
 • Tekli doymamış 0 g
 • Çoklu doymamış 0,04 g
 • Omega-3 0,01 g
 • Omega-6 0,03 g
 • Trans yağ ~

Patates besin değeri detayları

Patates mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, antioksidan stabilize edici serbest radikaller olarak hareket eden ve böylece hücresel hasarı önlemeye yardımcı olan suda çözünen bir vitamindir. Kollajen üretimine yardımcı olur. Demir emilimine yardımcı olur. Yaraları iyileştirmeye ve diş etlerini sağlıklı tutmayı destekler. C vitamini vücudun bağışıklık sistemi için adeta bir kalkan oluşturur.

Bir muzdan daha fazla potasyum içeriyor. İyi bir B6 vitamin deposudur. Patatesi değerli bir besin haline getiren özellikleri ise yağ, sodyum ve kolesterol içermemesidir.

Patates, potasyumlu gıdalar için en üst sırada yer alır ve en çok tüketilen 20 çiğ sebze ve meyveler arasındadır. Potasyum, her vücut hücresinin bir parçası olan bir mineraldir. Hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvı ve mineral dengesini düzenlemeye yardımcı olur ve bunu yaparken normal tansiyonun korunmasına yardımcı olur. Potasyum, sinir uyarılarını veya sinyalleri iletmek ve kasların kasılmasına yardımcı olmak için de hayati öneme sahiptir.

Patates besin değeri olarak önemli lif içermesiyle de değerlidir. Kabuğu ile bir orta boy patates, 2 gram lif veya porsiyon başına günlük alınması gereken değerin % 8’ini sağlayabilir.

Diyet lifi karmaşık bir karbonhidrattır ve bitki materyalin kan dolaşımında sindirilemeyen ve emilmeyen kısmıdır. Çözünür lif, daha uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için kilo kaybına yardımcı olabilir. Araştırmalar patatesteki lifin kan kolesterolünün azalmasına yardımcı olabileceğini de göstermiştir.

Tatlı patates besin değeri

Tatlı patatesi ülkemizde de son zamanlarda manav reyonlarında görmeye başladık. Anavatanı Orta Amerika olan bu ürün besleyicilik özellikleriyle ilgi görüyor.

Tatlı patates besin değeri nedir? Tatlı patates nişastalı, tatlı tatma kök sebzedir. Dış kısımlarında ince, çoğunlukla turuncu bir kabuğa sahiptir. Diğer çeşitleri beyaz, mor veya sarıdır. Bütün olarak tatlı patatesler yenebilir veya bitkinin yaprakları da tüketilebiliyor.

Tatlı patatesin faydaları nelerdir? Tatlı patates besin değeri zengin bir lif kaynağıdır ve demir, kalsiyum, selenyum gibi iyi bir dizi vitamin ve mineral içermesinden kaynaklanıyor. Ayrıca tatlı patates B vitaminleri ve C vitaminin faydaları için iyi bir kaynaktır. Tatlı patates, tüketildikten sonra A vitaminine dönüşen beta-karoten olarak bilinen bir antioksidan içeriyor.

Çocuklar için tatlı patatesin faydaları nelerdir? Turuncu etli tatlı patatesler, doğanın eşsiz beta-karoten kaynaklarından biri olabilir. Son birkaç çalışma, tatlı patateslerin A vitamini kan seviyelerini yükseltmek için üstün yeteneğini göstermiştir. Bu fayda çocuklar için özellikle doğru olabilir.

Haşlanmış patates besin değeri

Patates besin içeriği pişirme yöntemlerine göre büyük farklılıklar göstermiyor. Şöyle ki fırında patates besin değeri veya haşlanmış patates besin değeri birbirine çok yakın düzeydedir.

Burada haşlanmış patates besin değerine biraz daha yakından bakalım. Haşlanmış patatesler doğal olarak potasyum, fosfor, B-kompleksi vitaminleri ve C vitamini gibi vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Kalorileri ve yağları düşüktür ve yüksek lif içeriği tam olarak hissetmenize yardımcı olur. Popüler inanışın aksine, patates doğuştan besi değildir. Patateslere tereyağı veya mayonez eklerseniz, kalori ve yağ gramlarını önemli ölçüde artırırsınız. Bu nedenle kilo vermeye çalışıyorsanız, bunları otlar veya düşük kalorili çeşnilerle deneyin!

Patatesin besin içeriği nedir? Kabuğuyla kaynatılan yaklaşık 300 gram ağırlığındaki büyük bir patates, 261 kalori, 6 gram protein ve 0,3 gram yağ içerir. Patates kaynatmadan önce soyulursa, yaklaşık yarım gram protein kaybedersiniz, ancak kalori ve yağ içeriği benzer düzeyde kalır.

Soyulmuş 5 gram lif, yaklaşık bir miktar kepek gevreği ve 3 gram doğal şeker içerir.

haşlanmış patates besin değeri

Patates kilo yapar mı?

Patates kilo yapar mı veya haşlanmış patates kilo yaparmı sorularının cevapları şaşırtıcı olabilir. Patates çok iyi bir besin maddesi olmakla birlikte kilo alma yönünde etki gösterebilir.

Patates orta düzeyde bir glisemik indeks değerine sahiptir. Patatesin glisemik indeksi 56’dır.

Kilo kaybının anahtarının makarna, pirinç ve patates gibi yüksek karbonhidratlı tüm yiyecekleri elimine ettiği düşünülmüştü. Artık karbonhidratların vücudun tercih edilen enerji kaynağı olduğunu biliyoruz. Patates veya herhangi bir tür karbonhidratlı zengin yiyecek yemek, otomatik olarak sizi şişmanlatmaz.

Bununla birlikte, kilonuzu izliyorsanız, makul miktarlarda patatesin tadını çıkarın ve onları nasıl yediğinize dikkat edin. Mayonez, ketçap vb. soslarla hem kalori düzeyini hem de glisemik indeksi yükseltmeyin!

Vücudunuzun kilo alması için düzenli olarak daha fazla enerji tüketmeniz gerekir. Karbonhidratlar yüksek yağ içeren gıdalardan daha fazladır, çünkü karbonhidratlar yağa kıyasla yaklaşık yarım enerji içerir. Tahıllar ve tahıllar gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekleri seçerken, kepekli seçenekler en iyisidir.

Haşlanmış patates kilo yaparmı?

Patates karbonhidrat deposu olarak, yüksek nişasta oranıyla kilo almayı teşvik edebilir. Elbette günlük kalori sayımı yapıp bu miktarın üstünde tüketiliyorsa!

Eğer dengeli bir patates tüketimi yapıyorsanız haşlanmış patates kilo yaparmı sorusunu bir kenara bırakabilirsiniz.

Diyetisyenlere göre kilo kaybı planınızın bir parçası olarak kahverengi pirinç ve patates yiyebilirsiniz. Bu orijinal düşüncenin glikemik indeksinden kaynaklandığını, bu da yiyecekleri kan şekerinizi ne kadar artırdıklarına göre derecelendirdiğini açıklıyor.

Patates, yaktığınızdan daha fazla kalori içermeyen çeşitli dengeli beslenmenin bir parçası olabilir. Patatesten oluşan 100 gramlık bir porsiyon 100’den az kaloriye sahiptir. 100 gram kızartılmış patates 300’den fazla kalori içerir. 100 gram patates cipsi 500 kaloriden fazladır.

Patatesi dengeli olarak ve yeşilliklerle birlikte yemek, sosuna dikkat etmek kilo noktasında en sağlıklısıdır.

fırında patates kalori    1.000   10.000

Patates kaç kalori?

Patates kaç kalori sorusunu pişirme tekniklerine göre vermek en akılcı çözüm görünüyor. O nedenle önce çiğ patates kaç kalori sorusundan başlamak gerekiyor.

Bir adet orta boy (213 gr) çiğ patates kaç kalori? 164 kaloridir.

Bir porsiyon haşlanmış patates kaç kaloridir? 100 gram kabuksuz haşlanmış patates kaç kalori sorusunun karşılığı 93 kcal’dir.

Tatlı patates kalori? Son günlerin popüler yiyeceği tatlı patates kalori? 130 gram bir adet orta boy çiğ tatlı patates kaç kalori sorusuna verebileceğimiz cevap 112 kaloridir.

Kızarmış patates kaç kalori?

Patates kızartması kaç kalori bilmek hemen herkesin çok sevdiği bu yemeği kilo almamak için ne oranda yiyebileceğini belirliyor.

Tekrar soralım. Kızarmış patates kaç kalori? Bir orta boy porsiyon (80 gr) kızarmış patates kaç kalori sorusuna 250 kalori değerini verebiliriz. Bu rakam da patates kızartması kaç kalori değerinin kilo alma potansiyeli taşıdığını gösteriyor.

Patatesin faydaları

Patatesin faydaları nelerdir? Patates sağladığı lif, vitamin, mineral ve fitokimyasallar hastalığın korunmasına yardımcı olabilir ve insan sağlığına fayda sağlayabilir. Bazı kanıtlar patateslerin inflamasyonu ve kabızlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Osteoporozun önlenmesi, kalp sağlığının korunması ve enfeksiyon riskinin azaltılması dahil olmak üzere pek çok patatesin faydaları madde madde sıralanabilir. Burada patatesin faydaları maddeler halinde yer alıyor. Elbette en çok dikkat çeken patatesin faydaları madde madde sıralanıyor. Çünkü saymakla bitmeyecek patatesin faydaları listesi için bu sayfa gibi onlarca yazı hazırlamak gerekebilir.

 • Patateslerdeki demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko, vücudun kemik yapısını ve gücünü oluşturmasına ve korumasına yardımcı olur.
 • Patates tansiyonu dengelemede görev yapıyor. Sağlıklı bir kan basıncını korumak için düşük bir sodyum alımı şarttır, ancak potasyum alımının arttırılması da aynı derecede önemli olabilir. Potasyum vazodilatasyonu veya kan damarlarının genişlemesini teşvik eder. Potasyum, kalsiyum ve magnezyumun hepsi patateste bulunur. Bunların doğal olarak tansiyonu düşürdüğü bulunmuştur.
 • Patatesin mideye faydaları nedir? Patateslerdeki lif içeriği, kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekler.
 • Patates bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Patates ayrıca beyin sağlığına katkıda bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit içerir. Asidin Alzheimer’de hafıza açıklarını iyileştirdiği ve hatta bazı hastalarda bilişsel azalmayı azalttığı gösterilmiştir.
 • Patateslerdeki potasyum, daha iyi bir uykuya yardımcı olan bir kas gevşetici işlevi görür.
 • Patates böbrek taşlarının tedavisinde de kullanılabiliyor. Patatesin vücudumuza faydaları ne kadar çok değil mi?

Patatesin cilde faydaları nelerdir?

Bu konuyu ayrı başlık altında incelememizin nedeni patatesin cilde faydalarının bir hayli fazla olmasıdır. Genç kalmak ve genç görünmek isteyenlerin patatesi keşfetmesi gerekiyor! Çünkü patatesin göze faydaları, patatesin yüze faydası, patatesin sivilceye faydaları, patatesin lekelere faydası hep ciltle ilgilidir.

Kollajen, cildin destek sistemidir. C vitamini, güneş, kirlilik ve dumanın neden olduğu hasarı önlemek için bir antioksidan görevi görür. C vitamini ayrıca kolajen pürüzsüz kırışıklıklara yardımcı olur ve genel cilt dokusunu iyileştirir.

Patates, özellikle kırışıklıkların yaşlanma belirtilerini yavaşlatmakta etkili bir şekilde çalışır. C vitamini gibi sebzedeki antioksidanlar işi yapabilir.

Patates ezmesini yüze uygulamak harikalar yaratabilir. Sadece patatesleri soyup püre haline getirin ve macunu cildinize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla yıkayın. Patatesin yüze faydası inanılmaz etkisiyle göz alıcıdır!

patates besin değeri-patates besin değeri tablosu-100 gr patates besin değeri-fırında patates besin değeri-tatlı patates besin değeri-haşlanmış patates besin değeri-haşlanmış patates kilo yaparmı-patatesin faydaları-patatesin cilde faydaları nelerdir-patatesin faydaları madde madde-patatesin faydaları maddeler halinde-patatesin faydaları nelerdir-patatesin göz altı morluklarına faydası-patatesin göze faydaları-patatesin cilt lekelerine faydası-patatesin lekelere faydası-patatesin mideye faydaları-patatesin sivilceye faydaları-patatesin suyunun faydaları-patatesin vücudumuza faydaları-patatesin yüze faydası-tatlı patatesin faydaları nelerdir-patates besin içeriği-patatesin besin içeriği nedir-fırında patates kalori-kızarmış patates kaç kalori-tatlı patates kalori-haşlanmış patatesin faydaları nelerdir-haşlanmış patatesin faydaları ve zararları

patatesin cilde faydaları nelerdir

Patatesin göze faydaları

Patatesin göze faydaları elbette patatesin göz altı morluklarına faydası kavramını ifade ediyor.

Patatesin göz altına uygulanması göz altındaki koyu halkaların çıkarılmasına yardımcı olur.

Patatesin göz altı morluklarına faydası için çiğ bir patates soyun ve büyük, eşit parçalara bölün. Temiz bir bezle sarın ve yaklaşık 20 dakika boyunca koyu halkaların üzerine yerleştirin. Gözlerinizi nazikçe ılık su ile yıkayın.

Patatesin cilt lekelerine faydası

Patates cilt lekeleri ile mücadelede doğal bir yardımcınızdır. Patates cilt lekelerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Patatesin lekelere faydası için bir karıştırıcıda soyulmuş patatesleri karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın. Yavaşça yaklaşık 5 dakika masaj yapın.

Yüzünüzü temiz ve soğuk suyla yıkayın. En iyi sonuç için bunu her gün tekrarlayın.

Patatesin sivilceye faydaları

Patates sivilce izleri için de kullanılabiliyor.

Patatesin sivilceye faydaları için cilt temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Lekeleri ve sivilceleri temizlemek için patatesleri de kullanabilirsiniz. Sadece günlük yüz durulama olarak patates suyunu kullanın. Çare, sivilcelere de yardımcı olabilir.

Patatesin suyunun faydaları cilt için mükemmeldir. Patatesleri bir temizleyici olarak kullanmak, cilt üzerindeki koyu lekeleri ve diğer kirleri de temizlemeye yardımcı olabilir. Yağlı ciltler için de iyi çalışır. Bu amaçla bir salatalık ve patates lazım.

Patatesin sivilceye faydaları için iki orta parçaya kesin ve yaklaşık 20 saniye boyunca karıştırın.

Bu karışıma 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve biraz su ekleyin. Yüzünüzü temizlemek için kullanın. Daha sonra normal suyla durulayın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN