Pilav kaç kalori?

Kategori: Beslenme - 23.934Yorum Yazın
Pilav kaç kalori?

Pilav kaç kalori? Pilav kaç kalori hesabı ile 5 hatta 10 kilo verebilirsiniz! Çok kısa sürede zayıflamak mümkün olabilir! Kilo vermek noktasında bir mucize yaşamak için hazır mısınız? Dünyada milyonlarca kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlayan çok ünlü diyetisyenler zayıflamak için için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, zaman geçirmeden denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’den fazlası kilo verenlerin tercihi, binlerce kez denenmiş kilo verme önerilerini de inceleyerek inceliyor! Pilav kaç kalori sorusu milli yemeği kuru fasulye pilav olan bir toplum için büyük önem taşıyor. Toplumumuzun beslenme biçiminde pilav tamamlayıcı yemek olarak büyük bir yere sahiptir. Hal böyle olunca pilav kaç kalori sorusu önem taşıyor. Bu yazıda bulgur pilavı kaç kalori, pirinç pilavı kaç kalori, tavuklu pilav kaç kalori, 1 kaşık pilav kaç kalori ve kuru fasulye pilav kaç kalori sorularının cevaplarını bulabilirsiniz

 

Pilav kaç kalori?

Pirinç, dünyanın birçok ülkesinde tercih edilen bir besindir ve lif ve B vitaminleri de dahil olmak üzere birtakım gerekli besin maddeleri sağlar. Pirinç gibi karbohidrattan zengin gıdalar sıklıkla kilo alımıyla ilişkilidir, ancak, en azından pirinç durumunda, bazı araştırmalar, sizi yağ oluşturması muhtemel olmadığını gösterir.

Pilav kilo aldırır mı? Her şeyden önce kalori miktarlarına bir göz atalım.

Pilav kilo aldırır mı sorusu için şu tespiti yapabiliriz: Eğer daha rafine beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç seçerseniz, kalori tasarruf edeceğiz ve daha fazla lif elde edersiniz.

Pişmiş beyaz pirincin bir porsiyonu, yaklaşık 242 kaloriye, 4 gram protein ve 1 gram liften daha az miktarda içerir. Aynı miktarda pişmiş kahverengi pirinç, 218 kalori, 5 gram protein ve 4 gram lif içerir, bu da lif için günlük değerin yüzde 14’üdür.

Lifli beslenme tok hissetmenize yardımcı olur ve daha az yemenizi bu şekilde kilo vermenizi sağlar. Seçtiğiniz pirinç türüne bakılmaksızın, önemli miktarda B vitaminleri olan tiamin ve niasin ile manganez sağlar. Birçok beyaz pirinç ilave folik asit sağlamak için güçlendirilir ve kahverengi pirinç B-6 vitamini için iyi bir kaynaktır.

 

Pirinç pilavı kaç kalori?

Pirinç pilavı kaç kalori sorusunu pişirme tekniğine göre ayırarak cevaplayabiliriz.

Sade pilav kaç kalori? Bir porsiyon (80 gr) sade pilav 118 kcal’dir. Bir tabak (170 gr) tereyağlı pirinç pilavı ise tam 283 kcal’dir.

Pirinç pilavı glisemik endeksi yüksek bir besindir. Kan şekerini çok hızlı yükseltebilir. Özellikle şeker hastaları için tereyağlı pilav kaç kalori sorusu önemlidir. Eğer tereyağlı pilav kaç kalori bilir ve ona göre beslenme planı yaparsanız besleyici özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Aynı konuda beyaz pilav kaç kalori biçiminde gelen sorulara cevap olarak bir tabak sade pilav (105 gram) 154 kcal gelmektedir.

 

Tavuklu pilav kaç kalori?

1 porsiyon tavuklu pilav kaç kalori? Tavuklu pilav kaç kalori sorusunun cevabı bir orta boy porsiyon tabağı tavuklu pilav (220 gram) 336 kcal’dir. Büyük boy 1 porsiyon tavuklu pilav kaç kalori? Bir kâse büyük boy tavuklu pilav porsiyonu (200 gram) 305 kcal gelmektedir.

Bu değerleri pilav üstü tavuk döner kaç kalori sorusu için de değerlendirebiliriz. Yaklaşık olarak bir porsiyon pilav üstü tavuk döner kaç kalori sorusuna yapılan hesaplamalar 300 kcal değerine işerit ediyor.

 

1 kaşık pilav kaç kalori?

Bazı ziyaretçilerimiz pilavın kalorisini kaşık kaşık hesaplamak istiyor. Bu doğrultuda 1 kaşık pilav kaç kalori, 2 kaşık pilav kaç kalori, 3 kaşık pilav kaç kalori, 4 kaşık pilav kaç kalori, 2 yemek kaşığı pilav kaç kalori, 5 kaşık pilav kaç kalori, 6 kaşık pilav kaç kalori gibi sorular sıklıkla soruluyor. Şimdi sırasıyla 1 kaşık pilav kaç kalori, 2 kaşık pilav kaç kalori, 3 kaşık pilav kaç kalori, 4 kaşık pilav kaç kalori, 2 yemek kaşığı pilav kaç kalori, 5 kaşık pilav kaç kalori, 6 kaşık pilav kaç kalori sorularının cevaplarına bakalım.

 • 1 kaşık pilav kaç kalori? Burada vereceğimiz değerler tereyağlı pilava göredir. Çünkü ülkemizde pilav genellikle tereyağlı olarak pişiriliyor. 1 kaşık pilav kaç kalori? 15 gram 1 yemek kaşığı pilav 22 kcal’dir.
 • 2 kaşık pilav kaç kalori? Başka bir ifadeyle 2 yemek kaşığı pilav kaç kalori? (iki kaşık pilav kaç kalori) 30 gram 2 yemek kaşığı tereyağlı pilav 44 kcal’dir.
 • 3 kaşık pilav kaç kalori? Bu sefer çorba kaşığı olarak kalori değerini verelim. 3 çorba kaşığı tereyağlı pilav (tepeleme olarak 60 gram) 88 kcal değerine sahiptir.
 • 4 kaşık pilav kaç kalori? 4 yemek kaşığı pilav kaç kalori? 4 yemek kaşık sade pilav (60 gram) 88 kaloridr.
 • 5 kaşık pilav kaç kalori? 5 kaşık pirinç pilavı kaç kalori? 5 yemek kaşığı sade pilav (75 gram) 110 kalori içermektedir.
 • 6 kaşık pilav kaç kaloridir? 6 kaşık sade pirinç pilavı (90 gram) 132 kcal değerindedir.

 

Nohutlu tavuklu pilav kaç kalori?

Bir porsiyon (100 gram) nohutlu tavuklu pilav kaç kaloridir? 180 kcal. Aynı soruyu nohutlu pilav kaç kalori biçiminde ele alırsak vereceğimiz nohutlu pilav kaç kalori cevabı 169 kcal olacaktır.

Bir diğer damak tadımız pilav üstü nohut kaç kalori? Bir porsiyon pilav üstü nohut kaç kalori? 200 gram pilav üstü nohut 339 kcal kapsamaktadır.

 

Kuru fasulye pilav kaç kalori?

Milli yemeğimizin kalori değerine geldi sıra. Bir porsiyon pilav üstü kuru fasulye orta boy porsiyon (230 gram) 336 kcal barındırıyor.

 

Domatesli pilav kaç kalori?

Domatesli pilav kaç kalori merak edip diyet listelerinde yer vermek isteyenler 225 gramlık bir porsiyon için 316 kcal değerini kullanabilirler. Domatesli pilavın kalori değeri gördüğünüz gibi çok masum değil! Aman dikkat!

 

Yoğurtlu pilav kaç kalori?

1 porsiyon yoğurtlu pilav kaç kalori sorusunun cevabı 220 kcal’dir.

 

İç pilav kaç kalori?

100 gram ağırlığa sahip orta boy bir porsiyon tabağı iç pilav kaç kaloridir? 139 kcal.

 

Lapa pilav kaç kalori?

Süt ile hazırlanabilen 200 gram ağırlığındaki lapa pilav kaç kalori sorusunun cevabı 270 kaloridir.

 

Pirinç pilavının faydaları

 • Pirinç, glutensiz bir besindir.
 • Sodyum içermez: kan basıncınız ve kalbiniz için iyi bir haber.
 • Yemek pişirmek yaklaşık bir saat sürer, ancak sizi güzel bir çatlak tadıyla ödüllendirir.
 • Kahverengi pirinç kadar iki kat protein içeriyor.
 • Aslında bir çimen olduğu için pirinç diyabetliler tarafından yenebilir ve tahıllar cilalanmış veya rafine edilmemiştir. Tabii ki, küçük miktarlar önerilir.
 • Antioksidanlar açısından çok zengin, beyaz pirincin 30 katı kadar! Bunun anlamı düzenli pirinç tüketimi sizi hastalığa ve yaşlanmaya karşı korur.
 • Yüksek lif içeriğinden dolayı,pirinç sindiriminizi pürüzsüz tutar ve kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.
 • Pirinç, enerji veren ve kemiklerinizi besleyen, fosfor, çinko ve folat gibi önemli minerallerin iyi bir kaynağıdır.
 • A, C ve E vitamini genel sağlık ve bağışıklık için gereklidir. Pirinç, hayati vitaminleri içerir.
 • Bir porsiyon pirinç, diğer pirinç türlerinden daha düşük kalorilerdedir, bu nedenle kilo alımından endişe etmeden tadını çıkarabilirsiniz.

 

Pirincin besin değerleri

Beyaz pirinç, kısa ölü ve uzun tane çeşitlidir. Kısa tahıl pirinci çok nişastalıdır ve pişirdiğinizde yumuşak ve yapışkan hale gelir ve suşi için idealdir. Kısa tahıl pirinci de paella ve risotto yemeklerinde kullanılır ve bazen biber ve güveçlere karıştırılır.

Yasemin ve basmati gibi uzun ömürlü pirinç, daha az nişasta içerir, bu nedenle pişirilmiş tahıllar kurur ve birlikte toplanmazlar. “Çağdaş Beslenme: Fonksiyonel Yaklaşım” kitabına göre, beyaz pirinç yaklaşık yüzde 90 karbonhidrat, yüzde 8 protein ve yüzde 2 yağ.

Magnezyum, fosfor, manganez, selenyum, demir, folik asit, tiamin ve niasin. Lif azdır ve yağ içeriği öncelikle omega-6 yağ asitleri olup, bunlar pro-inflamatuar kabul edilir.

 

Pirincin besin değerleri tablosu

 

 • Kalori: 130 kcal
 • Su: % 69
 • Protein: 2.4 g
 • Karbonhidrat: 28.7 gr
 • Şeker: ~
 • Lif: ~
 • Yağ: 0.2 g
 • Doymuş: 0.05 g
 • Tekli doymamış: 0.06 g
 • Çoklu doymamış: 0.05 g
 • Omega-3: 0.01 g
 • Omega-6: 0.04 g
 • Trans yağ: ~

 

Kahverengi pirincin besin gücü

Kahverengi pirinç, elyafın adil bir miktarını (% 1.8), beyaz pirinç ise elyafta çok düşüktür. (% 0.3)

Bir kap haşlanmış kahverengi pirinç (195 gram) yaklaşık 3,5 gram lif içerir. Değişken nişasta miktarları hem beyaz hem de kahverengi pirinçte bulunur.

Dirençli nişasta, faydalı bakterilerin bağırsaklara beslenmesine yardımcı olur ve büyümelerini teşvik eder.

Kolonda, dirençli nişasta kolera sağlığını iyileştiren ve kolon kanseri riskini azaltabilen butirat gibi kısa zincirli yağ asitlerinin oluşumuna yol açar.

Dayanıklı nişastanın yanı sıra, lif, beyaz pirinçten sıyrılmış kepekte konsantre olur.

Kepek esasen hemiselüloz gibi çözülmeyen elyaflardan oluşur ve neredeyse hiç çözünür elyaf içermez.

Sonuç olarak beyaz pirinç neredeyse hiç lif içermezken, kahverengi pirinç iyi bir kaynaktır. Her iki tip de, kolon sağlığını geliştirebilen farklı miktarda dayanıklı nişastayı içerebilir.

 

Pirincin içerdiği vitaminler

Pirincin besin değeri, çeşidine ve pişirme yöntemine bağlıdır.

Pek çok vitamin ve mineral, kahverengi pirincin bileşenleri olan kepek ve tohumda yoğunlaşmaktadır ancak beyaz değildir.

 

 • Manganez: Çoğu gıdada, özellikle tahıllarda bulunan bir eser mineral. Metabolizma, büyüme, gelişme ve vücudun antioksidan sistemi için gereklidir.
 • Selenyum: Vücutta çeşitli önemli fonksiyonlara sahip selenoproteinlerin bir bileşenidir.
 • Tiamin: B1 vitamini olarak da bilinir, tiamin metabolizma ve kalp, kas ve sinir sisteminin işlevi için gereklidir.
 • Niasin: B3 vitamini olarak da bilinir, pirincin içindeki niasin çoğunlukla nikotinik asit formundadır. Pirincin pişmeden önce suda ıslatılması emilimini artırabilir.
 • Magnezyum: Kahverengi pirinçte bulunan magnezyum önemli bir diyet mineralidir. Düşük magnezyum düzeylerinin bir takım kronik hastalıklara katkıda bulunduğu düşünülmektedir.
 • Bakır: Genelde tahıllarda bulunur, Batı diyetinde bakır oranı düşüktür. Kötü bakır durumu kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

 

Bulgur pilavı kaç kalori?

Bulgur pilavı besleyici özellikleriyle ülkemizde yaygın olarak tüketiliyor. Kaynatılmış buğday ile daha sonra kurutulup çeşitli ebatlara kadar çatlatılarak hızlı bir pişirme taneciği haline getirilen bütün tahıldır. Ortadoğu ve Akdeniz bölgelerinde bir lif kaynağı olan bulgur, karbonhidrat, lif ve protein açısından zengin vejetaryen ve vegan yemek planlarını izleyen insanlara olduğu kadar sağlıklı yemeye çalışanlar için de mükemmel bir seçimdir.

Bir kâse pişmiş bulgur 151 kalori ve 33.8 gram karbonhidrat, 8 gram lif ve 5.6 gram proteintir. Bulgur düşük bir karbonhidratlı yiyecek olmasa da, bulgurda bulunan 8 gram karbonhidratın liften geldiğini, son derece doldurma ve besleyici yoğun karbonhidrat kaynağı olduğunu belirtmek önemlidir.

Aslında, porsiyon başına, bulgurun, quinoa, yulaf ve mısırdan daha fazla lifi var. Lif yönünden zengin gıdalar, dolaşmanızı, kalpten kolesterolü düşürmenizi ve kan şekerini glikozu yavaşça kan şekerine ekleyerek kan şekerlerini sabit tutmaya yardımcı olabilir.

Bir orta boy porsiyon bulgur pilavı kaç kalori? 130 gram orta boy porsiyon bulgur pilavı 149 kcal’dir.

bulgur pilavı kaç kalori-pilav kaç kalori-pirinç pilavı kaç kalori-tavuklu pilav kaç kalori-barbunya pilaki kaç kalori-1 kaşık pilav kaç kalori-kuru fasulye pilav kaç kalori-nohutlu pilav kaç kalori-2 kaşık pilav kaç kalori-pilav üstü tavuk döner kaç kalori-5 kaşık bulgur pilavı kaç kalori-4 kaşık pilav kaç kalori-3 kaşık pilav kaç kalori-lapa pilav kaç kalori-tereyağlı pilav kaç kalori

bulgur pilavı kaç kalori

 

Kaşık kaşık bulgur pilavı kalorisi

 • 3 kaşık bulgur pilavı kaç kalori? 3 kaşık bulgur pilavı kaç kalori, yaklaşık 60 gram olup 69 kcal değerindedir.
 • 4 kaşık bulgur pilavı kaç kalori? 4 kaşık bulgur pilavı kaç kalori sorusunun cevabı doğal olarak 80 gram için 91 kcal’dir.
 • 5 kaşık bulgur pilavı kaç kalori? 5 kaşık bulgur pilavı kaç kalori sorusuna verilebilecek cevap 100 gram karşılığı 114 kcal’dir.

 

Barbunya pilaki kaç kalori?

Pilavla ilgili kalori soruları arasında barbunya pilaki kaç kalori de dikkat çekiyor.         1 porsiyon barbunya pilaki kaç kaloridir? 125 gram orta boy bir porsiyon barbunya pilaki 415 kcal’dir.

 

Bulgur Besin Değerleri

(182 g için)

 • Kalori: 151 kcal
 • Toplam yağ: 0.4g % 1
 • Doymuş Yağ: 0.1g % 0
 • Çoklu doymamış yağ: 0.2g
 • Tekli doymamış yağ: 0.1g
 • Kolesterol: 0mg % 0
 • Sodyum: 9 mg % 0
 • Potasyum: 123.76 mg % 4
 • Karbonhidratlar: 33.8g % 11
 • Lif: 8.2 g % 33
 • Şekerler: 0.2 g
 • Protein: 5.6 g
 • Vitamin A: % 0
 • Vitamin C % 0
 • Kalsiyum: % 2
 • Demir: % 10

Bulgurun faydaları

Bulgur, beslenme ile doludur. Fiber dolum için mükemmel bir kaynaktır ve önerilen günlük ödenek oranının yaklaşık üçte birine katkıda bulunur.

Aynı zamanda saçın, cildin ve tırnağın yapı taşı olan iyi bir protein kaynağıdır.

Bulgur, kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra belirli hormonların, proteinlerin ve nörotransmitterlerin sentezi için gerekli olan iyi bir demir kaynağıdır. Ayrıca, protein, karbonhidrat ve yağ sindirimine yardımcı olan B vitamini bakımından zengindir.

Son olarak, bulgur, manganez, fosfor ve selenyumdan oluşan iyi bir kaynaktır.

 

Glutensiz bir diyet yaparsam bulgur yiyebilir miyim?

Hayır, bulgur buğdaydan yapılır ve gluten içerir. Glutensiz bazı tahıllar, kuinoa, pirinç, yabani pirinç ve darı içerir.

 

Kaç kalori? (Bunlar da ilginizi çekebilir)

 

 • Elma kaç kalori
 • Kereviz kaç kalori
 • Armut kaç kalori
 • Muz kaç kalori
 • Nar kaç kalori
 • Ceviz kaç kalori
 • Cacık kaç kalori
 • Çiğköfte kaç kalori
 • Ciğer kaç kalori
 • Cornetto kaç kalori
 • Domates kaç kalori
 • Dondurma kaç kalori
 • Dut kaç kalori
 • Makarna kaç kalori
 • Pizza kaç kalori
 • Simit kaç kalori
 • Ekmek kaç kalori
 • Fındık kaç kalori
 • Fıstık kaç kalori
 • Fasulye kaç kalori
 • Fanta kaç kalori
 • Fava kaç kalori

 

Kaç kalori?

 

 • Ne kaç kalori?
 • Frigola kaç kalori
 • Frappe kaç kalori
 • Kiraz kaç kalori
 • Pide kaç kalori
 • Lolipop kaç kalori
 • Lagos kaç kalori
 • Lahmacun kaç kalori
 • Mantı kaç kalori
 • Mandalina kaç kalori
 • Menemen kaç kalori
 • Mısır kaç kalori
 • Mantar kaç kalori
 • Magnum kaç kalori
 • Marul kaç kalori
 • Nescafe kaç kalori
 • Omlet kaç kalori
 • Poğaça kaç kalori
 • Pilav kaç kalori
 • Portakal kaç kalori
 • Pizza kaç kalori
 • Peynir kaç kalori
 • Patates kaç kalori
 • Puding kaç kalori
 • Pekmez kaç kalori
 • Quinoa kaç kalori
 • Qrecka kaç kalori
 • Rakı kaç kalori
 • Revani kaç kalori
 • Red Bull kaç kalori
 • Reçel kaç kalori
 • Roka kaç kalori
 • Rondo kaç kalori
 • Rulokat kaç kalori
 • Salatalık kaç kalori
 • Siyah çay kaç kalori
 • Sütlaç kaç kalori
 • Sucuk kaç kalori
 • Salep kaç kalori
 • Çekirdek kaç kalori
 • Kayısı kaç kalori
 • Tost kaç kalori
 • Tavuk kaç kalori
 • Turşu kaç kalori
 • Un kaç kalori
 • Uskumru kaç kalori
 • Üzüm kaç kalori
 • Viski kaç kalori
 • Şarap kaç kalori
 • Waffle kaç kalori
 • Whopper kaç kalori
 • Wasa kaç kalori
 • Wrap kaç kalori

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN