Oolong çayı ile kilolara veda!

Kategori: Zayıflama - 17.862Yorum Yazın
Oolong çayı ile kilolara veda!

Oolong çayı ile zayıflayanlar arasında yer almak ister misiniz? Çay içerek zayıflanabilir mi? Elbette yağ yakan çaylar zayıflamak amacıyla kullanılabilir. Oolong çayı ile zayıflayanlar da bu çayın yağ yakıcı özelliğinden faydalanırlar. Oolong çayı nedir, nasıl içilir ve nasıl zayıflanır? Hepsi bu yazıda!

Oolong çayı nedir? (oolong tea)

İsminden de anlaşılabileceği üzere oolong çayı Çin’de üretilerek dünyada nam salmıştır. Bu yağ yakan çaylar ailesinin önemli üyesi dünyada son zamanlarda popüler bir içecek haline gelmiştir.

Öncelikle Çin ve Tayvan’da (Formosa) yetişen bu çay, “kara ejder” anlamına gelen wulong olarak da bilinir. Oolong çayı diğer isimleri Kahverengi Çay, Camellia Sinensis, Camellia thea, Camellia theifera, Ejderha Noir, EGCG, Epigallo Catechin Gallate, Epigallocatechin Gallate, Épigallocatéchine Gallate, Té Oolong, Çay Oolong, Thé Oolong, Thea Bohea, Thea Sinensis …

Oolong çayı da bildiğimiz diğer çaylar gibi Camellia sinensis isimli bitkiden elde ediliyor. Yani bildiğimiz siyah çay ve yeşil çay ile aynı bitkiden bahsediyoruz. Bu çayı farklı kılan nedir?

Farklılıklar işleniş biçimindedir. Her çayın belirgin özellikleri vardır, ancak genellikle benzer faydalar paylaşırlar. İşleme seviyeleri, en azından en çok işleme tabi tutulacak şekilde: beyaz çay, oolong çay, yeşil çay ve siyah çay gibi.

Yeşil çay oksitlenmez. Siyah çay tamamen okside edilir, Oolong çayı yarı oksitlenmiştir. Yani yeşil çay ile siyah çay arasında bir işlenme tekniğine sahiptir. Açık yeşil renge sahip yapraklardan oluşur. Bu teknik oolong çayını yüzde 10 ile 80 arasında oksitlenme sağlamaktadır.

 

Oolong çayı içindekiler

Oolong çayı içindekiler nelerdir? Vitaminler ve mineraller gibi kalsiyum, manganez, bakır, karotin, selenyum ve potasyum gibi vitamin A, B, C ve E vitaminleri içerir.

Buna ek olarak, içerdiği vitamin K, folik asit, niasinamid, ve diğer detoks alkaloit dahil sayısız polifenolik bileşikler barındırır.

 

Oolong çayı ile zayıflayanlar

Oolong çayı bazen bir “kilo kaybı” çayı olarak lanse edilir. Araştırmalar, içilen oolong çayının enerji düzeylerini artıracağını, lipid metabolizmasını geliştirdiğini ve kan şekerini düşürdüğünü gösteriyor.

Oolong çayının kafein seviyesi, oksidasyon seviyesine bağlı olarak geniş çapta değişebilir, ancak genellikle yeşil çay ile siyah çay arasında bulunur.

 

Oolong çayı nasıl demlenir?

Kaynama noktasına yaklaşmış ama tam olarak kaynamamış (85 °C – 95 °C) arasındaki suyu bir demlikte hazırlayın. Bir litre su için 5-6 çay kaşığı oolong çayı ekleyin. Oolong çayı siyah çay kadar uzun süre demlenmek üzere bekletilmez. 3-5 dakika genellikle yeterlidir. Damak tadınıza uymazsa 10 dakikaya kadar süreyi uzatabilirsiniz.

 

Oolong diyet çayı (oolong tea diet)

Oolong çayı zayıflatırmı? Ooolng çayını dünyada çok ünlü hale getiren özelliği kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Oolong çayı ile zayıflayanlar yaptıkları yorumlarla dünyada bu çayın tanınmasına katkı sağlamışlardır. Oolong çayı ile zayıflama nasıl mümkün olmaktadır? Gelin bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Ooolong çayı Oolong çayında bulunan polifenolik bileşik vücudun yağ metabolizmasında ve obeziteyi azaltmada çok etkilidir. Bazı enzimleri aktive eder, böylece vücuttaki yağ hücrelerinin işlevlerini arttırır ve bu çayın günlük tüketimi obeziteyi azaltabilir.

Bir çalışmada, yüksek yağ ve yüksek şekerli diyet yanında polifenol verilen farelerde, halen vücut ağırlığı ve yağ indeksinde düşüş olmuştur. Bazı önceki çalışmalar aslında kafein içeriğinin kilo verme için aktif bir bileşen olduğunu gösterdi; ancak şimdi esas olarak polifenollerden kaynaklandığı görülüyor. Anlaşılan, oolong çayındaki aktif bileşenler sizin için yağ çalışması yapıyor.

Oolong çayını içmek, vücudunuzun daha fazla ısı üretmesine yardımcı olur; termojenez adı verilen bir süreçtir ve böylece metabolizmayı (vücudunuzun enerji yaktığı oranı) korur veya arttırır. Kilo vermeye çalışan insanlar için bu özellikle önemlidir zira kilo kaybı işlemi sırasında metabolizma hızlarında genellikle bir azalma olur. Bu kayıpla kurtulmanın tek yolu yağ yakan çaylar ile kilo vermenin desteklenmesidir.

Normal oolong çay tüketimi de yeni yağ hücrelerinin üretimini baskılamaktadır. Oolong çayı kullananlar vücutlarının daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olur.

Oolong çayı kullananlar ve bunu alışkanlık haline getirenler uzun vadede kilo vermeye devam edebilirler.

 

Kilo vermek için oolong çayı nasıl kullanılır?

Oolong çayı içenler eğer kilo vermek için tüketiyorlarsa yemeklerden sonra bir fincan olarak içmeleri öneriliyor. Kilo vermek için oolong çayı nasıl kullanılır? Yemeklerden sonra tüketilmesi alınan kalorinin yakılması, metabolizmanın hızlanması ve yağ birikmesinin önlenmesi için daha etkilidir.

Oolong çayı zayıflatırmı sorusuna olumlu etkilerini belirterek cevap vermiştik. O halde oolong çayı ne zaman içilmeli sorusuna da zayıflama yönünden cevap verebiliriz. Yemeklerden sonra muhtemelen 15 dakika sonra içilmelidir.

Eğer genel sağlık faydaları için içiliyorsa günün her saatinde tüketilebilir. Yalnızca kafein içeriği nedeniyle bazı kişilerde oolong çayı şikayetleri arasında yer alan uykusuzluk görülebilir.

 

Oolong çayı faydaları

Oolong çayı faydaları kilo vermekle sınırlı değildir. Oolong çayı ile zayıflayanlar beraberinde şu faydaları da elde edebilirler:

 • Yüksek kolesterolü azaltır.
 • Kalp hastalıklarını engeller.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Oolong çayı içenler kanser riskini düşürür.
 • Diyabet riskini azaltır.
 • Oolong çayı zayıflama yorumları da gösteriyor ki yağ yakıcı özelliğiyle kilo vermeye destek olur.
 • Oolong tea kullananlar zengin bin antioksidan kaynağından yararlanmış olurlar.
 • Egzema gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Oolong çayında çok sayıdaki antioksidanlar, çayın yanı sıra birçok meyve ve sebzede bulunan yaygın bir antioksidan türü olan bioflavonoidlerdir. Özellikle, oolong çayında myricetin, kaempferol ve quercetin’i bulabilirsiniz. Bu antioksidanlar genç kalmak isteyenler için çok önemli desteklerdir.
 • Oolong çayı kullananlar sağlıklı bir beyin ve hafızaya sahip olmak konusunda daha avantajlıdırlar. Hem kafein hem de L-theanine içeriğiyle genel beyin sağlığı yanında Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur.
 • Serbest radikallerle savaşır, gençlik etkisi ve hücre yenileme katkısı sunar.
 • Yumurtalık kanseri riskini azaltıcı etkisi biliniyor.

 

Oolong çayı kullanımı

Bu çay, antioksidanlar açısından zengin doğal bir hediyedir. Aynı zamanda, önemli bir içermektedir vitaminler ve mineraller gibi kalsiyum, manganez, bakır, karotin, selenyum ve potasyum gibi vitamin A, B, C ve E vitaminleri içerir.

Buna ek olarak, içerdiği vitamin K, folik asit, niasinamid, ve diğer detoks alkaloit dahil sayısız polifenolik bileşikler barındırır. Oolong çayında ayrıca kafein, teofilin ve teobromin (ki bunlar kafein benzeri) içerir ve tüketim üzerine sinir sistemini uyarabilir.

oolong çayı nasıl demlenir-oolong çayı kullananlar kadınlar kulübü-oolong çayı yan etkileri-oolong çayı onlıne satış-oolong çayı nasıl kullanılır-oolong çay fiyatı-oolong çayı ne kadar-oolong çayı aktar-oolong çayı kullanımı-oolong çayı ne zaman içilmeli-oolong çayı kullanan varmı-oolong çayı nereden alınır-oolong çayı fayda ve zararları-oolong çayı içindekiler-oolong çayı diğer isimleri-oolong çayı gürkan kubilay-oolong çayı

oolong çayı ile zayıflayanlar

 

Oolong çayı zararları

Oolong çayı yan etkileri nelerdir? Oolong çayının kafein açısından yüksek olma eğiliminde olduğunu unutmamak önemlidir. Kafein birçok kişiyi farklı şekilde tedavi eder, ancak aşırı kafeinin yan etkilerinin bazıları endişe, baş ağrısı, uykusuzluk, ishal, mide ekşimesi, düzensiz kalp atışı ve karışıklıktır.

Çok fazla kafein alımı ile daha da kötüleşebilen daha ciddi durumlar şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, anksiyete bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu ve yüksek tansiyondur. Ayrıca, çok fazla oolong çayı içmek aslında vücudunuzun işlediği aşırı kalsiyumu düşürebilir.

Oolong çaylı diğer elementler bu durum için yararlı olmasına rağmen, osteoporozlu hastalar için bu, kemik yıkımını hızlandırabilir. Bir tedaviden ziyade, onu kemik problemleri için önleyici bir yöntem olarak kullanmak en iyisidir.

 

Oolong çayı nerede satılır? Oolong çayı nereden alınır?

Oolong çayı nerede satılır sorusunun en yaygın satış kanalını günümüzde internet oluşturmaktadır. Ayrıca oolong çayı onlıne satış yanında büyük aktarlarda ve bitkisel çay dükkanlarında da bulabilirsiniz.

Başka oolong çayı nereden alınır? Oolong çayı satın almak için büyük marketlerin organik ürün satan raflarına da göz atabilirsiniz.

 

Oolong çayı fiyatı

Oolong çayı fiyatı ithal edilen ülkeye, markaya ve işlenme düzeyine göre değişkenlik gösterebiliyor. Oolong çay fiyatı 50 gramlık ambalajda 25 TL fiyatla satılıyor.

Oolong çayı ne kadar merak ediyorsanız 200 gramı 80 TL fiyata satılan markalar da raflarda yer alıyor.

Oolong çayı aktar stantlarında süzen poşet olarak da bulunabiliyor. 40 süzen poşetlik ambalajlar 15 TL fiyata oolong çayı arayanlara sunuluyor.

 

Sonsöz

Oolong çayı fayda ve zararları göz önüne alındığında günlük rutinimize dahil edilebilecek sağlıklı bir içecektir. Bu içeceğe gösterilen ilgi ve oolong çayı ekşi, oolong çayı kadınlar kulübü, oolong çayı zayıflama kadınlar kulübü, oolong çayı kullananlar kadınlar kulübü gibi platformlardaki ilgiden de anlaşılabilir.

Oolong çayı yorumları, oolong çayı kullanan varmı başlıklarına verilen onlarca yanıt ilginin birer kanıtıdır.

 

Oolong çayı Gürkan Kubilay

Oolong çayı Gürkan Kubilay tarafından televizyon programlarında konu ediliyor. Gürkan Kubilay Oolong Çayı videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/TDbcBQYKbvk

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN