İştah kesen yiyecekler

Kategori: Beslenme - 8.881Yorum Yazın
İştah kesen yiyecekler

İştahı kesen yiyecekler olsa, beslenme düzenimi ona göre ayarlasam ve kilo versem diye düşünüyorsanız bu yazı sizin için hazırlandı. Bazı yiyecekler içerdikleri etken maddeler ve bileşimler nedeniyle iştah azaltan yiyecekler sınıfına giriyor. Siz de bu yazının sonunda bir size özel iştah kesen yiyecekler listesi hazırlayın. Bu listeyi uygulayarak yeme isteğinizi bastırıp vücudunuzun yağ yakarak stoklarından kurtulması ve çok daha fit bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İştah kesen yiyecekler

İştah azaltan yiyecekler nelerdir? İştah kesen içecek ve yiyecekler beslenme düzeninizde yer alırsa sürekli bir diyet yapıyormuş etkisini gösterebilir. Bu sayede başlayıp bıraktığınız, alıp verdiğiniz kilolar yerine düzenli olarak aynı kiloda ve istediğiniz kiloda kalmanız mümkün olabilir.

Bütün yapmanız gereken sofranızda tokluk hissi veren yiyeceklere yer vermenizdir. Kilo vermenin sırrının iştahı kesen yiyecekler ve içecekler ile tanışmak ve bu besinleri düzenli tüketmekten geçtiğini düşünebilirsiniz.

İştah kesmenin yolları

Uzmanlar oturup iştahı ne kapatır diye araştırmalar yapıyorlar. Çünkü günümüz modern toplumlarının en önemli sorunlarından biri obezitedir. Obezite adeta insan neslinin geleceğini tehdit eden bir sorun haline geldi. Bu nedenle iştahı ne kapatır sorusunun cevabı büyük önem taşıyor.

Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bir toplumda yaşadığımız için iştah kapatan dua talepleri bizi şaşırtmıyor. Elbette duaların gücüne ve etkisine inanıyoruz. Siz de iştah kapatan dua edebilirsiniz ama burada iştah kapatan dua ötesinde önerilere yer vermemiz gerekiyor.

İştah kesmenin yolları arasında yeme içme ile ilgili olanlar olduğu gibi fizyolojik önlemler de yer alıyor. Aşağıda iştah kesmenin belli başlı yollarını listeledik.

  • Bol su içmek
  • Sık sık ama az yemek
  • Ara öğünlerde badem, fındık gibi tok tutan kuruyemişler tüketmek
  • İştah kesici bitki çayları içmek
  • İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler ile beslenmek
  • Tam uyku düzenine sahip olmak
  • Stressiz yaşam, psikolojik dinginlik üzere yaşamak

 

Badem

İştah kesmenin yolları arasında çoğu kimsenin sevmediği, dudak büktüğü tatsız tuzsuz diye bildiği besinleri tüketmek gerekmiyor. Örneğin badem İştah kesen içecek ve yiyecekler arasında ilk sıralarda geliyor. Bu satırların yazarı gibi siz de badem tutkunu iseniz çok şanslısınız. Düzenli olarak günde bir avuç bademi yemeklerden bir saat önce yiyerek iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Bir avuç badem antioksidan, E vitamini ve magnezyumdan zengin bir kaynaktır. Tokluk hissi vererek kilo kontrolüne katkı sağlar.

 

Zencefil

Fil gibi yiyorum diyenlerden iseniz ve iştah kesen bitkiler nelerdir arayışındaysanız zencefil iyi bir seçenektir. Çünkü zencefil binlerce yıldır vücuda enerji veren, sindirimi düzenleyen ve tokluk hissiyle kilo vermeye yardımcı olan bir bitki olarak biliniyor.

 

Yulaf ezmesi

İştah azaltan yiyecekler arasında belki de tahmin etmediğiniz yulaf ezmesi yüksek karbonhidrat deposudur. Özellikle kahvaltıda yenildiğinde saatlerce tokluk hissi verebilir.

Diyet iştahı kesen yiyecekler arasında yulaf ezmesinin olması açlık hormonu olan ghrelini bastırmasından kaynaklanmaktadır.

 

Wasabi

Wasabi ne ola ki diyebilirsiniz. Bu kelimeyi bilmiyorsanız keşfetmenizde büyük yararlar var. Çünkü iştahı kesen yiyecekler zayıflama etkisi bakımından listelendiğinde wasabi hep ilk sıralarda yer alıyor.

İştahı kesen yiyecekler zayıflama listesinin şampiyonu wasabi Japonya, Çin, Tayvan, Kore ve Yeni Zelanda’daki nehir bölgelerinde doğal olarak yetişen bir bitkidir.

Bu bitkiden yapılan ve Asya ülkelerinin yemeklerinin yanında yenen sosun adıdır wasabi. Bol acılı wasabi sosu yemeklere lezzet katar. Wasabi iştah kesen yiyecekler nelerdir sorusuna sıklıkla verilen bir cevaptır.

iştah kesen yiyecekler-iştah kesen çaylar-iştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler-iştahı ne kapatır-iştah kesmenin yolları-iştah kapatan dua-iştah kesen bitkiler ibrahim saraçoğlu-iştah kesici bitki çayları-iştah kesen yiyecekler kadınlar kulübü-iştah kesen 18 sihirli karışım-iştah kesen yiyecekler nelerdir-iştah kesen bitkiler kadınlar kulübü-iştah kesen yiyecekler ve içecekler-iştah azaltan yiyecekler-diyet iştahı kesen yiyecekler-iştahı kesen yiyecekler zayıflama

İştah kesen yiyecekler arasında wasabi de yer alıyor.

 

Bitter çikolata

İştah kesen yiyecekler nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da bitter çikolatadır. Yemeklerden yarım saat kadar önce bitter çikolata yemek sizin daha az kilo almanıza neden olur.

Kesin iştah kesen yiyecekler arasında benim favorim karnabahar olmakla birlikte bitter çikolatayı da ikinci sıraya yazarım. Ne zaman yemeklerden önce yesem kesin iştah kesen yiyecekler etkisini gösterir ve çok az kalori alırım.

 

Yumurta

İştah kapatan yiyecekler Canan Karatay hocanın listesindeki favori yiyecektir. Hatta hoca biraz abartıp iştah kapatan yiyecekler Canan Karatay önerisi olarak sabahları kahvaltıda iki üç adet haşlanmış yumurta yenilmesini öneriyor.

Yapılan araştırmalar da haşlanmış yumurta yiyenlerin günde 300-350 kalori daha az vücutlarına enerji aldıklarını ortaya koyuyor.

 

Elma

İştah azaltan yiyecekler nelerdir sorusunun en sık verilen cevaplarından biri de elmadır. Elma zengin lif ve besin değerine rağmen düşük kalorisiyle hem tok tutar hem de kilo vermeyi destekler. Elma kaç kalori buradan öğrenebilirsiniz.

 

İştah kesen bitkiler

İştah kesen bitkiler listesine yeşil yapraklı sebzeleri ekleyebiliriz. Örneğin pazı, ıspanak, pırasa, lahana iştah kesen yiyecekler bitkiler arasında yer alıyor. Bu iştah kesen yiyecekler bitkiler ayrıca vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bakımından da son derece zengindirler. Bu nedenle iştah kesen şifalı bitkiler olarak da anılırlar.

İştah kesen şifalı bitkiler arasında ısırgan otu, ebe gümeci, radika gibi otları da sayabiliriz. Bu otları çiğ olarak, salata yaparak veya kavurarak tüketebilirsiniz.

 

 

İştah kesen yiyecekler içecekler

İştah kesen içecekler arasında ilk sırayı kahve alıyor. Günde iki fincan kahve yeme arzunuzu baskılar. Kahvenin kilo vermeye bir diğer etkisi ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin olmasıdır.

Su da iştah kesici içecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Su içmek başlıbaşına kilo vermeye yardımcı bir eylemdir. Hep sabah kalkar kalkmaz bir bardak ılık su içmeyi öneriyoruz.

Yapılan bir araştırmada yemekten önce iki bardak su içen insanların, yemekte su içmeyenlerden 75 ila 90 Kcal daha az yediklerini ortaya koydu. Yeterince açık değil mi?

 

İştah kesen çaylar

İştah kesen yiyecekler ve içecekler arasında bitki çayları önemli bir yer tutuyor. İştah kesen çaylar içinde yeşil çay ilk sırada bulunuyor. Çünkü yeşil çay, akılsızca atıştırmayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Beslenme uzmanları, yeşil çaydaki kateşinlerin, kan şekerinin yükselişini yavaşlatan ve yüksek insülin ve daha sonraki yağ depolamayı önleyen yağ hücrelerine glikoz hareketini engellemesine yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle iştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler listesinde içecek olarak yeşil çay yer alıyor.

Tarçın çayı da iştah kesen çaylar arasında bulunuyor. Tarçın çubukları kullanarak yapacağınız tarçın çayı genel sağlığa faydalarının yanı sıra sizi tok tutmada da etkili olur.

İştah kesici bitki çayları arasında mate yaprağı ile yapacağınız çayı da eklemeyi unutmayın. Mate çayı ayrıca yağ yakıcı özelliğiyle de biliniyor.

İştah kesen 18 sihirli karışım arıyorsanız kakule bitkisini unutmayın. Kakule bitkisini yeşil çayla birlikte de içebilirsiniz.

İştah kapatan yiyecekler içecekler bitkiler listesinin bir diğer bitkisi ise maydanozdur. Maydanoz suyu ile kilo vermek için maydanoz kürü hazırlayabilirsiniz. Düzenli tüketilen maydanoz suyu ile yapılan maydanoz kürünün kilo vermeye yardımcı olduğu biliniyor.

 

İştah kesen yiyecekler kadınlar kulübü

İştah kesen yiyecekler kadınlar kulübü üyeleri arasında da konu ediliyor. İştahı ne keser kadınlar kulübü yorumlarını okumak için iştah kesen bitkiler kadınlar kulübü yazısının üstüne tıklamanız yeterlidir.

 

İştah kesen bitkiler İbrahim Saraçoğlu

Elbette bu konuda uzmanların ne dediği de çok önemlidir. İştah kesen bitkiler İbrahim Saraçoğlu tarafından çeşitli televizyon programlarında sıklıkla konu ediliyor. İştah azaltan yiyecekler İbrahim Saraçoğlu anlatımıyla aşağıdaki videoda yer buluyor.

 

İştah kesici bitkiler Ahmet Maranki anlatımıyla aşağıda yer alıyor. İştah kesen yiyecekler Maranki hocanın etkileyici ifadeleriyle izleyici sorusuna yanıt olarak dile getiriliyor.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN