Su diyeti nasıl yapılır?

Kategori: Ünlü Diyetler - 9.089Yorum Yazın
Su diyeti nasıl yapılır?

Su diyeti kilo vermek için elinizin altındaki müthiş bir yağ yakıcıyla tanışmaya neden olabilir. Su diyeti ile 5 kilo hatta 10 kilo zayıflamak mümkün olabilir! Bir mucize yaşamak için doğru yerdesiniz! Milyonlarca kişinin kilolara meydan okumasını sağlayan çok ünlü diyetisyenler zayıflamak için için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, daha geç olmadan denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i kilo verenlerin tercihi, denenmiş kilo verme önerilerini de inceliyor!

Her gün içtiğiniz veya içmediğiniz su aslında yağ yakmak için en ideal içeceklerden biridir. Su diyeti olarak bilinen tarifleri uygulayarak vücudunuzdaki toksinlerden kurtulup, yağ yakmaya; dolayısıyla kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu yazıda su diyeti nasıl yapılır, su orucu nedir, alkali su diyeti nedir gibi başlıkları inceleyebilirsiniz.

 

Su diyeti nasıl yapılır?

Su diyeti nedir nasıl yapılır? Hızlı kilo vermek istiyor musunuz? Birkaç günde 3-5 kilo vermek düşünceniz var mı? O zaman su diyetini deneyin. 10 gün boyunca vereceğimiz su diyeti listesi ile kiloları sağlıklı bir şekilde kaybetmenizi sağlayacaktır. Kilo vermek için su diyeti listesi kesinlikle kilolarını azaltmaya yardımcı olacaktır, çünkü toksinleri atmak ve en önemlisi, formda tutmak için su vazgeçilmez bir bileşendir.

 

Su diyeti nedir?

Su ile yapılan diyetler farklı günlere uygulanabiliyor. Örneğin 3 günlük su diyeti, 10 günlük su diyeti gibi listeler bulunuyor. Burada 10 günlük su diyeti listesi vereceğiz.

Su ile yapacağınız diyette asıl olan yiyecekleri ve dolayısıyla vücuda alının kalori miktarını iyice azaltmaktır. Bu sayede vücut yağ yakma sürecine başlayacak, ayrıca vücuttaki kötü hücreler ölecektir. Su orucu olarak da bilinen uygulama sudan başka bir şey yemeyerek vücudun hücre üretiminin yenilenmesini sağlamaktır. Toksin ve yağlardan kurtulmak için metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktır.

Su diyeti yaptım diyenlerin ortak özelliği hem hafiflediklerini belirtmeleri hem de kendilerini çok daha genç ve dinç hissetmeleridir.

Sağlık uzmanları, su diyetinin kilo vermenin de diğer sağlık yararları listesine sahip olduğuna inanırlar. Kan basıncı seviyelerini kontrol eder, net görüş sağlar ve kanseri önler (su, meme dokusu ve cilt üzerindeki kanser büyümesini azaltmaya yardımcı olur). En önemlisi, su diyetinin faydalarından biri, vücudumuzun gıdalarımızdaki ve çevremizdeki kirleticilerden, toksik maddelerden kurtulmanıza izin vermesidir.

 

Su diyeti listesi

10 günlük bir liste veriyoruz.

 • Birinci Gün – Su. Kilo vermek için 10 gün boyunca su diyeti sade su ile başlar. Gün boyunca sadece su içmeniz gerekiyor, 2 saat gibi bir boşluk.
 • İkinci Gün – Yeşil Su. Yeşil su, yeşil çaydan başka bir şey değildir. 2. günde tüketilen yeşil çay, toksinleri vücudunuzdan çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bu su diyetinin 10 gün boyunca kilo vermesi yeşil çaydan oluşmalıdır.
 • Üçüncü GünBuzlu Su. Kilo vermek için doğru su diyet planını takip etmek için buzlu su, metabolizmanızı hızlandıracaktır.
 • Dördüncü Gün – Rafine edilmemiş şekerli su. Beş litre suya 4. günde 2 yemek kaşığı rafine edilmemiş organik şeker ekleyiniz. Bu enerjinizi yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Beşinci GünZayıflatan çorba. Etkili ve kolay zayıflatan çorba tariflerine buradan ulaşabilirsiniz. Kilo vermek için 10 gün boyunca su diyetindeyken protein ve vitamin almanız gerekir. Karnınızı tam olarak tok hissetmek ve bu açlıktan kurtulmak için 5. günde dört kez bir fincan çorba içebilirsiniz.

 

Su diyeti listesi devamı

 • Altıncı Gün – Meyveli Su. Meyveler, su diyetinde 10 gün boyunca kilo vermek için tüketmeniz gereken şeylerden biridir. Meyve suyu şeklinde meyve, takip etmeniz için tek seçenek. Su diyeti zayıflama sağlamak için mevsim meyvelerinden sıkarak günde iki bardak içebilirsiniz. Elbette şeker oranı düşük meyveleri tercih etmelisiniz.
 • Yedinci Gün – Tatlı Su-Tuzlu su. Su diyeti Nobel ödülü alacak bir karışımla yedinci günde devam ediyor. Bir tutam şeker ve bir tutam tuzdan oluşur. 10 gün boyunca su diyetinin 7. gününde kilo kaybı için bu tatlandırılmış suyu tüketin. Su diyetinin faydalarından biri de kan basıncınızı dengede tutmanıza yardımcı olmasıdır. Tuzlu-tatlı su vücudun elektroliz dengesini sağlamaya da büyük katkı sunacaktır.
 • Sekizinci Gün – Sıcak Su. Sıcak su, kilo vermek istediğinizde yağın anında kesilmesine yardımcı olur. Sıcak su veya ılık su da selülitin hızlı şekilde azalmasına yardımcı olabilir.
 • Dokuzuncu Gün – Bitkisel Su. Bitkisel su, toksinleri vücudunuzdan çıkarmaya yardımcı olur. Otların gücü su diyetinin dokuzuncu gününde toksinleri atar.
 • Onuncu Gün – Limon Suyu. Limon suyunun kilo vermenin en iyi yollarından biri olduğu söylenir. Ancak, limon suyu ile bu kilo azaltmaya yardımcı olmak için bal ve bir tutam tarçın ekleyin.

 

3 günlük su diyeti

Su diyetiyle kilo verenler arasında 3 günlük su diyeti bir hayli popüler durumdadır. 3 günlük su diyeti, geçici bir diyet olup 1980’lerde bilinmeyen bir birey tarafından oluşturuldu ve bugün hala sık kullanılıyor. Bu diyet, hızlı ve kısa süreli kilo verme hedeflerine ulaşmak için kullanılır. 3 günlük su diyeti düşük kalorili diyet gerektirir. Bu diyeti yapanlar üç gün boyunca sudan başka bir şey içmemelidir. 3 günlük su diyetinde yiyecek ve diyet hapı bulunmamaktadır. Birçok kişi, hızlı kilo kaybı için su diyetine yöneldiler.

 

 

Su diyeti nasıl yapılır

Su diyeti

Su diyeti ile zayıflayanlar (su diyeti yapanlar)

Soğuk su diyeti ile zayıflayanlar için özellikle soğuk suyun yağ yakıcı mekanizmasını öneriyoruz. Soğuk su alındığında vücut, vücudun normal sıcaklığına 98,6 dereceye kadar ısıtmak için ekstra kalorileri yakar. Su ne kadar soğuk olursa, vücudun ısınması için daha sıkı çalışması gerekir. Böylece daha fazla kalori yakmak için çaba gösterir. İçme diyet su diyeti ile su diyeti yapanlar aç olduklarını fark etme olasılığı daha azdır. Su, yemeden tam bir tokluk duygusuna neden olur.

Ramazan’da su diyeti yapılır mı sorusunun cevabı olarak diyetisyenlerin önermediğini belirtmemiz gerekiyor.

 

Su diyeti kaç kilo verdirir?

Su diyeti fitness ile desteklenirse 10 gün içerisinde 5 kilo verdirebilir. Su diyeti yorumları bu rakamları doğrular niteliktedir. Siz de etrafınızda su diyeti yapan var mı sorgulayıp sonuçları değerlendirebilirsiniz.

 

Diyette su içmek

Diyette su içmek uzmanların, diyetisyenlerin sıklıkla önerdiği bir durumdur. Ancak su ile diyet kavramının çok ötesinde bir durumdur. Diyette su tüketimi ile yağ yakma ve tokluk hissi amaçlanabilir.

Diyette su ne zaman içilmeli sorusu daha çok hangi diyet listesinin uygulandığı ile ilgilidir. Ünlü diyet listeleri incelendiğinde diyette su ne zaman içilmeli sorusuna genellikle sabah aç karnına ılık su içilmesinin tavsiye edildiği görülür. Yemeklerden bir saat sonra ve gün içerisinde ise soğuk su içilmesi önerilir.

Diyette su içmenin faydaları arasında sindirim sistemine sağladığı desteği de belirtmemiz gerekiyor.

 

Alkali su diyeti

Vücudun alkali bir duruma geçmesi için alkali su diyeti öneriliyor. Suyu alkali yapmak için içerisine limon veya karbonat ekleyebilirsiniz. Alkali yaşam, alkali su nasıl hazırlanır gibi konulara buradan ulaşabilirsiniz.

Alkali diyet listesi ile daha sağlıklı ve hafif bir hayata adım atabilirsiniz. İnsan PH’si yaklaşık 7,4’dür. 7.35’in altı asidik, 7,45’in üstü ise alkaliktir. Alkali su diyet listesi veya alkali diyet listesi için uzman editörlerimizin hazırladığı makaleyi okumanızı öneriyoruz. Bu makalede alkali su diyeti Ender Saraç gibi uzmanlarca değerlendiriliyor.

 

Sadece su diyeti

Sadece su diyeti su orucu olarak da adlandırılıyor. Su orucu nedir? Su orucu belirli bir süre 3 gün, bazen beş gün boyunca su dışında bir şey yememek üzerine kuruludur.

Modern beslenmemizde (özellikle tahıllar ve şekerler), sürekli yemekle birlikte birçok yiyecek vücudumuzun tembel olmasını sağladı ve kendi enerji depolarında koşma yeteneklerini kapattı. Oruç, bedeninizi daha “doğanın” biçimine geri dönmeye zorlar ve onunla bir dizi fayda sağlar.

Oruçun faydalarının merkezinde “ otofaji ” denen bir süreç vardır. Otofaji vücudun vücudunda oluşan kötü hücre maddesini öldürmek, yemek yemek ya da temizlemenin doğal sürecidir. Kanser gelişimini önlemek de dahil olmak üzere birçok hastalığın kesilmesi için önemli bir sistemdir.

Herkes oruç tutmak için kendi bünyesine ve yaşam biçimine göre kurallar belirleyebilir. Bununla birlikte aşağıdaki konulara dikkat edilmesi önem taşıyor.

 • Hiç bir şey yemeyin. Küçük bir miktarda yemek bile, sersemlemeyi hızlandırır.
 • Gerektiği kadar çok su içebilirsiniz. Suyu birden ve hızlı biçimde içmeyin. Yavaş yavaş hatta yudum yudum için.
 • Elektrolitlere / vitaminlere ihtiyacınız yok.
 • “Meyve suyu” içmeyin, bu şeyler sizin için korkunç şeker yüklemesi yapabilirler.
 • Rahatsız etmeyecek kadar aktivite yapın.
 • İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz kadar uyuyun, ancak vücudunuz her zamankinden daha yorgun olduğundan, yatakta yatmayın. Harekete geçtiğinizde veya çalışmaya başladığınızda vücudunuz size gereken enerjiyi sağlayacaktır.

 

Sadece su diyeti öldürdü mü?

Zaman zaman su diyeti öldürdü biçiminde haberler yayınlanabiliyor. Sadece su diyeti öldürmez ama uymanız gereken kurallar olduğunu da unutmayın. Öncelikle sadece su diyeti sağlık sorunu olmayan kişiler tarafından yapılmalıdır. Doktor önerisi ve kontrolü olmadan asla uygulanmamalıdır. Aşağıda yer vermeye çalıştığımız olası su diyeti zararları göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Su diyeti zararları

Beslenme uzmanları, su, çay ve kahveden başka her şeyi (bazen onları bile!) yasaklayan tehlikeli yeni bir diyete karşı endişelerini dile getiriyorlar,

Su orucu, yiyecek yemeden ve sadece üç içecek alarak kilo vermeye çalışmakla ilgilidir. Bu trend, binlerce insanın arasında sosyal medyada popüler hale gelmesiyle, ilerlemeyi belgelemek ve başkalarının katılmasını teşvik etmek için #waterfast etiketi kullanmıştır.

Ancak eleştirmenler, ‘şimdiye kadarki en tehlikeli diyet’ olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. İşte uzmanların su diyeti zararları konusunda dikkat çektikleri konular.

 • Organlarınız için çok kötü olabilir. Bu yüzden anoreksiyası olan insanlar kalp krizi geçirebilirler.
 • Vücudumuz acil bir durum olduğunu düşünüyor ve yağ deposunun kullanılmasını engellemeye çalışıyor ve kaslara besleniyor. Kas kaybına neden olabilir.
 • Su orucu obez olan veya Tip 2 diyabetli olan ancak sadece bir doktor gözetiminde olan müşteriler için uygun olduğunu öne sürülüyor.

 

Her gün ne kadar içmelisiniz?

Su, iyi sağlık için gereklidir, ancak ihtiyaçlar kişiye göre değişir. Bu yönergeler, yeterince sıvı almanızı sağlamaya yardımcı olabilir.

Çalışmalar yıllar boyunca çeşitli önerilerde bulunmuştur. Ancak bireysel su ihtiyaçlarınız, sağlığınız, ne kadar aktif olduğunuz ve nerede yaşadığınız gibi birçok faktöre bağlıdır.

Tek bir formül herkese uymaz. Ancak vücudunuzun sıvılara olan ihtiyacı hakkında daha fazla şey bilmek, her gün ne kadar su içeceğinizi tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

 

Vücudun günlük su ihtiyacı ne kadar?

Her gün nefes, terleme, idrar ve bağırsak hareketlerinizle su kaybedersiniz. Vücudunuzun düzgün çalışması için, suyu içeren içecek ve yiyecekleri tüketerek su beslemesini yenilemeniz gerekir.

Peki ılıman bir iklimde yaşayan ortalama, sağlıklı yetişkin ne kadar sıvıya ihtiyaç duyar? Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri yeterli günlük sıvı alımının olduğunu belirledi:

 • Erkekler için yaklaşık 15,5 fincan sıvı (3.7 litre)
 • Kadınlar için günde yaklaşık 11,5 bardak (2.7 litre) sıvı

Bu öneriler su, diğer içecekler ve yiyeceklerden gelen sıvıları kapsar. Günlük sıvı alımının yaklaşık yüzde 20’si genellikle yiyeceklerden ve diğer içeceklerden gelir.

 

Diğer su kaynakları

Sadece sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için ne içtiğinize güvenmenize gerek yoktur. Ne yediğiniz de önemli bir bölüm sağlıyor. Örneğin, karpuz ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebze, ağırlıkça yüzde 100 su oranındadır.

Ayrıca, süt, meyve suyu ve bitkisel çaylar gibi içecekler çoğunlukla sudan oluşmaktadır. Kafeinli içecekler bile – kahve ve soda gibi – günlük su alımınıza katkıda bulunabilir. Ama su en iyi bahistir, çünkü kalorisiz, ucuz ve kolay ulaşılabilir.

Spor içecekleri sadece bir saatten fazla yoğun bir şekilde egzersiz yaparken kullanılmalıdır. Bu içecekler, uzun süreli egzersizler sırasında enerji için ihtiyaç duyulan terleme ve şekerle kaybedilen elektrolitlerin yerini almasına yardımcı olur.

Enerji içecekleri spor içeceklerinden farklıdır. Enerji içecekleri genellikle elektrolitlerin yerini alacak şekilde formüle edilmez. Enerji içecekleri genellikle büyük miktarlarda kafein veya diğer uyarıcılar, şeker ve diğer katkı maddelerini içerir.

 

Vücudunuzun suya ihtiyacı var mı kendiniz belirleyin!

Aşağıdaki durumlarda sıvı alımınız muhtemelen yeterlidir:

 • Nadiren susadığını hissediyorsun
 • İdrarınız renksiz veya açık sarıdır.

Bir doktor veya kayıtlı diyetisyen, her gün sizin için uygun olan su miktarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Dehidrasyonu önlemek ve vücudunuzun ihtiyacı olan sıvılara sahip olduğundan emin olmak için tercih ettiğiniz içecek suyunu yapın. Aynı zamanda iyi bir fikir:

Her öğünde ve her öğün arasında bir bardak su veya başka kalorisiz veya düşük kalorili içecek kullanın.

 • Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında su için.
 • Acıkıyorsan su iç. Susuzluk genellikle açlıkla karıştırılır.

Çok nadir olmakla birlikte, çok fazla su içmek mümkündür. Böbrekler fazla suyu dışarı atamazsa, kanınızın sodyum içeriği seyreltilir (hiponatremi) – ki bu yaşamı tehdit edebilir.

Sporcular – özellikle uzun veya yoğun antrenmanlara veya dayanıklılık etkinliklerine katılırlarsa – hiponatremi riski daha yüksektir. Genel olarak, ortalama bir beslenme yiyen sağlıklı yetişkinlerde çok fazla su içmek nadirdir.

 

Su ile yapılabilecek diğer diyet listeleri

 • Cevizli su diyeti
 • Çörek otu su diyeti (corek otu su diyeti, çörek otu ve su diyeti)
 • Hurma ve su diyeti (su hurma diyeti)
 • Limon ve su diyeti (su limon diyeti)
 • Elma ve su diyeti
 • Salatalık ve su diyeti
 • Sirkeli su diyeti
 • Çorba ve su diyeti
 • Ilık su diyeti
 • Tarçınlı su diyeti (tarcinli su diyeti)

 


Etiketler: /
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN