Yasak elma

Yasak elma

Elmanın zararları olabileceği aklınıza hiç gelmemiş olabilir. Durun, hemen elma yemeyi bırakmayın! Önce yazıyı inceleyin! Bugüne kadar diyet listelerinin en ‘masum’ meyvesi, ara öğünlerin kralı elma olarak biliniyordu. Elmanın yararları ile ilgili pek çok şey biliyor olabilirsiniz. Hatta elmanın yararları konusunda anlattıklarınızın neredeyse sonu gelmeyebilir. Elma her derde şifa bir besin gibi düşünülüyor çünkü. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki elmanın zararları da var ve elma sanıldığı kadar masum olmayabilir.

Tabii burada bahsettiğimiz elma bebeklerde gaz yaparmı şeklindeki zararlar değildir. Bu tür şişkinlik ve benzeri şikâyetler kişiden kişiye değişebilir. Burada açıklanan yan etkiler herkesi etkileyen faktörleri kapsıyor.

Her gün 1 elma yemek sağlık için faydalı olabilir ama elma tüketiminin aşırı olması beraberinde bazı yan etkileri getirebilir.

Bu yazıda elmanın zararları, elma suyunun zararları, elma sirkesinin zararları, elma kabuğunun zararları konularında aydınlatıcı bilgeleri okuyabilirsiniz.

Elmanın faydaları ve zararları nelerdir? Çok faydalı bir yazıyla karşı karşıyasınız. Bu yazı elmanın faydaları ve zararları nelerdir konusunda bildiklerinizi değiştirecek bilgiler içeriyor.

 

Elmanın zararları

elmanın zararları - elma sirkesinin zararları nelerdir - elma bebeklerde gaz yaparmı - elma suyunun zararları - elma sirkesinin zararları ve faydaları - her gün 1 elma yemek - elma suyunun faydaları nelerdir - yeşil elma unutkanlık yapar mı - elmanın faydaları ve zararları nelerdir - günde kaç elma yemeli faydaları - çok elma yemek kilo aldırırmı - elmanın dişlere faydası - elma diyetinin zararları - elmanın zararları ve faydaları - elma kabuğunun zararları - elma sirkesinin zararları varmıdır - elma çayının zararları - elma sirkesinin zararları hakkında bilgi - elma çekirdeğinin zararları - elma şekerinin zararları - elma sirkesinin zararları - elmanın yararları

elmanın zararları

Elmanın zararları konusundan bahsederken ‘zarar’ kelimesi yerine ‘yan etkileri’ kelimesini kullanmak istiyoruz. Elmanın zararları ve faydaları neler olabilir? Elmanın zararları ve faydaları karşılaştırıldığında elma zararlı bir meyve midir? Aşağıdaki maddeleri okuyup kararı siz verin!

 

Kan şekerini artırır

 

Elma şekerinin zararları konusuna dikkat çekmek istiyoruz. Elma sağlıklı karbonhidrat, lif ve diğer besin maddelerinden zengin bir kaynaktır. Bu karbonhidratlar vücut tarafından yakıt için kullanılır. Bununla birlikte, aşırı miktarda elma tüketimi, vücudun yağ yakmasına engel olur. Çok fazla karbonhidrat kilo vermeyi de önleyebilir.

Elma şekerinin zararları konusunu rakamlarla açıklayalım. Orta boy bir elma 25 karbonhidrat içerir ve bunların sadece 5 gramı liftir. Elmanın içerdiği karbonhidrat, kan şekeri seviyelerinde hızlı bir yükselişe neden olmadığından elmanın bu yan etkisi aynı zamanda kan şekeri düzeylerini de artıracak ve size bol miktarda uyarı süresi verecektir.

 

Kilo aldırır

 

Çok elma yemek kilo aldırırmı? Elmalar sağlıklı meyve olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda kalori ve şeker içerirler. Orta boy bir elma yaklaşık 90 ila 95 kalori içerir. Yani, bir günde 5 orta boy elma tüketirseniz, haftada 3.500 kaloriyi tüketir ve bu da bir kilo vücut ağırlığı oluşturur! Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan iyi bir seçenek değildir. Günde 5 elma tüketerek yılda yaklaşık 52 kilo kazanabilirsiniz! Çok elma yemek kilo aldırırmı sorusunun kısa cevabı ‘evet’tir.

 

Kalp hastalığına dikkat

Diğer pek çok meyve gibi, elmalar yüksek früktoz içeriğine sahiptirler. Bu früktoz çoğu kez yüksek früktozlu mısır şurubu yapmak için kullanılır. Enerji için tüm vücut hücrelerine absorbe edilen glükozdan farklı olarak früktoz, sadece karaciğerde kullanılır. Karaciğerde kalp hastalıklarına yol açabilen trigliserit yağları üretir. Elmaların fazla tüketilmesi vücutta aşırı früktoza neden olabilir ve bu durum diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

 

Elma çekirdeğinin zararları

 

Elma çekirdekleri, siyanür içerdikleri için doğası gereği zehirlidir. Düzenli olarak elma çekirdeklerinin tüketilmesi, sindirmede midede siyanür salınmasına neden olabilir. Bir fincan elma çekirdeğinin tüketilmesi bile ölüme neden olabilir! Elma çekirdeğinin zararlarını göz ardı etmeyin.

Aynı şekilde tarımsal ilaçlar nedeniyle özellikle organik olmayan elma kabuğunun zararları da sağlık riskleri oluşturabiliyor. Pestisit dünyanın uğraştığı önemli bir konu. Pestisit elma kabuğunun zararları arasında tehlikeli bir unsur olarak dikkat çekiyor.

 

Alerjik reaksiyon

 

Elma tüketilmesi bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Erik, şeftali, kayısı, badem ve çilek alerjiniz varsa, muhtemelen elmalar için de alerjiniz vardır. Zaten bir alerjiniz varsa elma tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.

 

Elma suyunun zararları

 

Elma suyunun faydaları nelerdir? Elma suyu hazmettirici, mineral ve vitamin zengini içecek olarak biliniyor.

Elma suyu genellikle sağlıklı bir içecek olarak düşünülür, ancak fazla tüketildiğinde kendi yan etkileri de vardır. Aşırı elma suyu tüketimi ishale neden olabilir. Ayrıca, bir elma suyu diyetinden sonra gelen insanlar genellikle baş ağrıları, baş dönmesi ve yorgunluk çekerler. Elma suyunun zararları arasında yapay olarak şekerlendirilmiş elma suyu, sorbitol adı verilen ve vücutta kalsiyum oksalat taşlarının oluşumuna neden olan bir kimyasal madde içerir.

 

Elma sirkesinin zararları nelerdir? (elma sirkesinin zararları hakkında bilgi)

 

Elma sirkesinin zararları varmıdır? Elma sirkesinin zararları ve faydaları karşılaştırıldığında dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu göze çarpıyor. Elma sirkesi doğal bir takviyedir ve birçok potansiyel sağlık faydasına sahip olduğuna inanılmaktadır. Elmanın dişlere faydası olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aman dikkat! Elma sirkesi söz konusu olduğunda durum değişiyor.

Bununla birlikte, aşırı miktarda elma sirkesi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Doğada asidik olan bu sirke, seyreltilmemiş haliyle tüketildiğinde diş minesini zayıflatabilir. Dişle temasından kaçınmak için suda seyreltmek veya bir pipet ile içmek önerilir. Elma sirkesi içtikten sonra dişlerdeki asit izlerini gidermek için ağzınızı tatlı su ile durulayın.

 

Kemikleri zayıflatır

 

Elma sirkesinin zararları konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu da kemiklere verebileceği zaralardır. Elma sirkesinin aşırı dozajı kanda düşük potasyum düzeylerine ve düşük kemik yoğunluğuna neden olabilir. Osteoporozdan mustarip olan veya potasyum destekleyici ilaçlar alan insanlar, elma sirkesini tüketmekten kaçınmalı veya düşük dozlarda tüketmelidir. Elma sirkesinin zararları konusunda dikkatli olmanızı ve tüketirken mutlaka doktor onayı alarak ve az miktarda kullanmanızı öneriyoruz.

 

Cilt için zararları

Elma sirkesinin zararları için cilt de etkileniyor. Yüksek dozda elma sirkesi cildinize ve boğazınıza zarar verebilir. Daha önce belirtildiği gibi, hasar görmesini önlemek için içmeden veya cilde uygulamadan önce mutlaka su ile inceltilmelidir.

 

 

Diğer Yan Etkiler

 

Elma sirkesi ayrıca şişme, ürtiker ve nefes alma güçlüğünün yanı sıra hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi semptomlarını da şiddetlendirir. Yeşil elma unutkanlık yapar mı? Yeşil elmanın unutkanlık yaptığına dair bir bilimsel bulgu bulunmuyor.

 

Günde kaç elma yemeli faydaları nelerdir? Bu soruyu soran kişiler için elmadan korkmamalarını, günde birkaç elma tüketmenin zararları yerine faydalarının çok daha fazla olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu kırmızı renkli meyveler kesinlikle günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, yediğiniz elmanın miktarıdır.

Elma çayının zararları için de yukarıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. Aşırı tüketilmediğinde elma çayının zararları konusu önemsenmeyebilir.

Elma diyetinin zararları      

Elma diyeti veya elma ağırlıklı diyet yapmak yukarıda sıralanan yan etkilerin daha hızlı ortaya çıkmasına neden olabilir. Doktorunuza danışmadan, elma diyetinin zararları hakkında yeterince bilgilenmeden uygulamayınız.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN