Kiraz kilo aldırır mı?

Kategori: Beslenme - 23.611Yorum Yazın
Kiraz kilo aldırır mı?

Kiraz kilo aldırır mı sorusu bir oturuşta sınır koyamadan yediğimiz meyvelerden biri olduğu için gündemden inmiyor. Çünkü kışın soğuk günleri ardından yazın müjdecisi olan kiraz meyvesi, serin serin ve tabak tabak yeniliyor. Böylesi bir tüketim elbette akıllara kiraz kilo aldırır mı, kiraz kilo yaparmı, kiraz kaç kalori gibi düşünceleri getiriyor. Başka bir bakış açısıyla ise kiraz kilo verdirir mi, kiraz sapı çayı kilo verdirir mi, kiraz zayıflatır mı zihinlere takılabiliyor. Aklınıza gelen kiraz meyvesi ile ilgili tüm soruları başta kiraz kilo aldırır mı olmak üzere bu yazıda okuyabilirsiniz.

 

Kiraz kilo aldırır mı?

Meyve kilo aldırır mı? Daha doğrusu meyve kilo aldırır mı? Çoğu meyve yüksek şeker ve kalori düzeyi nedeniyle kilo almayı destekleyebilir. Kirazdaki vitaminler, mineraller ve lif beslenmede önemli bir noktada tutuyor. Kilo vermenin basit formülü vücuda alınan kalori miktarından fazlasını tüketmekten geçiyor. Bu durumda kiraz kaç kalori ona bakmak gerekiyor.

Kiraz kaç kalori?

Kalori cetveli sıralamasında kiraz meyvesi düşük kalorili besinler arasındadır. Kalori cetveline göre 100 gram kiraz kalori değeri 40 kcal’dir. 1 porsiyon kiraz kaç kalori? 1 porsiyon kiraz yaklaşık 200 grama tekabül ediyor. 200 gram 1 porsiyon kiraz kaç kalori sorusunun karşılığı 126 kcal’dir.

Kiraz kalori değeri bakımından bazı meyvelere göre daha masumdur. Diyet meyveleri hangileridir buradan inceleyebilirsiniz. Bu nedenle kiraz kalori açısından diyet ve beslenme programlarında kullanılabilir.

Kiraz kilo aldırır mı sorusunu (kiraz kilo aldırırmı ) kiraz kalori değeri bakımından ele alırsak aşırı tüketilmediği takdirde kilo aldırmayacağını söyleyebiliriz. O halde can alıca sorunun cevabına yani kiraz kilo verdirir mi konusuna geçebiliriz.

 

Kiraz kilo yaparmı?

Kiraz yemek kilo aldırırmı? Biraz daha detaya inelim ve kiraz meyvesinin (Bazı ziyaretçilerimiz hatalı olarak kıraz biçiminde soruyor) besin değerlerini inceleyelim.

 

Kiraz besin değerleri

Bir kâse yaklaşık 140 gram kiraz kalori değeri ve kirazdaki vitaminleri gösteren tablo aşağıda yer alıyor. Bu kiraz besin tablosu Kiraz kilo aldırır mı sorusunun cevabı için de önem taşıyor.

 • 87 kalori
 • Sıfır gram yağ
 • 22 gram karbonhidrat
 • 3 gram diyet lifi
 • 18 gram şeker
 • 1 gram protein
 • 10 miligram C vitamini
 • 2,9 mikrogram K vitamini
 • 88 uluslararası ünite A vitamini
 • 306 miligram potasyum
 • 2 miligram magnezyum
 • 5 miligram demir
 • 17,9 miligram kalsiyum

 

Kirazın faydaları nelerdir?

Kiraz neye iyi gelir? Kirazın faydalarından bir kaçı arasında, antosiyaninler, kuersetin, hidroksisinnamatlar, potasyum, karotenoidler ve melatonin açısından zengin besin bakımından yoğun bir gıda olması geliyor. Ayrıca, kiraz yüksek lifli bir gıda ve mükemmel C vitamini besin kaynağıdır. Tatlı kirazlar ayrıca kayısı, üzüm, şeftali, yaban mersini ve erikten şaşırtıcı şekilde daha düşük olan % 22’lik daha düşük bir glisemik indekse sahiptir.

Kiraz neye iyi gelir ya da kirazın faydaları (kirazin faydalari) arasında sayabileceğimiz diğer konular şunlardır:

 • Kilo vermeyi kolaylaştırır
 • Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır
 • Yaşlanma karşıtı bir besindir
 • Gut hastalığının tedavisinde kullanılabilir
 • Vücuttaki iltihaplanmayı azaltır
 • Yüksek potasyum içeriğiyle yüksek tansiyon diyetlerinde kullanılır
 • Eklem romatizması gibi kemikle ilgili ağrılı durumlarda işe yarar
 • Uyku düzeni için olumlu katkılar sunar
 • Şeker hastaları için de glisemik indeksi düşük olduğu için tercih sebebidir
 • Alzheimer ve bunama gibi zihin sağlığı hastalıklarına karşı koruyucudur

Sarı kirazın faydası, beyaz kirazın faydası gibi renklerine göre ayırmak doğru değildir. Sarı kirazın faydası da tıpkı kırmızı kirazın faydası ile aynıdır. Önemli olan kirazın faydaları ve zararları karşılaştırıldığında hangisinin üstün geldiğidir. Elbette kirazın faydaları ve zararları bakımından karşılaştırıldığında görülür ki kiraz meyvesi tarih öncesi çağlardan beri kullanılan mükemmel bir besindir.

 

Kiraz kilo verdirir mi?

Kiraz kilo aldırır mı sorusunun cevabının olumsuz olduğunu yukarıda açıkladık. Kiraz zayıflatır mı? Kiraz besin yönünden zengin kalori bakımından ve glisemik indeks bakımından düşük değerlere sahiptir. Yani şekeri az, besini çok, lifi fazladır. Bunun yanında kalorisi ise düşüktür.

Kiraz lif bakımından zengin olduğu için tok tutma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla düşük kalorili bir diyet listesi hazırlarken kiraza yer verebilirsiniz.

Kiraz, vücuttaki yağ oksidasyonuna yardımcı olan yağla mücadele enzimlerini artıran antosiyanin açısından zengindir. Taze kirazlar, vücudun egzersiz sonrası kas ağrısını önlemeye yardımcı olabilecek glikozdan faydalanmasına da yardımcı olur. Lezzetli ve paketlemesi kolay, mükemmel bir yaz süper yemeği.

Kirazdaki lif, kilo kaybı ve sağlıklı kilo yönetimine yardımcı olur. Çünkü lif kalorileri insan vücudunda tamamen sindirilmez veya emilmez. Elyaf ayrıca midenizi doldurmanıza yardımcı olur, böylece daha yüksek kalorili daha az yiyecek tüketebilirsiniz.

Bir bilimsel çalışmada lif bakımından zengin diyetlerin obez bireylerde kilo kaybını artırdığını bildirmektedir. Uzmanlar yediğiniz her 1000 kalori için 14 gram diyet lifi tüketmeyi önermektedir.

Kiraz kilo aldırır mı kilo verdirir mi siz karar verebilirsiniz.

 

Kiraz diyeti

Kiraz diyeti ile de kilo verebilirsiniz. Kiraz diyeti için tek kural her gün kiraz yemek ya da taze kiraz suyu içmektir. Kiraz suyu ve kurutulmuş kirazların antioksidanlar içinde en güçlü olduğu söylenirken, donmuş kirazlar ve oksidasyon seviyelerine bağlı konserve kirazları önemli ölçüde daha az içerir. Bu nedenle kiraz diyeti veya kiraz detoksu yaparken taze kiraz meyvesini tercih edin!

 

Kiraz kilo aldırırmı faydaları nedir?

Kiraz kilo aldırırmı faydaları nedir konusunda yukarıda detaylı bilgiler verdik. Özetle Kiraz kilo aldırır mı sorusunun cevabı çok yüksek miktarda kiraz yerseniz risk oluşturmakla birlikte kiraz kilo aldırmaz. Kiraz kilo aldırır mı? Aldırmaz!

Bununla birlikte kiraz zayıflatır mı sorusuna da zayıflatıcı etkilerini belirttik. Kiraz zayıflamaya yardımcı meyveler arasındadır. En azından kilo aldırmayan meyveler hangileridir sorusu içerisinde mutlaka kiraza yer verilmelidir.

Kilo aldırmayan meyveler içindeki kirazın sadece meyvesi değil çekirdeği, sapı, çöpü ve yaprağı da faydalarıyla biliniyor.

Kiraz çekirdeği yutmak ile ilgili bilimsel veriler dışında kilo vermeyi desteklediği öne sürülüyor. Kiraz çekirdeği yutmak göbek yağlarından kurtulmak için başvurulan bitkisel yöntemler arasında bulunuyor.

Kiraz çekirdeği yutmak yağ yakmayı teşvik ediyor bilgisi yanında kiraz çekirdeklerini kaynatıp suyunu içmek de idrar söktürücü bir kür olarak biliniyor. Ödem attırıcı kür için kiraz meyvesi çekirdeklerini suyla kaynatıp düzenli olarak içerek kullanabilirsiniz. Eğer ödem sorunu yaşıyorsanız maydanoz suyu içmek de doğal bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Kiraz yaprağı bitki çayı olarak kullanılabiliyor. Kiraz yaprağının faydaları arasında sindirim sistemini ve metabolizma hızını artırmak, kilo vermeyi hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ödem söktürücü olarak yararlanmak, romatizma ve kireçlenmeye karşı faydalar sunmak ve iltihap önleyerek kanı temizlemek sıralanıyor.

 

Kiraz sapı çayı (kiraz sapi cayi?

Kirazın her şeyi faydalıdır. Ancak kiraz çöpünün faydaları dillere destandır. Kiraz çöpünü kaynatıp içenlerin kendisi gibi yani çöp gibi ince olacağına inanılıyor. Kiraz sapı çayı (kiraz sapi cayi) kirazın kurutulmuş saplarının kaynatılmasıyla elde ediliyor. Tamamın doğal, bitkisel bir kür olarak pek çok faydayı içeriyor.

Kiraz sapı çayı ile ilgili olarak uzman editörlerimizin hazırladığı ‘Kiraz sapı çayı ile çöpe dön!’ isimli makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

 

Kiraz sapı çayı faydaları

Kiraz sapı neye iyi gelir? Kiraz sapı faydaları zayıflamaya katkı sağladığı gibi ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlayarak romatizmal hastalıklar, gut, eklem kireçlenmesi ve damar sertliği tedavilerinde ‘ilaç’ etkisine sahip. Kiraz sapı çayının faydaları arasında en çok dikkat çekilenler aşağıda sıralanıyor.

 

Kiraz kilo aldırır mı-kiraz sapı çayı-kiraz sapi cayi-kiraz sapı çayı nasıl demlenir-kiraz sapı çayı faydaları-kiraz sapı çayı zayıflatırmı-kiraz sapı suyu-kiraz sapı çayının faydaları-mısır püskülü kiraz sapı çayı-kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır-kiraz sapı çayı zararları

Kiraz kilo aldırır mı? Kiraz sapı çayını denediniz mi? Photo: Pexels – Pixabay

Kiraz sapı faydaları, kiraz sapı neye iyi gelir?

 • Kilo vermeyi destekler
 • Sakinleştirir
 • Ödem attırıcı özelliğe sahiptir
 • İdrar söktürücüdür
 • Böbrekler için çok faydalıdır.
 • Susuzluğu gidercidir
 • Kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir
 • Kanı temizler
 • Böbrek taşı oluşumunu önleyebilir
 • Karaciğer yağlanmasına karşı faydalıdır
 • Regl dönemindeki ödemlerde faydalıdır
 • Detoks özelliğine sahiptir

 

Kiraz sapı çayı zayıflatırmı?

Kiraz sapının faydaları ve hazırlanışı nasıldır? Kiraz ve kiraz sapı çayı içeriğindeki maddeler dolayısıyla kilo vermeyi teşvik eder. Her gün düzenli olarak içilirse kiraz sapı çayı zayıflatırmı sorusuna olumlu cevap verilebilir.

Kiraz sapı suyu yemeklerden önce aç karnına veya yemeklerden iki saat sonra içilebilir. Günde bir su bardağı kiraz sapı suyu içmek kiraz sapı çayı kilo verdirir mi sorusuna olumlu yanıt alabilmek için yeterlidir.

Kiraz sapı çayı kilo verdirir mi veya diğer kiraz sapının faydaları arasında özellikle toksinlerden vücudu arındırması ve ödem attırması bile vücudun hafiflemesini sağlayabilir.

 

Kiraz sapı çayı nasıl demlenir, kiraz sapının faydaları ve hazırlanışı

Kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır? Kiraz sapı nasıl demlenir açıklayalım. Bir litre suyu kaynama noktasına getirin. İçerisine iki avuç kadar kiraz sapını atın. Bu halde iken kısık ateşte yaklaşık on dakika kadar kaynamışını bekleyin.

Daha sonra soğumaya bırakın. Kiraz saplarının bulunduğu su soğuduğunda süzün ve bir şişeye aktarın. Buzdolabında soğutun.

Kilo vermek için kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır açıkladık. O halde kiraz sapı ile zayıflama için kiraz sapı kürü kaç gün içilmeli? Kiraz sapı çayını zayıflamak için her gün içebilirsiniz. Uzmanlar bir haftalık kesintisiz kullandıktan sonra ara vermenizi öneriyor.

Kiraz sapı kürü aç karnına içilmelidir. Zayıflamak için kiraz sapı kürü yemeklerden önce veya iki saat sonra içilebilir.

İdrar söktürücü veya ödem attırıcı olarak kiraz sapının faydasını hedefliyorsanız sabahları aç karnına içmenizi öneriyoruz.

 

Mısır püskülü kiraz sapı çayı

Kiraz sapı zayıflama amacıyla çay olarak tek başına kaynatılarak içilebilir. Eğer ödem söktürücü özelliği artırılmış bir tarif istiyorsanız mısır püskülü kiraz sapı çayı tam size göredir.

Mısır püskülü kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

 

Mısır püskülü kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır?

Tüm malzemeleri kaynayan bir suyun içerisine ekleyin. Yaklaşık beş dakika kısık ateşte tutun. Sonra buharıyla birlikte tencerenin kapağını açmadan soğumasını sağlayın. Ilık hale gelince süzerek kiraz sapının faydaları ve nasıl kullanılır sorularını düşünerek içebilirsiniz. İçerisine içerken limon da ekleyebilirsiniz.

 

Hızlı kilo verdiren kiraz sapı çayı tarifi

Kiraz sapı kilo verdirirmi yukarıda olumlu açıklamaları vermiştik. Şimdi de daha hızlı kilo vermek için etkisi güçlendirilmiş kiraz sapı çayı tarifini veriyoruz.

 • Bir tutam mercan köşkü
 • Bir tutam Sinameki
 • Bir tutam papatya
 • Bir yemek kaşığı keten tohumu
 • Bir tutam biberiye
 • Bir tutam adaçayı

 

Hızlı kilo verdiren kiraz sapı çayı yapılışı

Kiraz sapı zayıflatırmı? Yukarıdaki malzemeleri kullanarak hazırlayacağınız tarifle kiraz sapı zayıflatırmı sorusuna daha net evet cevabı verilebilir.

Kilo verdiren kiraz sapı nasıl kaynatılır? Malzemeleri kaynamakta olan suya atarak beş dakika kısık ateşte bekletin. Daha sonra ılık hale gelinceye kadar bekleyip süzerek içebilirsiniz.

Hızlı kilo verdiren kiraz sapı çayını her akşam yatmadan bir saat önce içmelisiniz. Çünkü kiraz sapı çayı metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisiyle tüm gece siz uyurken yağlarınızı yakmaya ve eritmeye devam edecektir.

Bu kürü düzenli yapmanız gerekiyor. Eğer düzenli kullanım olmazsa kiraz sapı neye yarar!

 

Kiraz sapı fiyatı

Mevsiminde kendiniz kiraz sapını kurutabilirsiniz. Onun dışında kiraz sapı satın almak için kiraz sapı fiyatını merak ediyorsanız 50 gram kiraz sapı fiyatı 9,5 TL düzeyinde bulunuyor.

 

Kiraz sapı çayı zararları

Kiraz sapı ne işe yarar, kiraz sapının faydaları nelerdir (kirazsapinin faydalari) konularından yukarıdaki satırlarda söz etmiştik. Şimdi de kiraz sapı çayı zararları var mıdır göz atalım.

Kiraz sapının faydaları ve zararları karşılaştırıldığında belli sürenin dışında ve aşırı miktarda kullanılmadığı takdirde kiraz sapı çayı zararları olmayan bir doğal şifa kaynağıdır.

 • Mide yanması ve ekşimesi yapabilir
 • 20 günden fazla kullanılmamalıdır
 • Eğer ödem atma hızınız fazlaysa kullanıma ara vermeniz gerekir
 • Kiraz sapı içeriğindeki maddelere karşı bir vücut hassasiyetiniz varsa kullanmayınız
 • Kiraz çekirdeği yutmak boğaz ve yemek borusu hastalıkları olanlar için sorun oluşturabilir
 • Doktora danışmadan kiraz sapı ile ilgili kiraz sapı hapı, kiraz sapı çayı kullanmayınız.

 

Kiraz sapının faydaları İbrahim Saraçoğlu

Kiraz sapının faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından detaylarıyla anlatılıyor. Bu kadar müthiş etkilerini izleyince siz de çok etkileneceksiniz. İbrahim Saraçoğlu kiraz sapı bulunmaz bir nimettir tanımlamasında bulunuyor.

 

 

Kiraz ile ilgili kafanıza takılan sorular ve cevapları

 • Kiraz kabız yaparmı? Kiraz sindirime yardımcı bol sulu ve lifli bir besindir. Bu nedenle kiraz kabız yaparmı sorusunun cevabı hayır biçimindedir.
 • Kiraz ishal yaparmı? Kiraz aç karnına ve çok fazla miktarda yenilirse ishal yapabilir.
 • Kiraz gaz yaparmı? Kiraz lif oranı yüksek bir meyvedir. Eğer siz de lifli bir beslenme düzenine sahipseniz fazla miktarda kiraz yemek gaz ve şişkinlik yapabilir.
 • Kirazın zararları var mıdır? Kiraza karşı alerjik bir reaksiyonununuz yoksa kirazın zararları yerine faydaları sizi bekliyor!

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN