Karnabahar kaç kalori?

Kategori: Beslenme - 7.022Yorum Yazın
Karnabahar kaç kalori?

Karnabahar kaç kalori kış aylarının çok farkında olunmayan muhteşem bir sebzesidir. Bu muhteşem besini sofranızdan eksik etmezseniz hem sağlık faydalarından hem de kilo verdirici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu yazıda, karnabahar besin değeri, karnabahar kalori değeri yani karnabahar kaç kalori, karnabahar faydaları, karnabahar zayıflatır mı (karnabahar zayıflatırmı) başlıklarının detaylarını okuyabilirsiniz.

Karnabahar kaç kalori? Pişirme tekniklerine göre karnabahar kalori değerleri

Karnabahar, önemli bir besin kaynağı olan son derece sağlıklı bir sebzedir.

Aynı zamanda kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskini azaltabilecek eşsiz bitki bileşikleri içerir.

Ayrıca, bu muhteşem besini kilo kaybı dostu ve diyetinize eklemek inanılmaz derecede kolaydır. Şimdi karnabaharın farklı pişirme tekniklerine göre kalori değeri nedir yakından ele alalım.

 • Kıymalı karnabahar kalori değeri nedir? Başka bir ifadeyle kıymalı karnabahar kaç kalori? Bir porsiyon pişmiş karnabahar kaç kalori sorusunun karşılığı 225 gram için 112 kcal’dir.
 • Karnabahar haşlama kaç kalori? Evde kolaylıkla yapabileceğiniz karnabahar haşlama kaç kalori sorusu için 100 gram ölçüde karşılığı yalnızca 23 kaloridir. Karnabahar kalori değeri bakımından düşük bir besindir.
 • Karnabahar yemeği kaç kalori? Karnabahar genellikle salçalı, kıymalı olarak sulu yemek biçiminde pişiriliyor. Bu tarz pişirilmiş karnabahar yemeği kaç kalori baktığımızda karşımıza bir çorba kaşığı için 18 kalori, bir tabak karnabahar yemeği kaç kalori olarak baktığımızda 225 kcal değerleri çıkıyor.
 • Karnabahar yemeği kalori değeri kaşık kaşık yersek kilo aldırır mı merak ediliyor. Hemen cevaplayalım. Bir tepeleme yemek kaşığı karnabahar yemeği kalori değeri en fazla 22 kcal’dir.
 • Zeytinyağlı karnabahar yemeği kaç kalori? Genellikle karnabahar zeytinyağlı yemek olarak hazırlanıyor. Zeytinyağlı karnabahar yemeği kaç kalori 225 gram bir tabağı 112 kcal’dir.

Karnabahar yemeği kaç kalori?

Pek çok pişirme tekniğine ve içerisindeki malzeme çeşitliliğine göre karnabahar yemeği kaç kalori sorusunun karşılığı değişiyor.

 • En baştan başlayalım. Yağsız, tuzsuz bir porsiyon haşlanmış karnabahar kaç kalori? Bir porsiyon haşlanmış karnabahar kaç kalori 225 gramlık tabakta 50 kaloridir.
 • Haşlanmış karnabahar kaç kalori? 100 gram haşlanmış karnabahar kaç kalori derseniz 23 kcal değerini verebiliriz. Görüldüğü gibi haşlanmış karnabahar kalori açısından son drece masumdur. Karnabaharı haşladıktan sonra üzerine yoğurt, sarımsak döküp biraz da zeytinyağı gezdirirseniz mükemmel besleyici, az kalorili muhteşem bir diyet yemeği elde etmiş olursunuz.
 • 100 gram diyet karnabahar yemeği kaç kalori sorusu için ulaşacağımız değer 30 kaloriyi ancak bulabilir.
 • Etli karnabahar yemeği kaç kalori? Kuşbaşılı pişirebileceğiniz etli karnabahar yemeği kaç kalori sorusu için yine orta boy 225 gram bir tabağı baz alabiliriz. Orta boy bir porsiyon etli karnabahar yemeği kaç kalori? 144 kcal.
karnabahar kaç kalori-karnabahar kalori-kıymalı karnabahar kalori-kıymalı karnabahar kaç kalori-kızarmış karnabahar kalori-pişmiş karnabahar kaç kalori-yoğurtlu karnabahar kaç kalori-yoğurtlu karnabahar salatası kaç kalori-zeytinyağlı karnabahar yemeği kaç kalori-karnabahar graten kaç kalori-karnabahar haşlama kaç kalori-karnabahar kızartması kalori-karnabahar kızartması kaç kalori-karnabahar kısırı kalori-karnabahar yemeği kalori-karnabahar yemeği kaç kalori-karnabahar yoğurtlaması kalori-haşlanmış karnabahar kaç kalori-haşlanmış karnabahar kalori-beşamel soslu karnabahar kalori-bir porsiyon haşlanmış karnabahar kaç kalori-diyet karnabahar yemeği kaç kalori-etli karnabahar yemeği kaç kalori-fırında karnabahar kaç kalori-haşlanmış brokoli ve karnabahar kaç kalori-karnabahar da ne kadar kalori var-karnıbahar haşlaması kalori-karnabahar faydaları-karnabahar in faydalari-hamilelikte karnabahar faydaları-hamilelikte karnıbaharın faydaları-haşlanmış karnabahar suyunun faydaları-karnabahar faydaları diyetisyen-karnabahar faydaları ibrahim saraçoğlu-ibrahim saraçoğlu karnabahar kürü faydaları-karnabahar faydaları nelerdir-karnabahar faydaları ve vitaminleri-karnabahar faydaları ve zararları-karnabahar kızartması faydaları-karnabahar mideye faydaları-karnabahar suyunun faydaları-karnabahar çeşitleri ve faydaları-karnabaharın faydaları nelerdir-karnıbahar haşlamasının faydaları-karnıbahar turşusunun faydaları-karnabahar zayıflatırmı-haşlanmış karnabahar zayıflatırmı-karnabahar suyu zayıflatırmı-karnabahar kilo aldırırmı-karnabahar kilo verdirir mi-çiğ karnabahar zayıflatırmı-karnabahar besin değeri-haşlanmış karnabahar besin değeri-karnabahar yemeği besin değeri-kıymalı karnabahar besin değeri

karnabahar kızartması kaç kalori

Karnabahar kızartması kaç kalori?

Karnabahar kızartması bu satırların yazarı da dahil pek çok kişi için kış aylarının en lezzetli tariflerinden biridir. Üzerine sarımsaklı yoğurt yaptık mı mmmm!

 • Karnabahar kızartması kaç kalori? Karnabahar Kızartması (100 g) içinde 85 kadar kalori mevcut. Kalori Dağılımı: %61 yağ, %30 karbonhidrat, %8 protein içeriyor.
 • Karnabahar kızartması kalori değerini yoğurtlu olarak da merak eden ziyaretçilerimiz için açıklayalım. Yoğurtlu karnabahar kızartması kalori değeri 100 gramlık bir az porsiyon için 101 kcal’dir.
 • Yoğurtlu karnabahar salatası kaç kalori? 100 gram küçük boy bir porsiyon yoğurtlu karnabahar salatası kaç kalori değeri 69 kcal’dir.
 • Kızarmış karnabahar kalori değeri de görüldüğü gibi masum sınırlar içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla kilo vermek için kızarmış karnabahar kalori bakımından diyet listelerinde bile kullanılabilir.

Fırında karnabahar kaç kalori?

Karnabahar kalori değeri düşük besinler arasında yer alıyor. Şöyle ki 1 kilo karnabahar yalnızca 250 kaloridir. Bir porsiyon fırında karnabahar kaç kalori sorusunun karşılığı 120 kaloridir.

 • Beşamel soslu karnabahar kalori? Kaşar peyniri eklediğiniz fırında bir tabak Beşamel soslu karnabahar kalori değeri 213 kcal rakamını bulabiliyor. Bu beşamel soslu karnabahar yüksek kalori değerine ulaştığı için dikkatli yenilmeli, fazla kaçırmamalıdır.

Karnabahar graten kaç kalori?

120 gramlık bir porsiyon karnabahar graten kaç kalori hesapladığımızda 213 kalori değerini buluyoruz. Kaşar peyniri ile yapılan beşamel soslu karnabahar graten kaç kalori sorusu içerisindeki yüksek kalori riskiyle dikkat çekiyor.

 • Karnabahar kısırı kalori? 100 gram karnabahar kısırı kalori değeri 65 kcal’dir.
 • Karnabahar yoğurtlaması kalori? Bir porsiyon 170 gram yoğurtlu karnabahar salatası 69 kaloridir. Eğer karnabahar yoğurtlaması kalori değerini karnıbahar haşlaması kalori değeri üzerine yoğurt ekleyerek düşünürsek 150 gram haşlanmış karnabahar üzerine dört çorba kaşığı yoğurt eklerseniz 154 kcal’dir.

Haşlanmış brokoli ve karnabahar kaç kalori?

Haşlanmış brokoli ve karnabahar kaç kalori sorusunun karnabahar kısmını yukarıda detaylı olarak verdik. Brokoli için ise 150 gram haşlanmış brokoli 14 kcal’dir.

Karnabahar da ne kadar kalori var? Genel olarak cevaplarsak karnabahar da ne kadar kalori var ortalama 100 gramında 25 kalori bulunuyor.

Karnabahar zayıflatır mı? (karnabahar zayıflatırmı)

Eğer kilo vermek istiyorsanız ve ne yemeliyim ki beni hafifletsin diyorsanız iki favori önerimiz var: Yazın kabak, kışın karnabahar! Karnabahar düşük kalorili, ancak lif yönünden zengin olup kilo kaybına yardımcı olabilecek tüm özellikleri barındırıyor.

Bir tabak karnabahar sadece 25 kalori ile kalori ile düşük değere sahiptir, bu yüzden kilo almadan çok yiyebilirsiniz. Ayrıca pirinç ve un gibi yüksek kalorili gıdalar için düşük kalorili bir yedek olarak da kullanılabilir.

İyi bir lif kaynağı olarak karnabahar sindirimi yavaşlatır ve tokluk hislerini artırır. Bu, kilo kontrolünde önemli bir faktör olan gün boyunca yediğiniz kalori sayısını otomatik olarak azaltabilir.

Karnabahar zayıflatır mı (karnabahar zayıflatırmı) sorusunun bir diğer olumlu cevabı da karnabaharın yüksek su içeriğidir. Yüksek su içeriği, karnabaharın başka bir kilo kaybı dostu yönüdür. Aslında, ağırlığının % 92’si sudan oluşmaktadır. Çok miktarda su içeren, düşük kalorili gıdaların tüketilmesi kilo kaybı ile ilişkilidir, kilo vermeyi destekler.

Elbette karnabahar kilo verdirir mi noktasında özellikle etsiz, haşlanmış karnabahar daha caziptir. Kızartılması ve içerisine eklenen soslar karnabahar kilo verdirir mi sorusunun cevabını olumludan nötre, hatta olumsuza doğru değiştirebilir.

Öyleyse haşlanmış karnabahar zayıflatırmı sorusuna dönersek evet, haşlanmış karnabahar daha caziptir.

Çiğ karnabahar zayıflatırmı? Çiğ karnabahar kalori yönünden çok düşüktür. Beslenmede kullanılması zayıflamayı destekleyebilir.

Karnabahar suyu zayıflatır mı? (Karnabahar suyu zayıflatırmı)

Karnabahar suyu nasıl yapılır? Karnabaharı su dolu bir tencereye parçalar halinde atın. İçerisine karnabaharın dış yapraklarından da eklemeyi unutmayın. Bu şekilde kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra 10 dakika kadar bekletin. Tanesini süzerek suyunu ayrı bir kaba alın. Karnabahar suyunuz hazır!

karnabahar kaç kalori-karnabahar kalori-kıymalı karnabahar kalori-kıymalı karnabahar kaç kalori-kızarmış karnabahar kalori-pişmiş karnabahar kaç kalori-yoğurtlu karnabahar kaç kalori-yoğurtlu karnabahar salatası kaç kalori-zeytinyağlı karnabahar yemeği kaç kalori-karnabahar graten kaç kalori-karnabahar haşlama kaç kalori-karnabahar kızartması kalori-karnabahar kızartması kaç kalori-karnabahar kısırı kalori-karnabahar yemeği kalori-karnabahar yemeği kaç kalori-karnabahar yoğurtlaması kalori-haşlanmış karnabahar kaç kalori-haşlanmış karnabahar kalori-beşamel soslu karnabahar kalori-bir porsiyon haşlanmış karnabahar kaç kalori-diyet karnabahar yemeği kaç kalori-etli karnabahar yemeği kaç kalori-fırında karnabahar kaç kalori-haşlanmış brokoli ve karnabahar kaç kalori-karnabahar da ne kadar kalori var-karnıbahar haşlaması kalori-karnabahar faydaları-karnabahar in faydalari-hamilelikte karnabahar faydaları-hamilelikte karnıbaharın faydaları-haşlanmış karnabahar suyunun faydaları-karnabahar faydaları diyetisyen-karnabahar faydaları ibrahim saraçoğlu-ibrahim saraçoğlu karnabahar kürü faydaları-karnabahar faydaları nelerdir-karnabahar faydaları ve vitaminleri-karnabahar faydaları ve zararları-karnabahar kızartması faydaları-karnabahar mideye faydaları-karnabahar suyunun faydaları-karnabahar çeşitleri ve faydaları-karnabaharın faydaları nelerdir-karnıbahar haşlamasının faydaları-karnıbahar turşusunun faydaları-karnabahar zayıflatırmı-haşlanmış karnabahar zayıflatırmı-karnabahar suyu zayıflatırmı-karnabahar kilo aldırırmı-karnabahar kilo verdirir mi-çiğ karnabahar zayıflatırmı-karnabahar besin değeri-haşlanmış karnabahar besin değeri-karnabahar yemeği besin değeri-kıymalı karnabahar besin değeri

karnabahar zayıflatırmı

Karnabahar suyunun faydaları

Karnabahara ısı ile müdahale etmek pek çok değerli maddenin çiğ yenmesine göre ortaya çıkmasını sağlıyor. Böylece faydasını müthiş biçimde artırıyor. Karnabahar suyunun faydaları nelerdir? Bu suyu içmek tansiyonu düşürür, idrar söktürür, cinsel gücü artırır, pürüzsüz bir cildi destekler, E vitamini faydalarını sunar, romatizma ve kalp için de iyidir.

Kilo verdirici özelliği de haşlanmış karnabahar suyunun faydaları arasında sayılıyor. Karnabahar suyu zayıflatır mı (Karnabahar suyu zayıflatırmı) sorusuna dönersek, evet zayıflatıcı etkiye sahiptir. Hatta düzenli tüketildiğinde inanılmaz etkiler gösterebilir.

Karnabahar besin değeri

Karnabahar, ihtiyacınız olan hemen hemen her vitamin ve minerali içeren mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İşte karnabahar besin değeri tablosu! Tablodaki karnabahar besin değeri rakamları 128 gramlık bir porsiyon için düzenlenmiştir.

 • Kalori: 25
 • Fiber: 3 gram
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 77’si
 • K vitamini: Günlük ihtiyacın % 20’si
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın % 11’i
 • Folat: Günlük ihtiyacın % 14’ü
 • Pantotenik asit: Günlük ihtiyacın % 7’si
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 9’u
 • Manganez: Günlük ihtiyacın % 8’i
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın % 4’ü
 • Kolin: Günlük ihtiyacın % 11’i

Karnabahar yemeği besin değeri neleri içeriyor? Karnabahar, hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan koruyan büyük bir antioksidan kaynağıdır. Diğer turpgillerden elde edilen sebzelere benzer olarak, karnabahar özellikle glikozinolat ve izotiyosiyanatlarda, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülen iki antioksidan grubu içinde yüksektir.

Bilimsel çalışmalarda, glukosinolat ve izotiyosiyanatların özellikle kolon, akciğer, meme ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.

Karnabahar da anti-kanser etkileri olan ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların riskini azaltabilen karotenoid ve flavonoid antioksidanlar içerir.

Dahası, karnabahar, antioksidan görevi gören yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitaminin faydaları arasında bağışıklık sağlığını artırabilecek ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilecek anti-inflamatuar etkileri iyi biliniyor.

Karnabaharın besin değeri özellikle haşlanmış olduğunda daha etkilidir. Haşlanmış karnabahar besin değeri veya yemek olarak pişirilmiş kıymalı karnabahar besin değeri çiğ olana göre daha fazladır.

karnıbahar haşlaması kalori-karnabahar faydaları-karnabahar in faydalari-hamilelikte karnabahar faydaları-hamilelikte karnıbaharın faydaları-haşlanmış karnabahar suyunun faydaları-karnabahar faydaları diyetisyen-karnabahar faydaları ibrahim saraçoğlu-ibrahim saraçoğlu karnabahar kürü faydaları-karnabahar faydaları nelerdir-karnabahar faydaları ve vitaminleri-karnabahar faydaları ve zararları-karnabahar kızartması faydaları-karnabahar mideye faydaları-karnabahar suyunun faydaları-karnabahar çeşitleri ve faydaları-karnabaharın faydaları nelerdir-karnıbahar haşlamasının faydaları-karnıbahar turşusunun faydaları

karnabahar faydaları

Karnabahar faydaları

Yukarıda özellikle karnabahar faydaları nelerdir (karnabahar in faydalari)sorusunun kilo verme özelliği üzerinde bilgiler verdik. Bununla birlikte karnabahar faydaları ve vitaminleri bir hayli fazladır. İşte en bilinen ve öne çıkan karnabahar faydaları!

 • Bir kase karnabahar, 45 mg kolin içerir ve bu da kadınlar için yeterli alım miktarının yaklaşık % 11’i ve erkeklerde% 8’dir. Kolin, hücre zarlarının bütünlüğünün korunmasında, DNA sentezlenmesinde ve metabolizmanın desteklenmesinde önemli bir rol oynar. Kolesterolün karaciğerde birikmesini önlemeye yardımcı olur. Yeterli kolin tüketmeyenlerde, demans ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara ek olarak, karaciğer ve kalp hastalığı riski daha yüksektir.
 • Kemikleri sağlıklı tutar. Karnabahar, kollajen üretimi ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilecek K vitamini ile yardımcı olan C vitamini içerir. Karnabahar genç kalmak ve genç görünmek için tüketilebilecek en iyi besinler arasındadır.
 • Detoks ile yardımcı olur. Karnabahar ve diğer turpgiller sebzeler detoks işlevlerinde karaciğere yardımcı olduğu gösterilen bir phytonutrient olan Indole-3-karbinol içerir.
 • Karnabahar çeşitleri ve faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olması da sayılmalıdır. Karnabahar yiyen HDL kolesterol (iyi tür) seviyeleri ve düşük kan basıncını artırabilir.
 • Karnıbahar haşlamasının faydaları arasında bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Karnabahar ve diğer sebzelerde bulunan kolin, mide-bağırsak sağlığına yardımcı olur. Ayrıca, glutatyon, enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan bir antioksidandır.
 • Karnabahar mideye faydaları, mide özsuyunu rahatlatması, sindirimi kolaylaştırması bulunuyor.
 • Karnabaharın faydaları nelerdir sorusunun en önemli cevaplarından biri anti kanserojen olmasıdır. Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Bazı araştırmalar, karnabahar ve diğer turpgiller sebzelerindeki indol-3-karbinol ve sülforakranın anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu, hücrelerin DNA hasarından korunmasına yardımcı olduğunu ve ayrıca karsinojenleri inaktive etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Karnabaharın faydaları nelerdir?

Karnabaharın faydaları nelerdir sorusunun o kadar çok cevabı bulunuyor ki yukarıda çok azını verebildik. İşte karnabaharın faydaları nelerdir sorusunun diğer cevaplarından bir bölümü daha!

 • Omega 3 zengini karnabahar kalp sağlığını korumada önemli rol oynuyor.
 • Önemli bir besleyici karnabahar, kolin ile doludur. Kolin, beyin sağlığında ve gelişiminde rol alan bir B vitamindir.
 • Karnabahardaki diyet lifi sindirim sağlığınıza iyi bakar. Yeterli lif alımı, kabızlık, inflamatuar bağırsak hastalığı ve divertikülit gibi sindirim sorunları riskini azaltabilir. Karnabahar mideye faydaları arasında liflerin, kolon kanserini bile önleyici etkisi bulunuyor. Ve sebzedeki sülforafam, midenin iç tabakasını korumaya yardımcı olur. Mide duvarındaki bakteriyel aşırı büyümeyi önler.
 • Karnabahar gibi antioksidan bakımından zengin sebzeler almak, sağlıksız östrojen ve denge hormon düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir. O nedenle karnabahar faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlarca sıklıkla dile getiriliyor.
 • Hamilelikte karnabahar faydaları vücudun eksik olan vitaminlerini tamamlayıcı etki gösteriyor. Kadim dönemlerden beri hamilelikte karnıbaharın faydaları biliniyor. Bununla birlikte hamilelikte karnabahar yemeden önce doktorunuza danışmanız öneriliyor.

Karnabahar faydaları İbrahim Saraçoğlu

Aşağıdaki videoda İbrahim Saraçoğlu karnabahar kürü faydalarını ballandıra ballandıra anlatıyor. E, haksız sayılmaz tabi ki! Çünkü karnabaharın sağlık için mucizevi faydaları bulunuyor.

https://youtu.be/cwFxTbtFhrk

Üstelik karnıbahar turşusunun faydaları, karnabahar kızartması faydaları gibi alt başlıklara ayrılsa da hepsi önemli katkılar sağlıyor. Bu nedenle karnabahar faydaları diyetisyen ve doktorlar tarafından zayıflamak için öneriliyor.

Karnabahar faydaları ve zararları

Karnabahar faydaları ve zararları konusunda risklerine değinmek istiyoruz. Karnabaharın zararları veya karnabaharın yan etkileri var mıdır? İşte bu sorulara verilebilecek cevapların bir bölümü!

 • Karnabahar gibi közlenmiş sebzeler, iyot emilimini engelleyebilen şeker benzeri moleküller olan siyanojenik glikozitleri içerir. Karnabaharın aşırı alımı (ve diğer turpgiller), hipotiroidizme yol açabilir.
 • Aşırı karnabahar alımı gaza yol açabilir. Bunun nedeni, kolayca parçalanmayan karmaşık karbonhidratlar içermesidir. Bağırsak bakterileri bu karmaşık karbonhidratları bağırsakta sindirir ve karbon ve hidrojen dioksit gazı açığa çıkarır.
 • Karnabahardaki K vitamini, kan pıhtılaşmanızı sağlayabilir. Eğer coumadin gibi kan inceltici ilaçlar alıyorsanız bu bir problem olabilir.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde karnabahar alımı konusunda yeterli bilgi yoktur. Karnabahar alırsanız hamilelik açısından doktorunuza danışın. Ama emzirme döneminde vegandan kaçının – bebeğinizde gaza neden olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN