Meyve diyeti zayıflatıyor

Kategori: Zayıflama - 4.188Yorum Yazın
Meyve diyeti zayıflatıyor

Meyve diyeti ile zayıflayanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son günlerde kiminle konuşsam meyve diyeti uyguladığını belirtiyor. Meyve diyeti uygulaması kolay, etkisi güçlü diyet listeleri arasında yer alıyor.

Meyve diyeti nasıl yapılır?

Meyve diyeti ile zayıflama için 3 günlük meyve diyeti, beş, yedi, on iki günlük ve bir aylık olmak üzere listeler hazırlanabiliyor. Aşağıda yedi günlük bir meyve diyeti menüsünü veriyoruz.

Meyve ile diyet ilkel çağlardan beri süregelen bir uygulamadır. Günümüzde meyve diyeti yapanlar hatırı sayılır rakamlara ulaşıyor.

Ülkemizin önde gelen sağlık uzmanları da meyve diyet listesi vererek bu konudaki ilgili canlı tutuyor. Bu uzmanlardan Ender Saraç meyve diyeti  bir hayli popüler olmuş bulunuyor.

Meyve diyet listesi

Aşağıda örnek bir meyve diyeti veriyoruz. Meyve diyeti nasıl yapılır neler yenir?  Siz de sevdiğiniz meyveler ile kendinize özel meyve diyeti listesi hazırlayabilirsiniz.

meyve diyeti- meyve suyu diyeti- meyve sebze diyeti- meyve diyeti yapanlar- meyve diyeti ile zayıflama- diyette meyve porsiyonları- diyette meyve yenir mi- meyve diyeti kadınlar kulübü- ender saraç meyve diyeti- 3 günlük meyve diyeti- meyve yoğurt diyeti- meyve diyeti nasıl yapılır neler yenir- meyve sebze diyeti yorumlar- meyve diyeti nasıl yapılır- diyette meyve tüketimi- meyve suyu diyeti ile kaç kilo verilir- diyet meyveleri nelerdir- diyette meyve yemek- diyette meyve ne kadar yenmeli- meyve diyeti 3 günlük- 1 haftalık meyve diyeti- meyve diyeti ile kilo verenler- meyve diyeti ile kaç kilo verilir- meyve sebze diyeti yapanlar- diyet meyve tatlıları- meyve diyeti yorumları- diyet meyve tabağı- meyve sebze diyeti kadınlar kulübü- meyve suyu diyeti nasıl yapılır- meyve suyu diyeti kadınlar kulübü- meyve ile diyet- meyve suyu diyeti yapanlar- diyette meyve ve süt- meyve sebze diyeti listesi- meyve diyeti kaç kilo verdirir- zayıflatan meyve diyeti- dukan diyeti meyve listesi- diyette meyve miktarları- meyve diyeti zararları- meyve diyeti programı- meyve diyet listesi- diyet meyve diyeti- meyve detoks diyeti- meyve diyeti listesi-

Meyve diyeti ile bir haftada kilo vermeye başlayın! Tam zamanı!

1 haftalık meyve diyeti

İLK GÜN

Bu diyet boyunca güne domates, salatalık ve haşlanmış yumurta ağırlıklı hafif bir kahvaltı ile başlıyoruz.

Bu gün muz ve kavun hariç sınırsız meyve tüketebilirsiniz. Elbette sınırsız kelimesini istismar etmeden.

İKİNCİ GÜN

Öğlen ve akşam taze sebze yemeği ve gün içerisinde yalnız bir adet muza izin veriliyor.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Yine patates, kavun ve muz haricindeki meyveleri tüketme özgürlüğüne sahipsiniz.

DÖRDÜNCÜ GÜN

Bu güne özel beş bardak süt ve aralıklarla tüketmek üzere 3-4 adet muz yiyebiliyoruz.

BEŞİNCİ GÜN

Öğlen yemeğinde haşlanmış sebze akşam yemeğinde haşlanmış tavuk veya fırında pişmiş balık yenilebiliyor. Bir tabak erik yenebiliyor.

ALTINCI GÜN

Öğlen ve akşam yemeklerinde ızgara biftek veya balık yenebiliyor. Bir küçük kase karpuz, kiraz ve erik yenebiliyor.

SONUNCU GÜN

Haşlanmış sebze yemeği ile öğle öğünü geçirilirken akşam yemeği için balık veya tavuk fırında öneriliyor. Bir küçük kase içerisinde kivi, ananas, mango yenebiliyor.

Yedi günlük meyve diyeti ile üç, dört kilo vermek mümkün oluyor.

 

Meyveler lif içeren besleyici gıdalardır, ayrıca C vitamini, folat ve potasyum gibi gerekli besin maddeleridir. ABD Tarım Bakanlığı yetişkinlerin günde 1.5-2 fincan meyve yemesi önerisinde bulundu. Meyve kilo vermeye yardımcı olsa da, iki haftalık, yalnızca meyve içeren bir diyet bazı temel besin maddelerinden yoksun olur ve herkes için güvenli olmayabilir. Diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışın.

 

Meyve ve Zayıflama Kaybı

 

Meyve alımınızı arttırmak, 2008’de Beslenme Araştırması’nda yayınlanan bir araştırmaya göre, kilo vermeyle biraz hafifletebilir. Bununla birlikte, günde ek 1.5 porsiyon meyve ilave bir kiloluk ağırlık ile sonuçlandığından, etki çok da fazla değildi Zarar 6 aylık çalışma sırasında. PLOS Medicine’de 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı meyvelerin kilo vermeye yardımcı olma olasılığı daha yüksektir. Çalışma, genel olarak, meyve başına her ek porsiyonda ek bir kilo kaybına yol açtığını tespit etmiştir. Dört yıllık bir çalışma dersi. Çilek, elma veya armut her ek porsiyon çalışma sırasında bir kilo kaybı daha fazla yol açıyor. Böylece, çilek, beslenme açısından ve kilo verme sonuçlarında daha iyi seçeneklerden biridir.

Meyveler, enerji yoğunluğunda veya gram başına kaloride düşük olma eğilimindedir; bu nedenle, diğer yüksek enerji yoğunluklu gıdaları meyve ile değiştirmek, daha az kaloriyi doldurmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Örneğin, kahvaltının tahıl yerine meyve veya dondurma gibi bir tatlı olarak meyvelerle doldurup, öğünün enerji yoğunluğunu düşürerek genel olarak daha az kalori tüketebilirsiniz. Yediğinize meyve eklemek sadece yardımcı olmayacaktır, çünkü gün boyunca toplam kalori tüketiminizi artıracaktır.

 

Meyve diyeti nasıl yapılır? Diyet meyveleri nelerdir?

Tüm meyveler nispeten daha besleyici olmasına rağmen, bazıları diğerlerine oranla daha fazla vitamin ve mineral sağlar, bu sayede diyette meyve tüketimi sayesinde daha az yemek yiyorken gerekli tüm besin maddelerini almaya çalışırken kilo kaybı için daha iyi seçenekler olur. En Çok Besin Veren Meyveler, Kamu Yararı Bilim Merkezi’ne göre guava, karpuz, kivi, greyfurt, elma dilimi, papaya, portakal, kayısı, çilek, böğürtlen, mandalina, ahududu, mango, hurmadır. Taze meyve kurutulmuş veya konserve meyvelerden daha çok tercih edilir, ancak meyvelerin her şekli besleyici ve abur cubur yiyerek, tatlı tadına bakmaktan daha iyidir.

 

En besleyici meyveleri seçerken bile, gerekli besleyicilerin hepsini bir bütün meyve diyetinde elde etmek mümkün değildir. Meyveler çok az miktarda protein veya yağ içerir, bu sebeple bu besleyici maddelerin tamamında meyveli diyet çok düşüktür ve demir ve B-12 vitamini gibi bazı vitamin ve minerallerde de düşüktür. Vücudunuzda bazı besin öğeleri bulunan mağazalar olduğundan yalnızca iki haftalık bir meyve diyetinin ardından herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliğine neden olmayabilir, ancak daha uzun süre devam etmeniz sağlık sonuçları doğurabilir. Örneğin, esansiyel yağ asitlerinin (omega-3 ve omega-6 yağ asitleri) yeterince alınamaması beynin işlevine ve görüşüne müdahale edebilir ve cildin kızarıklığa neden olabilir.

 

Diyette meyve porsiyonları hazırlamakla meyve diyeti farklı şeylerdir. Yeterli miktarda protein tüketmeden kilo vermeye çalışırsanız, yağ yerine daha çok kas kaybedersiniz. 2008 yılında Amerikan Diyetetik Derneği Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kilo kaybı diyetinde düşük protein tüketiminin kas kaybındaki artış ile ilişkili olduğu bulundu. Daha fazla kas inşa etmek ve herhangi bir hücre hasarını onarmak için protein amino asitlerine ihtiyacınız var, bu yüzden bu şaşırtıcı değil. Diyetiniz için protein almazsan, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri elde etmek için kasları parçalaması gerekir.

 

Şeker Hususları

Diyette meyve yemek ne kadar doğrudur? Meyve içerisindeki yüksek şeker miktarı, karbonhidrat tüketimini izlemeye ihtiyaç duyan şeker hastalığı olan insanlar için sağlıklı bir meyve diyeti yapabilir. Örneğin, 1/4 fincan kuru üzümde yaklaşık 33 gram karbonhidrat bulunur; bunların yaklaşık 25 gramı şekerlidir. Bir fincan marmelinin 51 gram karbonhidrat ve 28 gram şeker vardır ve bir fincan tutku meyvesi 55 gram karbonhidrat ve 26 gram şeker içerir. Bir fincan karpuz topları yaklaşık 10 gram şeker ve elma dilimlenmiş meyve başına 10-13 gram şeker içerir.

Diyet meyve tabağı

Günlük kalorilerinizi almak için sadece meyve yerseniz, bir sürü karbonhidrat ve şeker tüketirsiniz demektir. Daha düşük şekerli meyveler arasında fincan başına 5 gram şeker içeren starfruit, kupa başına 5 gram şekerli ahududu bulunur. Diğer kuru meyveler şekeri ve karbonhidratlarda nispeten düşüktür.

Meyve ile yapılabilecek diyetler listesi

 • Meyve suyu diyeti (Editörlerimiz bu konuda yazı hazırlıyorlar)
 • Meyve yoğurt diyeti
 • Meyve sebze diyeti
 • Meyve diyeti 3 günlük
 • Meyve detoks diyeti
 • Erik diyeti
 • Kiraz diyeti
 • Elma diyeti
 • Karpuz diyeti
 • Armut diyeti
 • Üzüm diyeti

 

Meyve diyeti ile kilo verenler

Meyve diyeti ile kilo verenler farklı internet ve sosyal medya ortamlarında meyve diyeti yorumları paylaşıyor. Bu yorumlara göre meyve diyeti ile kilo vermek mümkün oluyor. Bunun için diyet listelerini eksiksiz uygulamak önem taşıyor.

Meyve diyeti ile kaç kilo verilir sorusunun standart bir yanıtı bulunmuyor. Meyve diyeti kaç kilo verdirir diyorsanız öncelikle ne kadar ısrarcı olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.

Bu diyeti uygulayanların önemli bir kesimi aç ile beş kilo arasında verebiliyor. Zayıflatan meyve diyeti ile özellikle yaz aylarında hem keyifli, lezzetli tabaklar hazırlayabilir hem de kilo verebilirsiniz.

Diyet meyve diyeti diye ısrarcı iseniz yukarıdaki meyve diyeti programı listelerine bir göz atın.

Meyve diyeti zararları

Tüm diyetlerde olduğu gibi hangi diyetin sizin için uygun olduğuna diyetisyen veya uzman doktorun karar vermesi gerekiyor. Bir diyete başlamadan önce mutlaka doktor kontrolü ve önerisi almanız gerekiyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN