Kilo aldıran yiyecekler listesi

Kategori: Diyetisyen - 15.737Yorum Yazın
Kilo aldıran yiyecekler listesi

Kilo aldıran yiyecekler listesi sayesinde neleri yerseniz size kilo olarak dönebileceğini gözler önüne seriyoruz. Kilo aldıran yiyecekler listesi dikkati ile 5 kilo hatta 10 kilo zayıflamak mümkün olabilir! Böylesine bir mucize yaşamak için doğru zamandasınız! Milyonlarca kişinin kilolara meydan okumasını sağlayan çok ünlü diyetisyenler kilo vermek için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, daha geç olmadan denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i kilo verenlerin tercihi, denenmiş kilo verme önerilerini de takip ediyor ve uyguluyor! Bununla birlikte kilo alma sorunu yaşayan okurlarımız için ise yüksek kalorili bir beslenme listesi yapabilecekleri mükemmel kilo aldıran yiyecekler listesi ellerinde olacak. Bu yazıda özel olarak kilo aldıran içecekler, kilo aldıran karışımlar, yüze kilo aldıran yiyecekler, kalçaya kilo aldıran yiyecekler ile ilgili listeleri de bulabilirsiniz.

 

Kilo aldıran yiyecekler listesi

Bir yiyecek neden kilo aldırır? Yiyecekler yağ, karbonhidrat ve şeker miktarına göre kilo almayı sağlayabilir. Şöyle ki yağlar gram başına yaklaşık 9 kalori verirken karbonhidrat, şeker ve proteinler 4 kalori vermektedir.

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda ortalama 1800-2400 kalori, erkeklerde ise 2200-3000 kaloridir. Bu değerleri çok hızlı sağlayabilecek gıdalar kilo aldıran yiyecekler nelerdir sorusuna cevap olmaktadır.

 

Kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre kalori değerleri yüksek olup çabuk kilo aldıran yiyecekler arasında sayılanları sizler için derledik. İşte ilginç liste!

 • Pizza

Pizza genellikle çok lezzetli, ancak yağ, rafine karbonhidrat ve kalori yüksek miktarda içerir. En popüler çeşitlerden bazıları büyük miktarlarda peynir ve işlenmiş et ile yapılır. İşlenmiş etler, iyileştirilmiş, tuzlanmış veya tütsülenmiş etlerdir.

Bu etlerin yüksek bir miktarı, obezite ve kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi ağlık koşulları riskiyle bağlantılıdır.

Bununla birlikte, masum pizza çeşitleri de yok değil!

Eğer pizza seviyorsanız ve hayatınıza eklemek istiyorsanız, sebze ve tam tahıllı hamur gibi sağlıklı maddeler kullanan bir pizzacı bulmaya çalışın. Kendi pizzanızı evde de pişirebilirsiniz.

 • Dondurma

Kilo aldıran yiyecekler ve kalorileri açısından ele aldığımızda dondurma gizili bir kilo yapıcıdır. Çoğu ticari olarak üretilen dondurma şekerle doludur. Ve genellikle tatlı olarak yenildiğinden, dondurma yemeklerinize çok fazla kalori ekleyebilir.

Dondurmadan hoşlanıyorsanız, muhtemelen ara sıra nefsinizi köreltmek en iyisidir. Daha sağlıklı bir dondurma seçmek için, servis başına en fazla 15 gram şeker arayın. Ayrıca, porsiyon boyutlarını da küçülttüğünüzden emin olun.

 • Patates kızartması ve cipsi

Özellikle dışarıda yemek yiyince atıştırmalık veya yan ürünlerin popüler bir çeşidi olarak en kilo aldıran yiyecekler listesinde patates kızartması ve cipsi ön sıralarda yer buluyor.

Bununla birlikte, ortalama kızarmış patates püresi (139 g), yaklaşık 427 kaloriyi içerecek ve böylelikle onları yüksek kalorili bir garnitür veya aperatif yapacaktır.

Çoğu patates kızartması, aynı zamanda, aşırı yemeyi kolaylaştıran yüksek yağ ve tuz içeriğine sahiptir.

Patates kızartması genellikle diğer önemsiz yiyeceklere eşlik eder ve genellikle ketçap gibi yüksek şekerli soslarla yenir. Patates kızartması beraberinde kilo aldıran yiyecekler listesi içerisinde yer alan başka besinleri getirir.

Bu, kilo alımına neden olabilecek tek bir öğünde yüksek kalorili alımına katkıda bulunabilir. Aslında, çeşitli çalışmalar, patates kızartması yemenin kilo alımı ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Hızlı kilo aldıran yiyecekler nelerdir sorusunun bir cevabı da patates cipsleridir. Patates cipsleri yağ, rafine edilmiş karbonhidratlar ve tuzda çok yüksektir.

Ayrıca, gözlemsel çalışmalarda kilo artışı ile bağlantılıdır. Patateslerin kaynatılması veya fırınlanması çok daha sağlıklıdır. Haşlanmış veya fırınlanmış patatesi kilo aldıran kilo aldıran sağlıklı yiyecekler içerisine alıyoruz.

 • Fıstık ezmesi

Bazıları fıstık ezmesini çok sever. Kahvaltı dahil çok sıklıkla tüketir. Fıstık ezmesinin orta miktarda olması sağlıklı olabilir. Yüksek tüketimi ise kilo aldıran yiyecekler nelerdir sorusuna cevap olabilir!

Sadece kavrulmuş, öğütülmüş fıstık ve biraz tuz gibi sağlıklı malzemelerle yapılmış olması özellikle geçerlidir.

Aslında, fındık ve yer fıstığı yiyenler ağırlık ve kilo vermede bu gıdaları kullanabilir.

Bununla birlikte, ticari olarak hazırlanmış fıstık ezmesi sıklıkla şeker, hidrojene bitkisel yağlar ve tuz yükler. Bu tür fıstık ezmesi kesinlikle sağlıklı değildir.

Fıstık ezmesi, kalorisinde son derece yüksek ve bazı insanlar için çok kolay yiyor.

Alma miktarınızı sınırlayabiliyorsanız, diyetinize fıstık ezmesi dahil etmeniz bir sorun teşkil etmemelidir.

Kilo aldıran yiyecekler maddeler halinde sıralandığında genellikle işlenmiş gıdaların riskli grupta olduğu görülüyor. Tüm işlenmiş gıdalar kilo aldıran yiyecekler maddeler halinde sıralandığında bu listede olmayabilir. Bununla beraber pek çok işlenmiş gıda kilo aldıran yiyecekler ve içecekler listesi içerisinde yer almaktadır.

Sağlıklı bir kilo aldıran yiyecekler ve içecekler listesi istiyorsanız işlenmiş gıdalar yerine bal, meyve, bakliyat ve kuruyemişleri işlenmemiş olarak tüketmeniz gerekiyor.

 • Ton balığı salatası

Suda konserve edilmiş bir ton balığı, sadece 179 kaloriye kadar 39 gram kepekli bir proteine ​​sahiptir. Sorun, çoğu insan, ek bir 90 kalori ve 10 gram çorba kaşığı yağ ektik mayo ekleyin.

Alın suçluluk ücretsiz: için mayo dışarı Swap Yunan yoğurdu-you’ll kalori ve yağ, artı bir ek protein artışı bir kısmı için aynı keskin lezzet olsun.

 

Kilo aldıran yiyecekler listesi-yatmadan önce kilo aldıran yiyecekler-kilo aldıran karbonhidratlı yiyecekler-kilo aldıran yiyecekler maddeler halinde-kilo aldıran doğal bitkiler-boy uzatan ve kilo aldıran yiyecekler-kilo aldıran proteinli yiyecekler-bacaklara kilo aldıran yiyecekler-hızlı kilo aldıran yiyecekler listesi-kilo aldıran ve aldırmayan yiyecekler-kilo aldıran yiyecek içecekler-kilo aldıran ve boy uzatan yiyecekler-kilo aldıran şifalı bitkiler-fazla kilo aldıran yiyecekler-kilo aldıran yiyecek ve içecekler listesi-kilo aldıran meyveler ve sebzeler-kilo aldıran ve kas yapan yiyecekler-kilo aldıran yiyecekler içecekler-kilo aldıran meyveler hangileridir-yazın kilo aldıran yiyecekler-kısa zamanda kilo aldıran yiyecekler-kilo aldıran yiyecekler ahmet maranki-kilo aldıran 5 yiyecek-kilo aldıran bitkiler listesi-kilo aldıran yiyecekler listesi

Kilo aldıran karışımlar

Kilo aldıran karışımlar

Kilo aldıran karışımlar arasında sütlü çikolata, ballı fıstık, tahin-pekmez gibi karışımlar akla geliyor.

 • Sütlü çikolata

Kilo aldıran karışımlar arasında sütlü çikolata yoğun tüketimiyle dikkat çekiyor. Bitter çikolata, gelişmiş kalp sağlığı ve beyin fonksiyonu dahil olmak üzere sayısız sağlık fayda sağlayabilir.

Bununla birlikte, çoğu ticari olarak üretilen süt ve beyaz çikolata, bir ton ilave şeker içermektedir.

Bu tip çikolata hem yağda hem de ilave şekerde yüksektir. Diğer abur cubur gıdaları gibi, süper kolaylıkla yenilebilirler. Tabi ki hızlı kilo aldıran yiyecekler listesi içerisinde yer alıyorlar.

 • Meyve Suyu

Kilo aldıran yiyecek ve içecekler arasında meyve suyu da sayılabilir. Meyve suyu genellikle sağlıklı bir seçenek olarak görülür. Hatta bazı uzmanlar kilo aldıran yiyecekler listesi içerisine meyve sularını dahil etmiyor.

Ancak, çoğu ticari marka şekerli soda kadar şeker içerir. Ayrıca, bütün meyvelerde bulunan lif ve diğer besin maddeleri de yoksundurlar.

Aşırı miktarda meyve suyunun içilmesi, özellikle çocuklarda obezite riskiyle ilişkilidir.

Bütün meyve, meyve suyundan çok daha sağlıklı ve daha fazla kilo kaybı dostu bir seçimdir.

Beslenmenize meyve suyu eklemek isterseniz, şekersiz, % 100 meyve suyu seçin ve porsiyon büyüklüğünüzü günde en fazla 150 ml tutun.

 

Kilo aldıran içecekler

Kilo aldıran içecekler listesinde hiç tahmin etmeyeceğiniz ürünler var.

 • Şekerli maden suyu
 • Şeker ilaveli kahveli içecekler
 • Meyve suyu
 • Alkollü içecekler

 

Yatmadan önce kilo aldıran yiyecekler

Yatmadan önce kilo aldıran besinler listesine aman dikkat! Aslında gece kilo aldıran yiyecekler ile gündüz kilo aldıran yiyecekler ayrımı çok geçerli bir ayrım değildir. Bu ayrım daha çok beslenme alışkanlıklarıyla ilgilidir. Gece kilo aldıran yiyecekler daha yoğun olarak yatmadan önce tüketilmektedir.

 • Tereyağı
 • Bal
 • Muz
 • Yağlı süt
 • Ceviz
 • Kuru üzüm
 • Ekmek

 

Uzmanların önerileri

Kilo aldıran besinler Ahmet Maranki, kilo aldıran yiyecekler İbrahim Saraçoğlu, kilo aldıran yiyecekler Canan Karatay tarafından sık sık konu ediliyor. Kilo aldıran yiyecekler Ahmet Maranki gibi aşağıdaki videoda kilo aldıran yiyecekler Canan Karatay tarafından anlatılıyor.  Uzmanlar kilo aldıran meyveler listesi için önerilerde bulunuyor.

 

Kilo aldıran sağlıklı yiyecekler

Tüm kilo aldıran yiyecek içecekler sağlıksız olarak değerlendirilmemelidir. Bazıları sağlık için büyük faydalar içermektedir. Aşağıda kilo aldıran yiyecek içecekler arasında ‘sağlıklı’ olarak nitelenebilecek olanları bulabilirsiniz.

 • Avokado

Bu süper gıda, iyi besleyici ve antioksidanların yanı sıra, doymuş lif ve kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlarla doludur. Ancak amacınız kilo vermekse, alımınızı izlemeniz gerekir.

Avokado yağ ve kalori bakımından zengin bir besindir. Tek bir avokado 350’den fazla kalori sağlayabilir.

 • Fındık

Kuruyemişler, kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri, protein, E vitamini ve elyaf ile doludur; ancak kalorileri de yüksektir. Örneğin çeyrek kâse badem, 132 kalori içerir. Patlamış mısır gibi onlarca yemek yemesi çok kolaydır. Ancak kilo aldıran karbonhidratlı yiyecekler listelerinde fındık sıklıkla yer alıyor.

 • Meyve kurusu

Kurutulmuş meyveler suyun içinden çıkarılan normal meyvelerdir. Yani, bir kâse kurutulmuş meyve, bir kâse taze meyveden beş kat ila sekiz kat fazla kalori ve şeker toplar. İşte biraz perspektif: Bir kâse taze üzüm 60 kalori iken bir kâse kuru üzüm kusursuz 460 kaloridir!

Kilo aldıran meyveler ve sebzeler arasında tazesini bulamadığınız kurularına dikkat edin.

Kilo aldıran meyveler ve sebzelerden kaçınmak için mümkünse taze meyve ye. Kurutulmuş meyveleri hafif bir aperatif olarak değil, garnitür olarak kullanın.

Bu arada kilo aldıran meyveler nelerdir, başka bir ifadeyle kilo aldıran meyveler hangileridir listesini de verelim. İşte kilo aldıran meyveler nelerdir listesi!

 1. Kiraz kilo aldıran doğal bitkiler arasında yer alıyor. Kiraz yazın kilo aldıran 5 yiyecek arasında ilk sıradadır.
 2. İncir kilo aldıran meyveler hangileridir listesinde her zaman yazılmalıdır.
 3. Kilo aldıran meyveler hangileridir? Muz bu sorunun olmazsa olmaz cevabıdır.
 4. Hurma kilo aldıran şifalı bitkiler, fazla kilo aldıran yiyecekler listesinde yer alıyor. Hurmanın özellikle işlenmiş olanlarına çok dikkat edin. Hele Ramazan’da iftar sofralarında oruç açarken tüketilen hurma miktarının kısıtlanması büyük önem taşıyor.

 

Sağlıklı ama Kalorisi Yoğun Gıdalar

Kilo aldıran proteinli yiyecekler içerisinde sağlıklı olanlarını seçmek önemlidir. Bazı gıdalar ılımlılık içinde sağlıklıdır, ancak beklediğinizden daha fazla kaloriye sahiptir – ve çok fazla yemek yediğiniz zaman, en fazla besleyici gıdalardır. Kilo aldıran proteinli yiyecekler bunlar arasındadır.

Örneğin fındık vitaminleri, mineralleri ve sağlıklı yağları içerir ve dengeli bir diyetin parçası olabilir. Bununla birlikte, avuç başına 160 ila 200 kalori içerir, bu nedenle daha fazla yemek kalori alımınızın çoğalmasına neden olabilir. Pişirmede veya soslarda kullanılan yağlar da eklenebilir. Örneğin, zeytinyağı, çorba kaşığı için yaklaşık 120 kalori içeriyor.

 

Yüze kilo aldıran yiyecekler

Eskiler ‘Bir dirhem et, bin ayıp örter’ derlermiş. Günümüzde ise bir gram fazla kilonun bile estetiksiz bir görünüm sağladığına inanılıyor. Oysa bu çok geçerli değil. Sağlıklı insan çok zayıf olan değildir.

Bazı durumlarda yüz bölgesi kilo kaybı veya genetik faktörlerden dolayı daha zayıf, hatta çelimsiz görünebilir. Yüz bölgesinde dolgunluk isteyenler kısa zamanda kilo aldıran yiyecekler listesini aşağıdaki besinlerle oluşturabilir. Bu liste sadece yüze kilo aldıran yiyecekler olarak düşünülmemelidir. Çünkü sadece yüze kilo aldıran yiyecekler doğru bir tanımlama değildir. Bunun için özel formüle edilmiş destekler kullanılabilir.

 • Patates
 • Ekmek
 • Makarna
 • Pirinç
 • Protein tozu desteği

 

Kilo aldıran diyet

Kilo aldıran diyet düzenlerken karbonhidratlara ağırlık vermek gerekiyor. Beyaz karbonhidratlar (beyaz pirinç, makarna, beyaz ekmek ve nişastalar) yüksek glisemik indeks gıdalar olduğundan boy uzatan ve kilo aldıran yiyecekler halindedir.

Bir çalışma, bu karbonhidratların vücut yağını kaybetmek isteyen insanlar için bir problem olduğunu ileri sürüyor. Bulgular yanlış karbonhidratların tüketilmesinin vücut yağı oluşturduğunu göstermektedir.

Yazın kilo aldıran yiyecekler arasında karpuz, kavun, kiraz, alkol, şekerli gazlı içecekler ilk sıralarda geliyor.

 

Kilo aldıran bitkiler nelerdir?

Kilo alma sorunu yaşayanlar için doğal tedaviler arasında bitkilerin şifasına başvurmak önemli bir adımdır. O halde kilo aldıran bitkiler nelerdir sorusunun cevabını verelim. Dünyada bilinen ve uygulanan kilo aldıran bitkiler listesi içerisine aşağıdaki bitkileri alabilirsiniz.

 • Karahindiba
 • Çemen otu
 • Kantaron

 

B kan grubuna kilo aldıran yiyecekler

Kan grubuna göre beslenme trendi hatırı sayılır takipçiye sahip. Ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşan bu trendi takip edenler örneğin, B kan grubuna kilo aldıran yiyecekler nelerdir diye soruyor.

B kan grubuna kilo aldıran yiyecekler listesi

B grubuna kilo aldıran yiyecekler listesi

 • Mısır
 • Mercimek
 • Susam
 • Buğday
 • Yulaf unu
 • Barbunya
 • Zeytinyağı

 

0 kan grubuna kilo aldıran yiyecekler

o kan grubuna kilo aldıran yiyecekler listesi

 • Kuru Fasulye
 • Mercimek
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Kereviz
 • Buğday gluteni

 

Basenlere kilo aldıran yiyecekler (kalçaya kilo aldıran yiyecekler)

Basen eritme kürü ne kadar ilgi çekiyorsa basenlere kilo aldıran yiyecekler de o oranda merak uyandırıyor.

İşte kalçaya kilo aldıran yiyecekler listesi! Bacaklara kilo aldıran yiyecekler gördüğünüz gibi epey çeşitli! Bacaklara kilo aldıran yiyecekler beraberinde başka bölgelere de kilo getirebilir aman dikkat!

 • Makarna
 • Patates
 • Mısır
 • Pirinç pilavı
 • Balık
 • Hindi
 • Kırmızı et
 • Ayçiçek yağı
 • Kanola yağı

 

Kilo aldıran yiyecekler içecekler

Kilo aldıran yiyecek ve içecekler listesi ile ilgili bilgileri yukarıda okudunuz. Bununla birlikte bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz.

Kilo aldıran yiyecekler listesi verirken belirtmek isteriz ki öncelikle sağlıklı beslenmek en doğru davranıştır. Sağlıklı besinler hangileridir çok iyi bilmeli ve beslenmemizi ona göre düzenlemeliyiz.

İşlenmiş et ürünlerine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bazı mecralarda kilo aldıran ve boy uzatan yiyecekler, kilo aldıran ve kas yapan yiyecekler arasında özellikle işlenmiş et ürünleri öneriliyor.

İşlenmiş et ürünleri kilo aldırma konusunda haklı bir üne sahip olmakla birlikte bazı riskleri de barındırıyor olabilir. Örneğin pastırma kalorisinin yüzde 68’i yağdan, neredeyse yarısı doymuş yağ ve yüksek kolesterol var.

Vücudunuzdaki çok fazla tuz, su tutma ve şişkinliğe neden olur. Kanser Araştırmaları için Amerikan Enstitüsü’ne göre işlenmiş et miktarının hiçbirinin güvenliği mümkün değil.

Kilo aldıran ve aldırmayan yiyecekler veya en çok kilo verdiren yiyecekler yanında daha önemlisi obeziteyi önleme reçetesi olarak nitelendirdiğimiz dengeli beslenme rejimidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN