Paleo diyeti ile taş gibi vücutlar!

Kategori: Ünlü Diyetler - 4.066Yorum Yazın
Paleo diyeti ile taş gibi vücutlar!

Paleo diyeti nedir? ‘Taş Devri’ diyeti olarak da isimlendiriliyor. Bunun nedeni mağara dönemindeki beslenme biçimine öykünmesidir. Paleo diyeti nedir? Bu diyet işlenmiş gıdalar ve karbonhidrat yerine mağara dönemindeki beslenme şekli olan protein ve lifli gıdalarla beslenmeyi öneriyor. Bu yazıda Paleo diyeti örnek menü, paleo diyeti yapanlar, paleo diyeti nasıl uygulanır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Siz de sağlıklı, kaslı, güçlü bir vücut ve kilolardan arınmak istiyorsanız paleo diyeti tarifleri ile işe başlayabilirsiniz.

 

Paleo diyeti nedir?

Paleo diyeti nedir? Paleo diyeti hakkında bilgi vermeye başlarken en basit soruya odaklanıyoruz. Paleo diet basit bir sorudan yola çıkıyor: Paleolitik tarih öncesi dönemde mağara insanı nasıl besleniyordu? Bu basit sorunun cevabı paleo dietinin özünü oluşturuyor.

Paleo diyeti listesi avcı-toplayan atalarımızın yediği yiyeceklerle aynıdır: meyveler, sebzeler, etler, deniz ürünleri ve fındık.

Paleo diyeti nedir sorusunun özet cevabı daha doğrusu tek yapmanız gereken, paleolitik atalarınızla benzer bir şekilde yemek yemenizdir. Bunlar, yeteneği etkili bir şekilde enerjiye dönüştürdüklerini belirlediğiniz gıdalardır.

Mevcut diyetinizle ilgili sorun, vücudunuz Dünya’da yenilmez olan en iyi makinedir diye düşünüyorsunuzdur. Öyle değil!

Bu yüzden Amerika’nın nüfusunun% 25’inin metabolik sendromdan mustarip olduğu … onlar gerçekten yiyecekleri kullanışlı enerjiye etkin bir şekilde dönüştürmede başarısız.

Üzücü gerçek şu ki, birçok insan bu şekilde tüm hayatlarını yiyor ve ne kadar kötü hissettiklerini bilmiyorlar. Bu insanlar ayakta kalıyor, ancak başarılı olmaktan çok uzaktalar.

 

Paleo diyeti örnek menü

Paleo diyeti yapanlar taze meyveler, taze sebzeler, taze et yiyebilir. Atalarımızın yaptığı gibi doğrudan yeryüzünden yemek yemeyle ilgilidir. Paleo life diyeti nedir? Atalarımız, kendi hayvanlarını aramak için yetiştirilen hayvancılık ve bitki yeteneğine sahip değildi, bu nedenle pestisitlere (kimyasal atık), antibiyotiklere ve o zamana kadar var olmayan diğer kimyasallara maruz kalmayı sınırlamak için çim biçimli ve organik çeşitleri ile gitmek gerektiğini öneriyor.

Emory Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, Paleolitik yaş grubundaki insanların kalorilerinin yaklaşık% 35’ini yağlardan,% 35’ini karbonhidratlardan ve% 30’u proteinden elde ettiklerini ileri sürüyor.

 

Paleo diyeti nedir, örnek menü nasıl oluşturulur?

Aşağıda paleo diyeti nedir ve nasıl hazırların sorusuna cevap olabilecek ip uçlarını sıraladık.

 • Bir Paleo diyetinde neler olmalıdır? Yağ oranı yüksek, orta hayvansal protein ve içinde düşük veya orta derecede karbonhidrat. Kalori sayımı teşvik edilmez, bölüm kontrolü de değildir.
 • Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ya da açık tereyağı gibi doymuş yağların cömert miktarlarını tüketin.
 • Hayvansal protein iyi miktarda yiyin. Buna kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, sakatat ( karaciğer, böbrek, kalp …), vahşi yakalanmış balık ve kabuklu deniz ürünleri dahildir.
 • Cömert miktarda taze veya dondurulmuş sebzeleri pişmiş veya çiğ olarak yiyin ve yağla servis edin.
 • Orta ve düşük miktarda meyve ve fındık yiyin. Çoğunlukla şekeri düşük meyveleri ve çilek gibi antioksidanların yanı sıra omega-3‘deki fındıkları, omega-6’da düşük olanı ve çoklu doymamış yağları düşük olarak yemeye çalışın.
 • Tüm tahıl ve baklagillerinizi beslenmenizden çıkarın.
 • Margarin, soya fasulyesi yağı, mısırözü yağı, yerfıstığı yağı, kanola yağı, aspir yağı ve ayçiçeği yağı dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan, bütün sebze, hidrojenlenmiş ve kısmen hidrojene edilmiş yağları kesin.
 • Eklenen şekeri, meşrubatları, paketlenmiş tüm tatlıları ve meyve sularını (meyve suları da dahil) ortadan kaldırın.
 • Tereyağından ve belki de ağır krema dışındaki süt ürünlerini eleyin .
 • Aç olduğunuzda yemek yiyin ve bir yemeği veya ikisini atladığınızda stres atmayın. Günde üç kare yemek yemeniz, doğal hissettiğiniz şeyleri yapmanız gerekmez.
 • Aç olduğunuzda yemek yiyin ve bir yemeği veya ikisini atladığınızda stres atmayın. Günde üç kare yemek yemeniz, doğal hissettiğiniz şeyleri yapmanız gerekmez.
 • Aç olduğunuzda yemek yiyin ve bir yemeği veya ikisini atladığınızda stres atmayın. Günde üç kare yemek yemeniz, doğal hissettiğiniz şeyleri yapmanız gerekmez.
 • Güneşte kalın, hareket edin, doğada ayakta durun.

 

Paleo diyeti içeriği serbest besinler

 

 • Tavuk, hindi, yağsız sığır eti ve manda (tilki gibi) yağsız etler
 • Balık
 • Deniz ürünleri
 • Taze meyve
 • Marul, kuşkonmaz, yeşil fasulye, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar ve ıspanak gibi nişasta olmayan sebzeler
 • Fındık, badem, ceviz, kaju fıstığı, ceviz ve Antep fıstığı
 • Tohumlar, kabak ve ayçiçeği gibi
 • Paleo diyeti içindekiler arasında yumurtalar da bulunuyor
 • Zeytin, ceviz, üzüm çekirdeği ve hindistancevizi yağı gibi bitki esaslı yağlar

 

Taş devri diyeti paleo yasak besinler

Paleo diyeti kullananlar bazı besinlerden uzak durmak zorundadırlar. Aşağıda yer alan besinleri yemek diyet sırasında kesinlikle yasaktır. Genel olarak işlenmiş gıdalar yasaktır.

 • Yulaf, buğday, arpa ve pirinç gibi hububat, ekmek, makarna, baget, kraker veya granola çubukları anlamına gelen tahıllar
 • Patates ve mısır gibi nişastalı sebzelerin yanı sıra patates ve mısır cipsi, ekmeği ve patlamış mısır
 • Baklagiller veya fasulye – fıstık veya fıstık ezmesi olmaz; Soya sütü, tofu veya edamam gibi soya gıdaları yok; Humus ya da fasulye yasak
 • Süt ürünleri – süt, yoğurt, peynir veya dondurma yemek kesinlikle yasaktır
 • Salam, bologna, pepperoni, sosisli sandviç, kıyılmış et, kaburga kızartması ve kaburga gibi yüksek yağlı etler
 • Şeker, örneğin soda, bal, reçel veya jöle, şurup, şekerleme, kek, bisküvi ve spor içecekleri
 • İşlenmiş gıdalar veya trans yağlar, örneğin bisküvi, çikolata, ç örekler, patates kızartması, meyve aperatifleri veya makarna ve peynir
 • Tuzlu gıdalar, örneğin kraker, cips, simit, soya sosu, ilave tuzlu gıdalar veya spor içecekleri

 

Gördüğünüz gibi taş devri diyeti günümüz modern beslenme alışkanlıklarından bir hayli uzak beslenme listesine sahiptir.

 

Paleo diyeti nedir-paleo diyet tozu-paleo diyeti zararlı mı-paleo life diyeti nedir-paleolife diyeti yapanlar-paleo diyeti ne-paleo diyeti sağlıklı mı-paleo diyeti yorumları kadınlar kulübü-paleo diyeti yan etkileri-paleo diyeti nasil kullanilir-paleo diyeti içeriği-paleo diyeti satın al-paleolife diyeti zararları-paleo diyeti video-paleo diyeti zayıflama-paleo diyeti satış-paleo diyeti şikayet-paleo diyeti kullananlar kadınlar kulübü-paleo diyeti atv haber-paleo diyeti iletişim-paleo diyeti forum-paleo diyeti kitap

Paleo diyeti nedir örnek menü

 

Paleo diyeti nasıl yapılır?

Paleo diyeti yapmak geçici süreli diyet programlarına benzemiyor. Yani 10 günlük diyet listeleri veya 30 günlük maydanoz kürü ve diyet gibi uygulamalardan farklıdır. Çünkü paleo diyeti kullanımı bir yaşam biçimidir. Yaşam biçiminizi değiştirmek gerekiyor.

Temel olarak paleo diyeti yapan ünlüler veya sıradan insanlar şu üç konuya dikkat etmek zorundadır.

 1. Kesinlikle işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Yani hamburger, cola, bisküvi, gofret, salam, sosis, sucuk yemeye veda etmelisiniz.
 2. Paleo diyeti ne sorusuna kısaca ‘çiğ’ yemek diyebiliriz. Mümkün olduğunca besinleri özellikle sebzeleri çiğ olarak tüketmek gerekiyor.
 3. Sürekli hareket. Paleo diyeti ile ilgili yorumlar arasında beslenmeye dikkat etmekle birlikte kilo vermede başarılı olamayanlar genellikle bu adımı atlıyor. Çünkü atalarımız gün içerisinde sürekli ayakta gezinmekte, avlanmakta idiler.

 

Paleo diyeti sağlıklı mı? (paleo diyeti sağlıklımı)

Paleo diyeti ile kilo verenler bazı sağlık faydalarını da ekstra olarak elde edebilirler. Paleo diyeti haberler ve kitaplarla tüm dünyanın dikkatini çektiğinde aşağıdaki faydaları da popüler oldu.

 

 • Katkı maddesi, koruyucusu veya kimyasal madde içermeyen temiz bir diyet yemeniz daha olasıdır.
 • Meyve, sebze, yağlar, fındık ve tohumlarda bitki besin maddelerinin anti-inflamatuar faydaları vardır .
 • Daha kırmızı et yerseniz, daha fazla demir alırsınız.
 • Daha fazla tokluk görebilirsiniz – protein ve yağ alımının yüksek olması nedeniyle yemekler arasında dolgunluk hissi verir.
 • Birçok kişi öncelikle sınırlı yiyecek seçenekleri nedeniyle kilo verirler.

 

Paleo diyeti ile zayiflayanlar

Paleo diyeti ile kilo verilebilir mi? Elbette bu diyet başlangıçta işlenmiş gıdalardan sizi uzaklaştırdığı için kolaylıkla kilo vermenizi sağlayabiliyor. Paleo diyet programi yapanlar yağ yerine kas kütlesine sahip olurlar.

Paleo diyeti hayvan etine dayanır ve sağlıklı protein gelir. Bu protein çok anaboliktir ve kas kütlesi gibi yeni hücreler oluşturmak için kullanılır.

Metabolizmaniz ne kadar iyiyse, dönem o kadar cok faal olacak! Bunun nedeni, kasların hareket etmesi için enerji gerektirmesi ve daha büyük kasları hareket ettirmek için onlara daha fazla enerji depolamanız gerekir! Bu, vücudunuzun yağ hücreleri yerine kas hücrelerine enerji göndermesini sağlar!

Kas hücrelerini arttırarak ve yağ hücrelerini küçülterek (sağlıklı bir paleo diyeti ile), yağ hücrelerinde trigliseritlere karşı kaslarınızdaki herhangi bir ekstra enerji glikojene taşınacaktır! Böylece paleo diyeti zayıflama konusunda size katkı sağlayacaktır.

Paleo diyeti tasarım gereği düşük karbonhidratlı bir diyettir. İşlenmiş gıdaları basit bir şekilde çıkarmak, karbonhidrat alımını yakıt kilo kaybına indirgeyerek azaltacaktır.

 

Karbonhidratları egzersiz sürelerine sınırlandırarak, genellikle bu aşırı karbonhidratların neden olduğu istenmeyen yağ artışından kaçınırsınız!

 

Paleo diyeti zararları

Paleo diyeti zararları nelerdir? Paleo diyeti zararlı mı? Paleo diyeti sağlıklı mı?

Paleo diyetinin zararları ile ilgili veya paleo diyeti yan etkileri bakımından belirlenmiş bulgular yoktur. Tam aksine paleo diyeti sağlıklı bir beslenme sistemi oluşturur. Bununla birlikte bazı konularda paleo diyeti yan etkileri ortaya çıkabilir!!

 • Paleolife diyeti yapanlar daha çok para harcamak zorunda kalırlar. Paleo diyeti modern fast food beslenme düzenine göre daha pahalıdır.
 • Sağlık ve enerji için iyi olabilecek herhangi bir tahıl veya süt yiyemezsiniz.
 • Bu diyet vejetaryenler açısından, özellikle fasulyeleri hariç tuttuğu için zor olabilir.
 • Çoğu sporcu, günlük vücut ağırlığının kilo başına 3-6 gram karbonhidrat ihtiyacı duyar. Bu sadece meyve ve sebzelerle yapmak çok zor olurdu.

 

Paleo diyeti tozu

Paleo diyeti tozu olarak satılan ürünler bu diyetin yerine kullanılamaz. Paleo life tozu olarak bilinen diyet ürünü günlük bir ölçek ile kilo verme dahil paleo diyeti etkilerini verebilir algısına neden oluyor. Oysa bu ürün paleo diyeti yerine kullanılamaz.

Paleo life tozu kutusu içerisinde kereviz tozu, yulaf yağı, palm yağı, elma lifi, limon kabuğu gibi maddeler toz haline getirilerek sunulmaktadır.

Paleo diyet tozu diyet listelerine destek olma iddiasına sahiptir. Ancak paleo diyetinin tam olarak bilinmemesinden dolayı ticari ürün olarak bu boşluğu hedeflemektedir. Gerçek işlevinin kilo vermede katkı veya beslenme düzeninde destek olduğu hakkında literatürde bir kaynak yoktur.

Bu nedenle paleo diyeti fiyati, paleo diyeti sipariş, paleo diyeti satın al, paleo diyeti satış, paleo diyeti şikayet, paleo diyeti fiyat, paleolife diyeti şikayet gibi başlıklar hep paleo diyeti ile paleolife ürününün karıştırılmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun gibi paleo diyeti nasil kullanılır, paleolife diyeti zararları, paleo diyeti iletişim, paleo diyeti nerede satiliyor sorgulamaları da aynı durumdan kaynaklanıyor.

Paleo life diyeti bu tozu kullananlarla paleo yaşam tarzını benimseyenleri ifade etmekte anlam kargaşası yaratmaktadır.

 

Paleo diyeti video (paleo diet video)

Paleo diyeti ekşi sözlük veya paleo diyeti yapanlar kadinlar kulubu (paleo diyeti yorumları kadınlar kulübü, paleo diyeti kullananlar kadınlar kulübü) gibi forumlarda gündemdedir. Bununla birlikte paleo diyeti video olarak anlatımı aşağıda izleyebilirsiniz.

Paleo diyeti forum yorumlarını paleo diyeti kadınlar kulübü linkinden takip edebilirsiniz. Sitemize gelen paleo diyeti hakkında yorumlar ve görüşleri aşağıdaki ilgili bölümde yayınlanmaktadır.

Videoda paleo diyeti atv haber programında Beslenme Uzm. Ece Günay Akkuş tarafından anlatılıyor.

 

Paleo diyeti kitap

Paleo diyeti kitap olarak da ilginizi çekebilir. Paleo diyeti kitap listesini aşağıda inceleyebilirsiniz. Bu kitaplarda paleo diyeti nasıl uygulanır, paleo diyeti yemek tarifleri gibi detaylara da ulaşabilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN