Neden kilo veremiyorum?

Kategori: Diyetisyen - 7.465Yorum Yazın
Neden kilo veremiyorum?

Neden kilo veremiyorum sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Bu sorunun herkes için farklı cevapları olabilir. Kilo vermek dengeli beslenme, egzersiz ve hareketli yaşamla birlikte fazla kalori tüketimi ve metabolizma hızıyla sağlanabiliyor. Bu yazıda neden kilo veremiyorum sorusunun genel ve olası cevaplarını bulabilirsiniz. Bu cevaplar içerisinden sizi ilgilendirdiğini düşündüklerinizi kontrol edin ve hemen kilo vermeye başlayın!

 

Neden kilo veremiyorum?

Health Line sitesinden öğrendiğimize göre Kilo vermek küresel ölçekte büyük bir iştir. Kilo verme programlarının ve ürünlerinin ABD ve Avrupa’da yalnızca yıllık 150 milyar dolardan fazla kâr elde ettiği tahmin ediliyor. Pek çok insan diyet yiyecekler, diyet kampları, egzersiz programları, diyet ürünler, kilo verdiren mucize kıyafetler, jeller, cihazlar, takviye ilaçlar için çılgın düzeyde paralar harcıyor.

Birkaç dakikanızı ayırın! Ben neden kilo veremiyorum sorusunun cevabı çok başka bir nedene bağlı olabilir. Siz de zayıflama endüstrisinin iyi bir müşterisi olmadan önce ben neden kilo veremiyorum endişenizi tekrar gözden geçirin!

 

Kilo verememenin hormonal nedenleri

Sağlık nedenleri ile kilo veremiyor olabilirsiniz. Beslenme, egzersiz gibi önlemler kilo vermenizi sağlamayabilir. Bu durumda aşağıdaki hormonal bozuklukların sizde olma ihtimali bulunabilir.

  • Lipedema (Lipödem): Dünya çapında dokuz kadından yaklaşık birini etkilediğine inanılan bu durum, bir kadının kalça ve bacaklarının, kaybedilmesi çok zor olan aşırı yağ birikmesine neden olur. Lipödem sıklıkla kolay morarma ve ağrıya neden olur.
  • Hipotiroidizm: Düşük tiroid hormon düzeyleri metabolizmada kilo kaybına yol açabilecek bir yavaşlamaya neden olur. Dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunu olup kilo verememenin hormonal nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor.
  • Polikistik over sendromu (PCOS): Bu durum, insülin direnci ve karın bölgesindeki hormonal yağ birikimi ile karakterizedir. Üreme çağındaki kadınların % 21’ine etki ettiği düşünülmektedir. Polikistik over sendromu yumurtalıklardaki küçük ama çok sayıdaki kistik yapıyla ortaya çıkar. Modern kadının başını ağrıtan hastalıklardan biridir ve kadın kısırlığı ile de ilintilidir.

 

Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum? D vitamini eksikliği sebep olabilir mi?

Kilo verememenin bir nedeni de D vitamini eksikliği olabilir. Modern yaşam güneş ışınlarını daha az almamızı ve D vitamini sentezini yeterli düzeyde yapmamamıza neden oluyor. Bu da metabolizma ile ilgili olarak kilo vermeyi engelliyor.

 

Yaş almak kilo vermeyi zorlaştırır mı?

Evet, her beş yaş aldığınızda vücudunuzda birkaç kilo fazlalık ortaya çıkar. Bu durum metabolizma hızınızın yavaşlaması ve motor yeteneklerinizin azalmasıyla ilgilidir.

Özellikle kadınlar diyet yapsalar bile kilo vermekte yaş ilerledikçe zorlanabilirler.

 

Neden hızlı kilo veremiyorum?

Kadınlar menopoz döneminde neden hızlı kilo veremiyorum sorusunu sıklıkla soruyorlar. Menopoz sırasında kilo almak veya kilo verememek aslında kader değildir. Vücudun bu geçişini sağlıklı bir şekilde sağlayıp etkili kilo verme dönemine geçilebilir. Panik yok! Kolay da değil, rehavete kapılmak da yok!

 

Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri

Doğumdan sonra neden kilo veremiyorum? Kadınlar genellikle doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında süt salgılamak için daha iyi beslenme, hareket eksikliği, uyku düzensizliği gibi gerekçeler öne sürüyor. Oysa gerçek neden Gestasyonel Etkiler (Genetik) olabilir.

Ne yazık ki, aşırı kilo alma eğiliminiz kısmen kontrolünüz olmayan faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan biri genetiktir, ancak daha az bilinen diğer faktörler, rahminde maruz kaldığınız koşulları içerir. Bunlar annenizin diyetini ve hamilelik sırasında kazandığı kilo miktarını içerir.

Araştırmalar, hamilelik sırasında aşırı kilo alan kadınların, çocukluk döneminde veya yetişkin olarak aşırı kilolu veya şişman olan büyük bebekleri doğurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Dahası, hamile bir kadının diyet seçimleri, çocuğun gelecekte bir kilo sorunu geliştirip geliştirmediğini etkileyebilir. Yakın zamanda yapılan bir hayvan çalışmasında, “Batı” diyeti ile beslenen sıçanların, hamileliği yavaş olan ve yaşamları boyunca çeşitli noktalarda obez olan bebekleri doğurduğu ortaya çıkmıştır.

Bu genetik faktörler emzirirken neden kilo veremiyorum diyenlerin durumunu açıklayabilir. Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında genetik faktörler de yer alıyor.

 

Spor yapıyorum neden kilo veremiyorum

Spor yaptığım halde neden kilo veremiyorum? Sadece spor yapıyor olmak tek başına kilo verme nedeni değildir. Egzersiz yapıyorsunuz, ama vücudunuza fayda sağlayacak şekilde değil! Bu nedenle spor yapıyorum neden kilo veremiyorum diyenler neyi hatalı yapıyor olabilir?

Spor yaparken neden kilo veremiyorum diyenlerden misiniz? Çok fazla egzersiz yapıyorsunuz ya da biraz karıştırmanız ve vücuda biraz şok vermeniz gerekiyor. Spor yaparken neden kilo veremiyorum? Çeşitli antrenman tekniklerinin tadını çıkarın: Ağırlık antrenmanı, Pilates, yoga ve interval antrenmanı. Hızlı ve sert patlamalar iyidir. Ve kilo eğitimi metabolizmanızı arttırmak için çok faydalıdır.

Spor yapmama rağmen neden kilo veremiyorum diyorsanız spor şeklinizi ve egzersiz programınızı belirli aralıklarla değiştirin. Etkiyi artırın.

 

Az yediğim halde neden kilo veremiyorum?

Bazı kişiler az yediğim halde neden kilo veremiyorum sorusunun öznesidir. Bu durumun iki temel nedeni olabilir. Birincisi az yemek göreceli bir kavramdır. Az yiyorum zannedip çok kalorili bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Günlük kalori miktarınızı analiz edin. Bu konuda neden kilo veremiyorum test çalışmalarını yapabilirsiniz. Buradan ulaşabileceğiniz neden kilo veremiyorum testini uygulayın!

Az yediğim halde neden kilo veremiyorum sorusunun ikinci ihtimali sindirim ve emilim sisteminizin iyi düzeyde olmamasıdır. Sindirim siteminin hazım yavaşlığı kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Bağırsaklarımızda bulunan bakteriler hastalıkla savaşmamıza, yiyeceklerimizi işlememize, besin maddelerini üretmemize ve hormon üretmemize yardımcı olur. Uygun bağırsak florası ve mide florası sahibi değilseniz probiyotik beslenme ile veya desteklerle çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin sebebi parazit olabilir. Bu parazitlerden kurtulmak için bitkisel ve tıbbi tedaviler uygulamanız ve beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Kilo verememenin sebebi parazit ise doktor tedavisi gerekebilir!

 

Neden artık kilo veremiyorum?

Neden artık kilo veremiyorum sorusunun çok ilginç bir cevabı olabilir: Yemeğinizi çiğnemiyorsunuz! Yediklerinizi yeterince çiğnemediğiniz zaman bütün işi mide ve sindirim sistemine sevk ediyorsunuz. Bu durumda midenin kapasitesini aşıyor! Yani mide yediklerinizin bir kısmını sindiremiyor. Siz de kilo alıyorsunuz!

Yiyeceklerinizi adeta sıvı olana kadar çiğnemek kilo vermede ve daha iyi sindirim performansında gerçekten yardımcı olacaktır. Bu gerekçeleri neden kilo veremiyorum kadınlar kulübü gibi platformlarda yapılan paylaşımlarda bulamazsınız!

Diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum?

Siz de diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum diyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirin. Az uyumak kilo aldırabilir! Bu konuda çok uyumak kilo aldırır mı isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Eğer bir gecede 9 saatten fazla uyku alırsanız, arkadaşlarınızın kıskançlığı olabilirsiniz, ama çok fazla veya çok az uyku – gece 5 saatten az – kilo alma ile ilişkilendirilebilir. Her ikisi de, vücudunuzun iştahınızı ve açlığınızı kontrol eden hormonları yaratma yolunu açabilir. Ve eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız, egzersizlerinizi de atlayabilirsiniz.

Kilo verememenin tıbbi nedenleri arasında uyku apnesi bulunabilir. Uyku apnesi kilo verememenin tıbbi nedenleri içerisindedir. Böyle bir sorununuz varsa mutlaka tıbbi destek alın.

 

Ramazanda neden kilo veremiyorum?

Oruç tutmak kilo vermeyi destekleyebilir. Bazı durumlarda Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusuyla da karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabı yeterince su içmemekten kaynaklanabilir. Çünkü iftar ve sahur arasında yeterince su içmemek Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusunun açıklaması olabilir.

Zor kilo verememenin nedenleri veya kışın neden kilo veremiyorum diyenler hep benzer bir alışkanlığa sahip olabiliyor: Az su içmek! Her gün 2 ila 6 bardak temiz, sade su arasında ekstra kilo kaybetmenize yardımcı olabilir. Su hiç kalori içermez, bu yüzden kilo vermeden susuzluğunuzu karşılar. Ve yeterince su içtiğinizde, şekerle dolu soda, meyve suları veya kahve içeceklerini yakalama olasılığınız daha düşük olabilir. Tatlı içeceklerde yüksek kaloriler, büyük bir kilo alımına katılabilir.

Ramazanda su ihtiyacının iftar ve sahur arasında tamamlanması kilo vermek açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca oruca hazırlık diyeti, oruç diyeti yaparak da Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusuna çözüm bulabilirsiniz.

Neden kilo veremiyorum-Neden kilo veremiyorum test-Neden kilo veremiyorum kadınlar kulübü-Kilo verememenin nedenleri-Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri-Kilo verememenin hormonal nedenleri-Kilo verememenin sebebi parazit-Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum-Ben neden kilo veremiyorum-Kilo verememenin psikolojik nedenleri-Doğumdan sonra neden kilo veremiyorum-Az yediğim halde neden kilo veremiyorum-Diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum

Kilo verememenin nedenleri

 

Kilo verememenin psikolojik nedenleri

Stresli ve günlerinizde beslenme dengesini yakalamak zor olabilir. Stres, kilonuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Uzun süreli stres = kan şekeri dengesizliğine ve göbek ve bel çevresinde kilo alımına bağlı yüksek kortizol sağlayabilir.

Kilo verememenin psikolojik nedenleri olabilir. Bu nedenler sizi yemek yemeye ve sadece yiyerek psikolojinizi düzeltmeye itebilir. Bu durum da kilo verememenin 7 nedeni gibi listelerde genellikle bulunmaz. Şimdi siz kilo verememenin 7 nedeni listelerini bir yana bırakıp kilo verememenin nedeni nedir sorusuna psikolojik destek alarak da çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin nedeni nedir sorusunun cevabı psikolojik de olabilir!

 

Diyet yapıyorum neden kilo veremiyorum?

Diyet yapıyorum neden kilo veremiyorum diyenler! Hazır yemekle diyet olmaz! Diyet ürünler tüketerek diyet yapmak kilo verdirmeyebilir. Ekmeği kesmekle diyet olmaz!

Az yiyorum neden kilo veremiyorum diyenlerin önemli bir bölümü de evde yemek yapmıyor! Restoran yemekleri, hazır gıdalar, düşük kalorili gazlı içecekler ve gıdalarla az yediğini düşünüyor.

Güven bana, o restoranın yemek pişirmek için ne kullandığını bilmiyorsun. En kötü bitkisel yağları, yoğun miktarda tereyağı ve düşük kaliteli ürünleri kullandıklarını varsayalım. Sağlıklı yemek pişirmek isteyen ve sağlıklı ürünler kullanan bir yerde yemek yemediğiniz sürece mutfağınızı sevmeyi öğrenin!

Kilo verememenin nedenleri (Detoks)

Diyette neden kilo veremiyorum? Diyet yaptığım halde hatta farklı diyet programları uyguladığım halde kilo veremiyorum diyebilirsiniz. Evet, kilo verememenin nedenleri arasında karaciğerinizi ihmal etmek de bulunabilir!

Beslenme düzeninizde özellikle alkol, kahve, şeker yoğunsa zaman zaman karaciğeriniz temizlenme ihtiyacı hisseder, yorulur. Karaciğerdeki toksik düzeyi azaltmak, karaciğeri temizlemek ve bir mola vermek diyette kilo verememenin nedenlerini açıklayabilir. Karaciğeri temizleyen detoks suyu hazırlayarak çözüm bulabilirsiniz!

Karaciğeriniz yavaşlamışsa toksinleri, hormonları ve diğer maddeleri etkili bir biçimde işleyemez. Bu durumda karaciğerde toksik birikim olur. Detoks yaparak karaciğerinizi belirli dönemlerde arındırın!

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN