Portakal kaç kalori?

Kategori: Beslenme - 4.848Yorum Yazın
Portakal kaç kalori?

Portakal kaç kalori sorusunun önemi özellikle kış aylarında C vitamini deposu olarak yoğun tüketilmesinden kaynaklanıyor. Portakal kalorileri düşük ve besin maddeleri ile dolu, temiz, sağlıklı, cildi güzelleştiren ve genel beslenmenin bir parçası olarak birçok hastalık için riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Portakal, düşük kalorili ve yüksek lif, potasyum ve C vitamini gibi sağlıklı bir meyve seçimidir. Bu yazıda 1 portakal kaç kalori, portakal suyu kaç kalori ve portakal kilo aldırır mı sorularının özel cevaplarını okuyabilirsiniz.

Portakal kaç kalori?

1 adet orta boy bir portakal kaç kalori diye baktığımızda ortalama 220 gram ağırlık için 103 kcal değerini görüyoruz.

Adet yerine ağırlık birimi olarak ele alırsak örneğin 100 gr portakal kaç kalori inceleyebiliriz. 100 gr portakal kaç kalori sorusunun cevabı tam olarak 47 kcal’dir.

1 portakal kaç kalori? (bir portakal kaç kalori?)

1 portakal kaç kalori sorusunu 300 gram ağırlığındaki büyük boy için sorar isek 141 kcal değerine ulaşıyoruz.

Küçük boy 1 portakal kaç kalori? 100 gram için 47 kcal değerine sahiptir.

Bir dilim portakal ise 30 gram olarak hesaplanmakta ve yaklaşık 14 kcal enerji içermektedir.

Bir marka ismi geçirmek için değil sıklıkla sorulduğu için Cappy portakal kaç kalori sorusuna da bir cevap vermek istiyoruz. 100 ml Cappy portakal kaç kalori? Cappy portakal suyu kaç kalori? 100 ml Cappy Pulpy portakal suyu 44 Kcal değerine sahiptir.

1 adet portakal kaç kalori?

 • Küçük 1 adet portakal kaç kalori? 100 gram için 47 kaloridir.
 • Orta 1 adet portakal kaç kalori? 220 gram için 103 kaloridir.
 • Büyük 1 adet portakal kaç kalori? 300 gram için 141 kaloridir.

Portakal besin değeri

Portakal çok fazla tüketilmediğinde düşük kalorileriyle sağlıklıdır. Bununla birlikte diğer önemli vitamin, mineral ve antioksidanların yanı sıra iyi miktarda lif ve C vitamini içerir.

Bir büyük portakal (yaklaşık 184 gram) besin değeri tablosunda şunlar bulunuyor.

 • 5 kalori
 • 6 gram karbonhidrat
 • 7 gram protein
 • 2 gram yağ
 • 4 gram lif
 • 97,9 miligram C vitamini
 • 2 mikrogram folat
 • 2 miligram tiamin
 • 333 miligram potasyum
 • 414 uluslararası ünite A vitamini
 • 6 miligram kalsiyum
 • 0,1miligram B6 vitamini
 • 5 miligram pantotenik asit
 • 4 miligram magnezyum

1 adet portakal besin değeri yukarıda sıralanan besinlere ek olarak bakır, riboflavin, fosfor ve manganez içerir.

1 portakal besin değeri

Bir portakal besin değeri müthiş besleyici özellikleri içerir. Aşağıda 1 portakal besin değeri (portakal in besin değeri) deyince neyi kastettiğimizi veya ne anlamamız gerektiğini detaylarıyla maddeledik.

 • Büyük bir portakalda çok az kalori var, fakat portakal, lif C vitamini ve diğer mikrobesinlerin birçoğu yönünden yüksektir.
 • Elma beslenme ile kıyaslandığında, portakallar kalorilik ve lifte daha az, ancak C vitamini, folat, tiamin ve potasyumda daha yüksektir. Tüm sağlığınızı teşvik edici özelliklerin tadını çıkarmak için beslenmenize ve diyetinize ekleyin.
 • Portakal yararları arasında gelişmiş bağışıklık, geliştirilmiş sindirim ve kalp sağlığı, daha iyi beyin fonksiyonu ve gelişmiş cilt bulunmaktadır. Portakallar ayrıca antioksidanlarda yüksektir ve daha az kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

Portakal suyu besin değeri

Portakalı yemek yerine suyunu içmeyi tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Portakal suyu beslenme açısından çok önemlidir. İşte 1 bardak portakal suyu besin değeri listesi!

Portakal kabuğu besin değerleri!

 • Toplam Yağ 0 g
 • Toplam Karbonhidrat 28 g
 • Lifleri 0,6 g
 • Toplam Doğal Şekerler 21 g
 • Protein 2 g
 • A vitamini 15 mcg
 • C vitamini 104 mg
 • Kalsiyum 358 mg
 • D vitamini 5 mcg
 • Tiamin 2 mg
 • Riboflavin 1 mg
 • Niasin 8 mg
 • Vitamin B6 15 mg
 • Folat 61 mcg
 • Vitamin B12 0 mcg

Portakal suyu besin değerleri bize bir bardak içildiğinde günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını gösteriyor. Portakal suyunda da potasyum da yüksektir ve B-kompleksi vitaminlerinden ikisi olan iyi bir folat ve tiamin kaynağıdır.

Portakal suyunun besin değeri içeriğindeki C vitamini, sağlıklı kan damarı duvarları ve cildinizin altında kalan bağ dokusu için gereklidir. Aynı zamanda normal bağışıklık sistemi işlevi için de gereklidir. C vitamini ayrıca, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyarak sağlığa yararlı olabilecek bir antioksidandır.

Portakal suyu da kırmızı kan hücresi oluşumu için gerekli olan ve spina bifida adı verilen bir doğum kusurunun önlenmesine yardımcı olan iyi bir folat kaynağıdır. İki önemli mineral, potasyum ve demir portakal suyunun besin değeri içeriğinde yüksektir. Potasyum sinir ve kas fonksiyonu için gereklidir ve vücut sıvısı dengesini ve kan basıncını korumak için sodyum ile çalışır.

Portakal suyu kaç kalori?

Portakal suyu besin değerlerinden yararlanmak isteyenler için dikkat etmeleri gereken bir konu da portakal suyu kaç kalori (bir portakal suyu kac kalori) sorusudur. Çünkü portakal suyunu fazla içmek de yüksek kalori alınmasına neden olabilir mi?

1 bardak portakal suyu kaç kalori? Buradaki bardak 200 ml hacimli su bardağı olursa 1 bardak portakal suyu kaç kalori sorusuna 200 ml için 120 kalori cevabını verebiliriz.

Taze portakal suyu kaç kalori biçiminde sorulduğu da oluyor. Portakal suyunun taze olmasının kalori değeri üzerinde etkisi bulunmuyor.

1 portakal suyu kaç kalori sorusunu 100 gramlık bir portakalın sıkılmış hali olarak ele alırsak 60 kcal kalori değerini verebiliriz.

1 bardak portakal suyunda kaç kalori var? (bir bardak portakal suyunda kaç kalori var) Büyük bardak (150 gram) bir bardak portakal suyunda kaç kalori var? 90 kalori içeriyor.

bir portakal kaç kalori-1 portakal kaç kalori-portakal kaç kalori-100 gr portakal kaç kalori-cappy portakal kaç kalori-1 bardak portakal suyu kaç kalori-portakal suyu kaç kalori-taze portakal suyu kaç kalori-cappy portakal suyu kaç kalori-1 bardak portakal suyunda kaç kalori var-1 portakal suyu kaç kalori-bir bardak portakal suyunda kaç kalori var-bir portakal suyu kac kalori-1 adet portakal besin değeri-1 bardak portakal suyu besin değeri-1 portakal besin değeri-bir portakal besin değeri-portakal besin değeri-portakal in besin degeri-portakal kabuğu besin değeri-portakal kabuğu besin değerleri-portakal suyu besin değeri-portakal suyu besin değerleri-portakal suyunun besin değeri-1 adet portakal kaç kalori-portakal kilo aldırır mı-gece portakal yemek kilo aldırır mı-portakal mandalina kilo aldırır mı-portakal suyu kilo aldırır mı-portakal suyu kilo yapar mı-portakal yemek kilo aldırır mı-taze sıkılmış portakal suyu kilo aldırır mı-portakal kilo yapar mı

portakal suyu kaç kalori

Portakal kabuğu besin değeri

Portakal kabukları, hesperidin ve polimetoksiflavonlar (PMF’ler) gibi flavonoidler ve sağlık faydalarının çoğuna katkıda bulunan diğer fitokimyasallar bakımından zengindir.

Portakaldaki bileşikler anti-kanser, anti-enflamatuar, anti-alerji ve kalp-sağlıklı etkileri olabilir. Çünkü Portakal kabuğu, C vitamini gibi bazı besin maddelerinin etinden daha fazla miktarda içerir.

Portakal kabukları (altta yatan beyaz hamurun ya da özünün yanı sıra), hayvan çalışmalarında yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürdüğü bir flavonoid olan hesperidin açısından zengindir. Aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Portakal kabuğu reçeli yaparak veya salatalarda kullanarak portakal kabuğu besin değeri faydalarını alabilirsiniz.

Portakal kilo aldırır mı?

Portakallar çok düşük enerji yoğunluğuna sahiptir, yani çok fazla kalori tüketmeden çok sayıda portakal yiyebilirsiniz. Çünkü portakallar, kalorileri düşük olsalar bile sizi doyururlar. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ya da kilo almamak istiyorsanız portakal yemek akıllıca bir seçimdir.

Konuyu gece portakal yemek kilo aldırır mı noktasından da ele alabiliriz. Bu doğrultuda gece portakal yemek kilo aldırır mı sorusunu çok geç yememek ve çok fazla yememek kaydıyla aldırmaz biçiminde cevaplayabiliriz.

Portakal yemek kilo aldırır mı?

Her orta boy portakal yaklaşık 62 kalori içerir. Bu, ortalama, orta derecede aktif olan bir kadının günde yaktığı 2000 kalorinin küçük bir kısmıdır. Ortalama insanın yaktığı 2.500 kalorinin daha da küçük bir kısmını oluşturuyor.

Bir kilo almak için, enerji için yaktığınızdan yaklaşık 3.500’den daha fazla kalori tüketmeniz gerekir. Bu normal kilo bakım beslenmenizin üstünde 56 orta portakal yiyor olmanız gerekiyor.

Bu veriler ışığında portakal yemek kilo aldırır mı sorusuna daha hoşgörülü bakabilirsiniz. Artık kafanızda portakal mandalina kilo aldırır mı veya taze sıkılmış portakal suyu kilo aldırır mı endişelerinden kurtulabilirsiniz.

Portakal bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve cildinizi iyileştirebilir. Ayrıca kalp sağlığı, kolesterol düzeyleri ve diğer konularda yardımcı olurlar. Portakallar ayrıca solunum yolu hastalıkları, bazı kanserler, romatoid artrit, ülser ve böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Portakal suyu da besinlerle doldurulur, ancak bütün bir portakalın lifini içermez. Portakal özü, kabuğu ve eti arasındaki beyaz madde, lifte yüksektir.

Portakal suyu kilo yapar mı?

Portakal lif yönünden yüksektir, bu da sizi düzenli tutarak sindirime yardımcı olur. Kilo kaybı için de iyidir. Portakal düşük glisemik indeksli, az yağlı, besin değeri yönünden zengindir. Bu da onu obeziteye karşı korumak için ideal bir besin haline getirir.

Portakal düşük glisemik indeks değeriyle de kilo aldırmama özelliğini desteklemektedir. Glisemik indeks, bir kişinin kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Yüksek glisemik indeksli (beyaz ekmek gibi) gıdalar, glikoz seviyelerinin, yenildikten sonra hızlı bir şekilde artmasına neden olurken, düşük glisemik indeksli gıdalar (örneğin, sebzeler gibi) ve baklagiller) kan şekeri seviyelerinin daha yavaş yükselmesine ve zamanla daha sabit kalmasına neden olur.

Portakal suyu da portakal ile aynı besin ve glisemik indeks değerlerini taşıyor. Portakal suyu kilo aldırır mı sorusunu elbette bu benzersiz özellikleriyle aldırmaz biçiminde yanıtlayabiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta portakal suyuna sonradan şeker ilavesi yapılmaması noktasıdır. Portakal suyu doğal özellikleriyle tıpkı portakal kilo yapar mı sorusunun cevabı gibi masum kategoridedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN