Protein diyeti nedir?

Kategori: Beslenme - 2.445Yorum Yazın
Protein diyeti nedir?

Protein diyeti nedir, protein diyeti nasıl yapılır? Bu soruların cevapları yıllardır veremediğiniz kilolardan kurtulmanızı sağlayabilir. Protein diyeti tüm dünyada özellikle Dukan ve Canan Karatay diyet gibi ünlü diyetlerle anılıyor. Bu diyetlerin temel özelliği beslenmede ağırlıklı olarak protein tüketmek ve karbonhidrat alımını sınırlandırmaktır. Bu yazıda protein diyeti listesi Ender Saraç açıklamalarını, protein diyeti listesi örneği, protein diyeti nasıl yapılır okuyabilirsiniz.

Protein diyeti nedir?

Protein yağ ve karbonhidratlar birlikte vücudun çalışması için gerekli olan enerjiyi sağladığı üç temel besin grubundan biridir.

Proteinler, vücudunuzun temel yapı taşlarıdır, kas, tendon, organ ve cilt ile birlikte enzimler, hormonlar, nörotransmiterler ve birçok önemli fonksiyona hizmet eden çeşitli küçük moleküller yapmak için kullanılır. Protein olmadan, bildiğiniz gibi yaşam mümkün olmazdı.

Protein vücutta ne işe yarar? Aşağıda proteinin vücudu sağladığı faydaları maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 • Onarım ve bakım: Protein kaslarınızın, kemiklerinizin, cildinizin ve saçınızın ana bileşenidir. Bu dokular sürekli olarak tamir edilir ve yeni protein ile değiştirilir.
 • Hormonlar: Kimyasal haberci proteinler, vücudunuzdaki hücrelerin ve organların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar.
 • Enzimler: Çoğu enzim proteindir ve vücudunuzda gerçekleşen binlerce kimyasal reaksiyon onlardan etkilenir.
 • Nakliye ve depolama: Bazı proteinler ihtiyaç duyuldukları yerde önemli moleküller sağlamaya yardımcı olur. Örneğin, protein hemoglobini vücudunuzun hücrelerine oksijen taşır.

Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein diyeti beslenme düzeninde proteine ağırlık vererek yapılıyor. Bu doğrultuda kaliteli ve tam protein alımı vücudun metabolize etmesinin uzun sürmesi ve daha çok çaba sarf etmesine neden oluyor. Bu da daha çok tokluk hissi ve daha fazla kalori harcama anlamına geliyor. Dolayısıyla etkili biçimde kilo verebiliyorsunuz.

Protein diyeti nasıl yapılır (protein diyeti nedir nasil yapılır) sorusunun cevabı aynı zamanda protein nasıl kilo verdirir sorusuyla da ilgilidir.

Protein diyeti nasıl kilo verdirir?

Beslenme düzeninde daha çok protein tüketmek daha çok tokluk sağlıyor. Daha fazla protein yemek, yemekten sonraki saatlerce açlığınızı ve iştahınızı bastırmanıza yardımcı olabilir.

Daha yüksek bir protein alımı, yaktığınız kalori miktarını artırabilir. Protein sindiriminin, karbonhidratları veya yağları sindirmek için % 5–15’lik bir artışa kıyasla, % 20–35 etkileyici bir metabolizma artışı sağladığı görülmektedir.

Yüksek protein diyeti nasıl yapılır? Yüksek proteinli diyetlerin açlığı azaltma, dolgunluk hissini arttırma, metabolizma hızını arttırma ve kasları koruma kabiliyeti, kilo vermede ve vücut kompozisyonunu iyileştirmede etkili olmasını sağlar.

Protein diyeti listesi örneği

Aşağıda örnek protein diyeti günlük listesi yer alıyor. Elbette 1 haftalık protein diyet listesi, 3 günlük protein diyeti listesi ya da protein diyeti listesi 14 günlük olarak verilebiliyor. Burada örnek olarak 1 haftalık protein diyet listesi yayınlıyoruz.

Protein diyeti nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var!

 • Her öğünde yüksek proteinli yiyecekleri sebzelerle, meyvelerle ve diğer bitki yiyecekleriyle dengeleyin.
 • Günlük protein ihtiyacını hesaplayın. Ortalama erkek için günde 56 gram, ortalama kadın için günde 46 gram protein alımı öneriliyor.
 • Protein, vücudunuzun çoğunun kendi üretemediği amino asitlerden oluşan yapısal bir moleküldür. Hayvansal gıdalar genellikle esansiyel amino asitleri sağlayan protein bakımından yüksektir.
 • Yemeklerde en az 25-30 gram protein tüketin.
 • Yüksek kaliteli protein kaynakları seçin: Pastırma ve öğle yemeği gibi işlenmiş etler yerine taze etlere, yumurtalara, süt ve diğer proteinlere odaklanın.
1 haftalık protein diyet listesi-3 günlük protein diyeti listesi-protein diyeti listesi 14 günlük-protein diyeti yemek listesi-protein diyeti nedir-protein diyeti listesi örneği-protein diyeti nasıl yapılır-protein diyeti nedir nasil yapilir-saf protein diyeti nasıl yapılır-yüksek protein diyeti nasıl yapılır-protein diyeti listesi ender saraç-protein diyeti nasıl olur-protein diyeti günlük listesi-protein diyeti yapanlar nasıl yapılır

Protein diyeti yemek listesi

Protein diyeti yemek listesi

Uzmanların verdiği 1 haftalık protein diyet listesini veriyoruz!

 • Gün: Havuçlu ve Şalgamlı Yavaş Tencere Kızarmış Dana. Porsiyon başına 35 gram protein.
 • Gün: Fırında erişte, brokoli ve soya ilaveli. Porsiyon başına 18 gram protein.
 • Gün: Haşlanmış tavuk, arpa şehriye ilaveli. Porsiyon başına 36 gram protein.
 • Gün: 170 gr biftek, tatlı patates ve ızgara kabak. Porsiyon başına 46 gram protein.
 • Gün: sebzeli Şili biberi ve kahverengi pirinç pilavı. Porsiyon başına 18 gram protein.
 • Gün: Tahıl ekmeği ve havuç çubukları üzerinde sağlıklı mayo ile karıştırılmış konserve somon. Porsiyon başına 36 gram protein.
 • Gün: Marina soslu köfte. Yeşillik ile beraber tüketilmeli. Porsiyon başına 36 gram protein.

Protein diyeti yapanlar nasıl yapılır?

Özellikle et sevenler için protein diyeti uygulamak çok kolaydır. Karbonhidratlı besinlerden örneğin ekmekten ve hamur işlerinden uzaklaşıp et yemek et sevenler için çok caziptir.

Protein diyeti nasıl olur, başka bir ifadeyle saf protein diyeti nasıl yapılır? Protein diyeti yapanlar nasıl yapılır noktasında düzenli protein alımının önemli olduğunu ve tatlı, hamur işi ve buğdaylı ürünlerden kaçınmayı öneriyor.

 

Protein diyeti listesi Ender Saraç

Protein diyeti listesi Ender Saraç açıklamalarıyla videoda yer alıyor. Bu öneriler 7 gün içerisinde kilo vermeyi sağlamasıyla popüler olmuş halde!

https://youtu.be/Qn36H8IWbYQ

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN