Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Kategori: Diyet ip uçaları - 13.822Yorum Yazın
Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusu kilo vermekle çok yakından ilgilidir. Metabolizma nasıl hızlandırılır bilgisi ile 5 kilo hatta 10 kilo zayıflamak mümkün olabilir! Büyük bir mucize yaşamak için doğru zamanda ve yerdesiniz! Dünyada milyonlarca kişinin kilolarından kurtulmasını sağlayan çok ünlü diyetisyenler kilo vermek için için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, çok hızlı bir şekilde denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i kilo vermeyi başaranların tercihi, denenmiş kilo verme önerilerini de değerlendiriyor ve hayatına dahil ediyor!

Metabolizma hızının yüksek olması kilo vermeyi önemli oranda kolaylaştırıyor. Metabolizma hızlandırıcı faktörleri yönetebilir, bazal metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Bunun için bazal metabolizma hızı hesaplama formülünü öğrenerek metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna cevapları okuyabilirsiniz.

 

Bazal metabolizma hızı

Metabolizma, vücudunuzdaki tüm kimyasal reaksiyonları ifade eden terimdir. Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı ve çalışır durumda tutmaya yarıyor.

Metabolizma hızınız ne kadar yüksekse, yaktığınız kalori miktarı o kadar artar ve daha kolay kilo verme şansınız olur.

Yüksek bir metabolizmaya sahip olmak size enerji verir ve daha iyi hissetmenizi sağlar. O halde kilo vermekle yakından ilgili diğer bir kavramı açıklayalım: Bazal metabolizma hızı ile kilo verme!

 

Bazal metabolizma hızı nedir?

Metabolizma, vücudunuzun ne yediğini ve enerjiye içtiğini dönüştürmesi sürecidir. Dinlendiğinizde bile, vücudunuzun, solunum, dolaşımdaki kan ve tamir eden hücreler gibi işlevler için enerjiye ihtiyacı vardır. Vücudunuzun bu temel işlevler için kullandığı kalori miktarı bazal metabolizma hızınız olarak bilinir.

Bazal metabolizma hızı nedir? Bazal metabolizma hızı herhangi bir etkinlik yapmadan dinlenme anında iken vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Bazal metabolizma hızı ölçümü kişinin hormon değerlerine ve genetik faktörlerine göre belirleniyor.

İstirahat halindeki vücudun enerji harcamasını gerektiren durumlar nedir?

 • Kalp atışı
 • Nefes alıp vermek
 • Vücut ısısının istikrarı
 • Terleme
 • Beyin fonksiyonlarının ve çalışmasının devamının sağlanması
 • Vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürürken ihtiyacı olan kimyasal reaksiyonlarda harcadığı enerji

 

bazal metabolizma hızı nasıl arttırılır- bazal metabolizma hızı ile kilo verme- bazal metabolizma hızı hesaplama formülü- bazal metabolizma hızı ölçümü- bazal metabolizma hızı nasıl artar- bazal metabolizma hesaplama formülü- bazal metabolizma hesaplama formülleri- günlük metabolizma hızı hesaplama- kadınlarda metabolizma hızı kaç olmalı- normal metabolizma hızı kaç olmalı- ideal metabolizma hızı kaç olmalı-

Stresinizi yönetin. Sürekli anksiyete, endişe hali böbrek üstü bezlerini aşırı kortizon salgılamasına ve yağ depolamaya neden olur. Yürümek yoga ve yüzmek stres için iyi alternatiflerdir.

 

Bazal metabolizma hızı hesaplama

Kilo vermek istiyorsanız, bazal metabolizma hızı hesaplama yardımcı olur. Bu sayıyı, bilim adamları tarafından tasarlanan bir formül kullanarak bulabilir, bir laboratuvarda test edebilir veya internette çevrimiçi bir hesap makinesini kullanabilirsiniz.

 

Bazal metabolizma hızı formülü

Bazal metabolizma hızı formülü kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Kendi bazal metabolizma hızı hesaplama formülünüzü aşağıda inceleyebilirsiniz. Bazal metabolizma hızı hesaplama formülü olarak genellikle Harris-Benedict Denklemi genellikle bazal metabolizma oranını tahmin etmek için kullanılır.

Metabolizma hızı ölçme testi de yapılarak sonuç alınabiliyor.

 

Bazal metabolizma hesaplama formülü

Bazal metabolizma hızı nasıl hesaplanır? Kadınlar ve erkekler için bazal metabolizma hesaplama formülünü veriyoruz.

 • Erkekler için bazal metabolizma hızı = 88.362 + (13.397 x kg cinsinden ağırlık) + (4.799 x cm) – (5.677 x yaş)
 • Kadınlar için bazal metabolizma hızı = 447.593 + (9.247 x kg cinsinden ağırlık) + (3.098 x boy cm) – (Yılda 4.330 x yaş)

Siz de kendiniz için bazal metabolizma hızı formülü uygulayarak durumunuzu belirleyebilirsiniz. Peki, bazal metabolizma hızınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Kas yapmak en iyi çözümdür! Vücudunuz dinlendiğinde bile, yağsız kas kütlesi yağdan daha fazla kalori yakar.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, birkaç hafta direnç eğitiminden sonra istirahat metabolizmasında % 7-8’lik bir artış görebilirsiniz.

Bazal metabolizma hesaplama formülleri ne olursa olsun sonuç olarak hızınızı yükseltmek elinizdedir! Basit önlemler metabolizmayı nasıl hızlandırılır sorusuna cevap verebiliyor. Örneğin sadece soğuk su içmek bile kişinin metabolizmayı nasıl hızlandırılır noktasında tetikleyebilir.

Metabolizma hızı hesaplama ile metabolizma yaşını düşürmek için gerekli önlemlere başlayabilirsiniz.

 

 

diyet yaparken metabolizma nasıl hızlandırılır- yavaşlayan metabolizma nasıl hızlandırılır- yavaş çalışan metabolizma nasıl hızlandırılır- metabolizma nasıl hızlandırılır 2017-

Günlük protein alımınızı sınırlandırın. Bir öğünde 30 gramdan fazla protein almamaya dikkat edin.

 

 

Bazal metabolizma hızı kaç olmalı?

Bazal metabolizma hızı ölçümü için yukarıdaki formülü kullanabilirsiniz. Bununla birlikte dünya genelinde yapılan hesaplamalara göre bazı metabolizma hesaplama ortalamalarını vermek mümkün olabilir.

Kadınlarda metabolizma hızı kaç olmalı?  Kadınlarda ortalama bazal metabolizma hızı kaç olmalı sorusunun cevabı 1.400 kaloridir. Dağılımı bakıldığında ise 1.200 kalori ile 1.600 kalori arasında değiştiği görülüyor. Elbette kadınlarda metabolizma hızı kaç olmalı sorusunun cevabı her kadın için farklıdır. Standart ve statik bir değer bulunmuyor.

 

Normal metabolizma hızı kaç olmalı?

Yukarıda kadınlarda metabolizma hızı kaç olmalı sorusuna cevap vermiştik. Şimdi de erkeklerde normal metabolizma hızı kaç olmalı sorusuna bakalım.

Erkekler için ortalama metabolizma hızı 1.800 kaloridir. Çoğu erkeğin 1.600-2.000 kalori aralığında metabolizma hesaplama sonucu çıkıyor. İdeal metabolizma hızı kaç olmalı sorusu her kişiye göre değişkenlik gösteriyor.

 

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Kolaylıkla bazal metabolizma hızınızı etkinlik seviyeniz ile çarparak toplam günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

 

 • Eğer nadiren egzersiz yaparsanız, bazal metabolizma hızınızı 1,2 ile çarpın.
 • Haftada 1 ila 3 gün egzersiz yaparsanız, bazal metabolizma hızınızı 1.375 ile çarpın.
 • Haftada 3 ila 5 gün egzersiz yaparsanız, bazal metabolizma hızınızı 1.55 ile çarpın.
 • Haftada 6 ila 7 gün egzersiz yaparsanız, bazal metabolizma hızınızı 1.725 ile çarpın.
 • Her gün egzersiz yapıyorsanız ve fiziksel bir iş yapıyorsanız veya günde iki kez egzersiz yapıyorsanız, bazal metabolizma hızınızı 1,9 ile çarpın.

 

 

vücut metabolizması nasıl hızlandırılır- metabolizma nasıl hızlandırılır bitkiler- sabahları metabolizma nasıl hızlandırılır- bazal metabolizma nasıl hızlandırılır- menopozda metabolizma nasıl hızlandırılır-

metabolizma nasıl hızlandırılır- bazal metabolizma hızı-

 

 

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun cevabına geçmeden önce bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir onlara bir göz atalım.

 

 • Vücudunuzun büyüklüğü ve kompozisyonu. Daha fazla kilo alırsanız veya daha fazla kas kütlesine sahipseniz, dinlenseniz bile daha fazla kalori yakarsınız. Daha fazla kilo alan kişilerin daha hızlı bir metabolik hıza sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Aşırı kiloların bir kısmı kas dokusudur.
 • Eğer erkekseniz, muhtemelen aynı yaştaki bir kadına göre daha az vücut yağı ve daha fazla kas kütlesi vardır, bu yüzden daha fazla kalori yakarsınız.
 • Yaş. Yaşlandıkça, kas kütlesi azalır, bu da kalori yaktığınız hızı yavaşlatır.

 

Bazal metabolizma hızı nasıl arttırılır? Metabolizma hızlandırıcı öneriler!

Metabolizma hızlandırıcı önlemler ve uygulamalar ile daha kolay kilo vermeniz mümkün olabilir. Bazal metabolizma hızı nasıl arttırılır maddeler halinde ele alalım.

 • Her öğünde bol miktarda protein yiyin. Yiyeceklerin metabolizma hızını arttırma özelliği termik etkisi olarak adlandırılan bu durum yemeğinizdeki besinleri sindirmek, emmek ve işlemek için gerekli ekstra kalorilerden kaynaklanır. Protein yemek % 15 – 30 oranında metabolizma hızını arttırma potansiyeline sahiptir.
 • Daha çok soğuk su için. Metabolizma hızlandırıcı etkisiyle bol su içmeyi öneriyoruz. Çünkü su içmek metabolizma hızını % 10 – 20 oranında artırabiliyor. İçilen su soğuk olursa bu oran daha da yükselebiliyor. Çünkü vücut soğuk suyu vücut ısısına getirmek için daha fazla kalori harcıyor.
 • Yüksek yoğunluklu egzersiz yapın. Egzersiz metabolizma hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Yüksek hızlı egzersiz yapmak antrenmanınız bittikten sonra bile, metabolik hızınızı artırarak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Kas inşa etmek için kuvvet antrenmanı olarak haftada iki ila üç gün boyunca kaslarınızı serbest ağırlık, direnç bantları veya mekik ve şınav gibi vücut direncini kullanarak yapın.
 • Vücut metabolizması nasıl hızlandırılır sorusunun bir diğer cevabı ağırlık veya ağır yük kaldırmaktır. Ağır yük kaldırmak kas yapmaya yarayabilir. Kas yapmak vücut metabolizması nasıl hızlandırılır sorusunun en etkili cevaplarından biridir.
 • Ayakta durun! Çünkü oturmak yerine ayakta durmak daha çok bazal metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna cevap niteliğindedir. Uzun süreli oturmaların daha az kalori yakması ve kilo alımına yol açabilmesi tehlikeli bir durumdur.

 

 

metabolizma hızı ölçme testi- metabolizma yaşı neden yüksek çıkar- metabolizma yaşı nasıl gençleşir- metabolizma yaşını düşürmek için- metabolizma hızını arttırma- metabolizma hızını artıran yiyecekler- metabolizma hızını artırmak- metabolizma hızını artıran ilaçlar- metabolizma hızını artıran besinler-

metabolizma hızı kaç olmalı- metabolizma hızı nedir-

 

 

Yavaşlayan metabolizma nasıl hızlandırılır?

Yavaşlayan metabolizma nasıl hızlandırılır konusuna devam ediyoruz. Bu konuda bitkisel çözümler de bulunuyor. Metabolizma nasıl hızlandırılır bitkiler işe yarıyor mu?

Herhangi bir egzersiz yapmadan metabolizma nasıl hızlandırılır bitkiler kullanılarak sorusuna yeşil çay veya oolong çayı içmeyi öneriyoruz.

Bu çaylar, vücudunuzda depolanan yağların bir kısmının, yağ yakmayı % 10-17 oranında artırabilen serbest yağ asitlerine dönüştürmesine yardımcı oluyor.

Bazal metabolizma hızı nasıl artar sorusunun bir de acılı bir yanıtı bulunuyor. Evet, yanlış okumadınız, acı Biberler, metabolizmanızı artırabilecek bir madde olan capsaicin içeriyor. Baharatlı yiyecekler yemek, metabolizmanızı arttırmak ve sağlıklı bir kilo almanıza yardımcı olmak için faydalı olabilir.

Bazal metabolizma hızını artırmak için eksiksiz bir uyku düzenine sahip olmalısınız. Uyku metabolizma hızını artırmak için iyi ve rahat bir yoldur. Uyku eksikliği, yaktığınız kalori miktarını azaltabilir, şekeri işleme şeklinizi değiştirebilir ve iştah düzenleyici hormonlarınızı bozabilir.

 

Sabahları metabolizma nasıl hızlandırılır?

Bazal metabolizma hesaplama yöntemini ve günlük kalori ihtiyacınızı belirlediniz. Sıra sabahları metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna geldi. Tek kelimeyle cevap veriyoruz: Kahve

Çalışmalar kahve içindeki kafeinin metabolizmayı % 3–11 oranında hızlandırabildiğini göstermiştir. Yeşil çay gibi, aynı zamanda yağ yakmayı da teşvik eder.

Günlük metabolizma hızı hesaplama formülü kullanıyorsanız bir fincan kahve ile güne başlayabilirsiniz.

 

 

bazal metabolizma hızı- metabolizma hesaplama- metabolizma hızı hesaplama- metabolizma hızı nasıl hesaplanır- metabolizma hızı nasıl arttırılır-

metabolizma hızlandırıcı

 

 

Metabolizma nasıl hızlandırılır İbrahim Saraçoğlu

Metabolizma nasıl hızlandırılır Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından konu ediliyor.

Metabolizma nasıl hızlandırılır Kadınlar Kulübü gibi platformlarda da önemli konu başlıkları arasında bulunuyor. Metabolizma nasıl hızlandırılır İbrahim Saraçoğlu tarafından aşağıdaki videoda zayıflatıcı bitki kürleri başlığı altında açıklanıyor.

 

 

Diyet yaparken metabolizma nasıl hızlandırılır?

Basit önlemlerle metabolizmanın hızını arttırarak zayıflamak mümkün olabiliyor. Diyet yaparken metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna verilebilecek bazı maddeler şunlardır:

 • Güç antrenmanı yapın
 • Daha azla hareket edin
 • Tüm gıdalar, metabolik bujiler gibi hareket eden ve etrafta dolaşıp hareket edebilecek enerjiyi veren çeşitli vitaminler, mineraller ve besinler içerir. Bununla birlikte metabolizma hızını artıran besinler ile destek alınabilir.

 

Zayıflamak için metabolizma nasıl hızlandırılır?

Aerobik egzersiz, kalori yakmanın en etkili yoludur. Haftada bir yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme gibi en az 150 dakika aerobik aktivite yapmayı hedeflemelisiniz.

Bu hedefe haftada 30 dakika, haftada 5 gün yaparak ve etkinlik seanslarınızı 10 dakika içerisinde parçalayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kilo vermek için, haftada 150 dakikadan fazla zaman geçirmeniz ve diyetinizde değişiklikler yapmanız gerekecektir.

 

 

bazal metabolizma hızı hesaplama formülü

metabolizma nasıl hızlandırılır

 

 

Yavaş çalışan metabolizma nasıl hızlandırılır?

Kilo vermek için mücadele eden insanlar genellikle yavaş bir metabolizmayı suçluyorlar. Metabolizmamı hızlandırmak için ne yapabilirim?

Yeşil çay, siyah kahve, baharat ve enerji içecekleri dahil olmak üzere bazı yiyecek ve içeceklerin metabolizmanızı artırabileceği iddia ediliyor.

Metabolizmanızın hızı üzerinde çok fazla kontrolünüz olmasa da, fiziksel aktivite seviyeniz boyunca kaç kalori yaktığınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Metabolizma hızını artıran ilaçlar ve hastalıklar

Bazı hastalıklar ve durumlar, bir kişinin Cushing sendromu ve hipotiroidizm gibi metabolizmasını yavaşlatır. Örneğin tiroid yavaşlığı ve zayıflaması gibi.

Ancak çoğu zaman, insanların ağırlığı, yaktığından daha fazla kalori almaktır.Yaşam tarzı değişikliklerine cevap vermeyen bir sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktorla konuşun.

Metabolizma hızını artıran yiyecekler

Menopozda metabolizma nasıl hızlandırılır isterseniz normal zamanlarda metabolizma hızını artıran yiyecekler nelerdir diye inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki listede metabolizma nasıl hızlandırılır 2018 itibariyle güncellenmiş listeyi bulabilirsiniz.

 • Badem
 • Elma
 • Yulaf ezmesi
 • Greyfurt
 • Yeşil çay
 • Hindi eti
 • Su
 • Yoğurt

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN