Kalori hesaplama

Kategori: Sağlık - 6.539Yorum Yazın
Kalori hesaplama

Kalori hesaplama ile zayıflama son zamanlarda çok popüler hale geldi. Kilo vermek istiyorum diyen hemen herkes ne kadar kalori ihtiyacı olduğunu ve yediklerinin kaç kalori olduğunu sorgular hale geldi. Kalori hesaplama programı veya kalori hesaplama cetveli gibi uygulamalar büyük ilgi görüyor. Bu yazıda kalori hesaplama için dünyada en çok kullanılan programları, kalori hesabı ile zayıflama için püf noktalarını, kalori hesaplama app isimlerini okuyabilirsiniz.

Kalori hesaplama

Ortalama bir kadının bakımı için günde yaklaşık 2000 kalori, haftada bir kilo kilo vermek için 1500 kalori alması gerekir. Ortalama bir erkeğin kilosunu korumak için 2500 kaloriye, haftada bir kilo kilo vermek için 2000’e ihtiyacı var.

Ancak, bu çok sayıda faktöre bağlıdır. Bunlar yaş, boy, mevcut ağırlık, aktivite seviyeleri, metabolik sağlık ve diğerlerini içerir.

Kalori hesabı yapmak için bazı formüller vardır. Aşağıda kalori alma hesabı nasıl yapılır daha doğrusu kalori hesabı formülü nedir sorusunun cevaplarını okuyabilirsiniz.

Kalori hesabı formülü, kalori hesaplama formülü

Kalori hesabı nasıl yapılır konusunda bazı denklemler vardır. Aşağıda kalori hesabı nasıl yapılır, kalori verme hesaplama yaklaşımları nelerdir inceleyebilirsiniz.

 • Harris-Benedict Denklemi kalori hesabı formülü

Harris-Benedict denklemi, beslenme ve sağlık profesyonellerinin enerji ihtiyacını belirlemek için en popüler denklemlerden biridir. Bu eşitlik cinsiyet, yaş, boy, kilo ve fiziksel aktivite seviyesini dikkate alır. Erkekler için denklem şöyledir: 66,5 + 13,8 x (kg cinsinden ağırlık) + 5 x (cm cinsinden yükseklik); 6,8 x yaş. Kadınlar için denklem şöyledir: 655.1 + 9.6 x (kg cinsinden ağırlık) + 1.9 x (cm cinsinden yükseklik); 4.7 x yaş. Bu denklemler daha sonra tahmini kalori ihtiyacını belirlemek için bir enerji faktörü ile çarpılır. Fiziksel aktivite faktörleri, yerleşik insanlar için 1.2, orta derecede aktif insanlar için 1.3 ve aktif insanlar için 1.4’tür.

 • Dünya Sağlık Örgütü Denklemi ile kalori hesaplama formülü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1980’lerde enerji ihtiyacını tahmin etmek için bir denklem geliştirdi. Denklem, kişilerin cinsiyeti, yaş aralığı ve kilosuna dayanır. DSÖ, bu yüksekliğin denklemine dahil edilmesi gerektiğini düşünmedi. Denklemler şu şekildedir: Kadınlar: Yaş 3 ila 9 yıl = 22,5 x (kg olarak ağırlık) + 499 Yaş 10 ila 17 yıl = 12,2 x (kg olarak ağırlık) + 746 Yaş 18 ila 29 yıl = 14,7 x (kg olarak ağırlık) ) + 496 Yaş 30 ila 60 yıl = 8.7 x (Kg Ağırlık) + 829 60 Yaş Üstü = 10.5 x (Kg Ağırlık) + 596

Erkek: Yaş 3 ila 9 yıl = 22,7 x (Kg Ağırlık) + 495 Yaş 10 ila 17 Yaş = 17,5 x (Kg Ağırlık) + 651 Yaş 18 ila 29 Yaş = 15,3 x (Kg Ağırlık) + 679 Yaş 30 ila 60 yıl = 11.6 x (Kg cinsinden ağırlık) + 879 60 yaş üstü yaş = 13.5 x (kg cinsinden ağırlık) + 487 Yine, bu denklemler günlük kalori ihtiyacını tahmin etmek için aynı fiziksel aktivite faktörleriyle çarpılır.

Kalori hesabı ile zayıflama

Kalori, enerjiyi ölçen bir birimdir. Kaloriler genellikle yiyecek ve içeceklerin enerji içeriğini ölçmek için kullanılır. Kilo vermek için, vücudunuzun her gün yaktığından daha az kalori almanız gerekir.

Kalori hesabı yapmak doğru mu?  Kilo almak için vücudunuza girmekten daha fazla kalorinin girmesi gerektiği bilinen bir gerçektir.

Tersine, vücudunuzdan girmekten daha fazla kalori kalıyorsa, kilo kaybedersiniz.

Bununla birlikte, yediğiniz yiyecekleri hesaba katmadan kalorileri kesmek, genellikle kilo vermenin sürdürülebilir bir yolu değildir. Günlük kalori harcama hesabı ile kilo vermek mümkün olabilir. Örnek olarak protein alımını artırmak metabolizmayı artırabilir, isteklerle savaşabilir ve iştahı önemli ölçüde azaltabilir. Bu otomatik kilo kaybına neden olabilir.

Günde kaç kalori almanız gerektiğine, cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz, mevcut kilonuz, aktivite seviyeniz ve metabolik sağlığınız gibi çeşitli faktörlerin yanı sıra korumak, kaybetmek veya kilo almak isteyip istemediğinize bağlıdır.

Kalori hesabı kilo verme için kalorileri azaltmak, açlıktan ölmek anlamına gelmez. Egzersiz, uygun su içme ve artan protein ve azalan karbonhidrat alımı gibi birkaç basit diyet ve yaşam tarzı değişikliği kilo vermenize ve tatmin olmanıza yardımcı olabilir. Kalori hesabı kilo verme için işe yaramakla birlikte dengeli bir beslenme düzenini de aksatmadan yapmak gerekiyor.

kalori hesabı diyet-günlük kalori hesabı nasıl yapılır-harcanan kalori hesabı-kalori hesabı diyet listesi-kalori hesabı diyet yapanlar-kalori hesabı günlük-kalori hesabı ile diyet-kalori hesabı ile kilo verilirmi-kalori hesabı ile kilo verme-kalori hesaplama diyeti-kalori hesabı ile zayıflama-günlük kalori harcama hesabı-kalori hesabı formülü-kalori hesabı ile zayıflayanlar-kalori hesabı kilo verme-kalori hesabı yaparak zayıflama-kalori hesabı zayıflama-kalori hesaplama programı-kalori hesaplama app-kalori hesabı indir-kalori hesabı yapan uygulama-kalori hesaplama android-kalori hesaplama app store-kalori hesaplama aracı-kalori hesaplama motoru-kalori hesaplama cihazı-kalori hesaplama programı android-kalori hesaplama programı iphone-kalori hesaplama programı türkçe indir-kalori hesaplama robotu-kalori hesaplama sitesi-kalori hesaplayan bileklik-kalori hesaplama formülü-kalori hesabı nasıl yapılır-kalori hesabı beslenme-kalori verme hesaplama-kalori hesaplama-kalori alma hesabı-kalori harcama hesabı-kalori harcama hesaplama-kalori hesabı yapmak-kalori hesabı yapmak doğru mu-kalori hesaplama cetveli-kalori hesaplama tablosu
Kalori hesaplama

Kalori hesaplama programı, kalori hesaplama app     

Kalori hesabı ile zayıflayanlar arasına katılmak istiyorsanız çok şanslısınız. Çünkü pek çok mükemmel özellikler içeren kalori hesaplama programı, kalori hesaplama app bulunuyor.  Aşağıda bu konuda dünyaca ün yapmış kalori harcama hesabı yapabileceğiniz kalori hesaplama motoru sitelerini bulabilirsiniz.

Araştırmalar, kalori kaydı yapan kişilerin daha fazla kilo verdiğini ve uzun vadede ağırlığı azaltma eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Bugünlerde kalori saymak çok kolaydır. Yemeklerinizi kaydetmenize ve alımınızı izlemenize yardımcı olacak birçok faydalı web sitesi ve uygulama vardır.

Bu uygulamalarda hedef kilonuzu girerek kaç kalori almanız gerektiğini belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca kalori hesabı beslenme düzeninize göre belirleniyor ve günlük olarak takip ediliyor.

Yaptığınız egzersizler, yedikleriniz, günlük takip ile sizi uyarıyor. Kalori harcama hesaplama alternatif diyet öğünlerini ve yemeklerini de size sunuyor.

Kalori hesabı yapan uygulamalar

Dünyada en çok ilgi gören kalori hesabı yapan uygulamaların bir bölümünü aşağıda veriyoruz. Bu kalori hesaplama android veya i phone için kalori hesaplama robotu nasıl çalışıyor madde madde inceleyebilirsiniz.

 • Kişiselleştirilmiş bir günlük kalori bütçesi ve kilo verme planı ile eşleşiyoruz.
 • Yemeklerinizi ve hareketlerinizi yiyecek ve egzersiz veri tabanı ile takip araçlarını kullanarak takip edin.
 • Uygulamaları ve cihazları bağlayın. Kesintisiz aktivite ve biyometrik izleme için cihazları, fitness takipçilerini ve uygulamalarını bağlayın.
 • Kilo kaybı topluluğuna katılın. İlham, rehberlik, destek ve zorluklar için topluluk ile çalışın.

Kalori hesaplama programı iphone için kalori hesaplama app store mağazasından indirilebiliyor. İsterseniz kalori hesaplayan bileklik gibi teknolojik ürünleri de tercih edebilirsiniz. Kalori hesaplayan bileklik veya dijital cihazların gerçek markalar olmasına kopya ürün olmamasına özellikle dikkat etmenizi uyarıyoruz.

Kalori hesabı indir

Aşağıda kalori hesabı indirmek için seçebileceğiniz kalori hesaplama sitesi önerilerini bulabilirsiniz.

FatSecret

FatSecret. Kalori hesaplama sitesi. FatSecret ücretsiz bir kalori sayacıdır. Bir yemek günlüğü, beslenme veritabanı, sağlıklı yemek tarifleri, egzersiz günlüğü, ağırlık çizelgesi ve dergi içerir. Barkod tarayıcı, paketlenmiş yiyeceklerin izlenmesine yardımcı olur. Ana sayfa hem kalori alımını hem de karbonhidrat, protein ve yağ parçalanmasını gösterir – hem gün hem de her öğün için görüntülenir. FatSecret, her gün tüketilen toplam kaloriyi ve her ay için toplam ortalamaları veren aylık bir özet görünüm sunar. Bu özellik, genel ilerlemenizi izlemek için uygun olabilir.

Cron-o-meter

Kalori hesabı yaparak zayıflama için kullanabileceğiniz bir diğer uygulama sitesi Cron-o-meter’dir. Cron-o-meter diyetinizi, egzersizlerinizi ve vücut ağırlığınızı kolayca takip etmenizi sağlar.

Tam porsiyon boyutları ve güçlü bir egzersiz veritabanı sunar. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, daha yüksek kalorili ihtiyaçlara göre özelleştirilmiş bir profil seçebilirsiniz.

Paleo diyeti , düşük karbonhidrat diyeti veya düşük yağlı vejetaryen diyeti gibi belirli bir diyeti takip ediyorsanız Cron-o-meter’a da söyleyebilirsiniz . Bu makro besin öğelerini değiştirir.

Yemek günlüğü çok basit ve kullanıcı dostu. Aşağıda, tüketilen toplam kalorinin yanı sıra o gün için karbonhidrat, yağ ve protein parçalanmasını gösteren bir çubuk grafik bulacaksınız.

Cron-o-meter özellikle vitaminler ve mineraller gibi mikro besinleri izlemek için kullanışlıdır.

Reklamları elimine eden, gelişmiş analizler sunan ve bazı ekstra özellikler sunan, aylık 3 doların altında bir Altın yükseltme seçeneği sunar.

MyFitnessPal

MyFitnessPal, şu anda en popüler kalori sayaçlarından biridir. Bu programla harcanan kalori hesabı takip edilebiliyor.

Kilonuzu izler ve önerilen günlük kalori alımını hesaplar. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir yiyecek günlüğü ve egzersiz günlüğü içerir.

Ana sayfa, gün boyunca kaç kalori tükettiğinizin net bir görüntüsünü sunar. Ek olarak, kalan önerilen alım miktarınızı ve egzersiz yaparak yaktığınız kalori miktarını gösterir.

Bir fitness izleme cihazı kullanıyorsanız, MyFitnessPal muhtemelen egzersiz günlüğüne verilerini eklemek için onunla eşitleyebilir.

Uygulama hedeflerinize yönelik ilerlemenizi izler ve diğer kullanıcılarla sohbet forumları sunar. Forumlar konuşmaları, tarifleri, ipuçlarını ve kişisel başarı hikayelerini içerir.

MyFitnessPal’ın beslenme veritabanı ve kalori hesaplama aracı 5 milyondan fazla gıda içeren çok kapsamlıdır. Ayrıca tarifleri internetten indirebilir veya özel yiyecekler ve tabaklar oluşturabilirsiniz.

Bu uygulama bile uygun günlük kaydı için en sevdiğiniz yemekleri kaydeder.

Diyetkolik

Kalori hesabı zayıflama için Türkçe içerikli bir siteyi öneriyoruz. Kalori hesaplama cihazı da bulunan Diyetkolik ile sağlıklı kilo vermeniz mümkün olabilir. Diyetkolik’te Kaç Kalori bölümümüzden, aradığın yemek ya da besinlerin kalori ve besin bilgilerine ulaşabilir, Kalori Takip bölümümüze her gün aldığın besinleri girerek besin günlüğü tutabilir, kendi kendini takip edebilirsiniz.

Hesaplamalar bölümünden ideal kilonu hesaplayabilir, buna göre hedef kilonu belirleyerek günlük alman gereken kalori miktarını öğrenebilirsiniz. İçerik, Raporlar, Yemek Tarifleri, Su Takipçisi gibi daha pek çok bölüm sizi bekliyor! Belirli bir diyet listesini uygulayarak diyet yapmak istiyorsanız diyet paketlerinden birini satın alabilirsiniz. Standart Paket satın aldığında sitenin diyetisyenleri tarafından hazırlanan diyet listelerinden kişisel özelliklerinize uygun olanı adınıza tanımlanıyor. Bir ay içinde diyetisyene beş soru sorma hakkına sahip olursunuz. Özel Paket satın aldığınızda ise diyetisyeniniz tarafından yaşam şekliniz, kişisel tercihleriniz ve beğenileriniz göz önüne alınarak tamamen size özel bir diyet listesi hazırlanıyor. Üstelik diyetisyeninize istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.

Kalori hesaplama programı android ve ios

Kalori hesaplama programı Türkçe indirmek için kalori sayacı ve diyet günlüğü olarak kullanabileceğiniz alternatifler hangileridir?  Kalori hesaplama makinesi olarak bu programları indirebilirsiniz.

Kalori hesaplama makinesi olarak kullanılabilecek programlar! Bu programlarda Türkçe dil özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

 • MyFitnessPal
 • Yazio
 • Calorie counter
 • Macros
 • Runtastik Balance
 • Map My Fitness

Kalori hesabı diyet

Kalorilerin önemli olmadığını ve kalorinin sayılmasının zaman kaybı olduğunu duymak oldukça yaygındır. Yandığınızdan daha fazla kalori aldığınızda, kilo alırsınız. Kalori sayımı, daha az kalori almanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

kalori hesabı diyet-günlük kalori hesabı nasıl yapılır-harcanan kalori hesabı-kalori hesabı diyet listesi-kalori hesabı diyet yapanlar-kalori hesabı günlük-kalori hesabı ile diyet-kalori hesabı ile kilo verilirmi-kalori hesabı ile kilo verme-kalori hesaplama diyeti-kalori hesabı ile zayıflama-günlük kalori harcama hesabı-kalori hesabı formülü-kalori hesabı ile zayıflayanlar-kalori hesabı kilo verme-kalori hesabı yaparak zayıflama-kalori hesabı zayıflama-kalori hesaplama programı-kalori hesaplama app-kalori hesabı indir-kalori hesabı yapan uygulama-kalori hesaplama android-kalori hesaplama app store-kalori hesaplama aracı-kalori hesaplama motoru-kalori hesaplama cihazı-kalori hesaplama programı android-kalori hesaplama programı iphone-kalori hesaplama programı türkçe indir-kalori hesaplama robotu-kalori hesaplama sitesi-kalori hesaplayan bileklik-kalori hesaplama formülü-kalori hesabı nasıl yapılır-kalori hesabı beslenme-kalori verme hesaplama-kalori hesaplama-kalori alma hesabı-kalori harcama hesabı-kalori harcama hesaplama-kalori hesabı yapmak-kalori hesabı yapmak doğru mu-kalori hesaplama cetveli-kalori hesaplama tablosu
kalori hesabı diyet

Yemeklerinizi kaydetmek ve yiyecek alımınızı izlemek için bir uygulamayı veya çevrimiçi aracı kullanmak kalori saymak için çok kolay bir yoldur.

Kaloriler ne kadar yediğinizi izlemek için faydalıdır, ancak size diyetinizin kalitesi hakkında fazla bilgi vermezler. Besinler ve insan vücuduna gelince, bir kalori mutlaka bir kalori değildir.

Örneğin, 100 kalori brokoli, sağlığınızı 100 patates kızartması kalorisinden farklı olarak etkileyecektir. Bu önemlidir, çünkü genel diyetiniz ve yediğiniz yiyecek türlerinin sağlığınıza etkisi vardır.

Günlük kalori hesabı nasıl yapılır?

Kalori hesaplama cetveli veya kalori hesaplama tablosu kullanarak yiyecek listesini belirleyebilirsiniz. Sizin veya diyetisyeninizin belirleyeceği kalori hesaplama cetveli ile daha kolay kilo verebilirsiniz.

Kalori hesabı diyet listesi, kalori hesabı ile diyet için uzman desteği almak büyük önem taşıyor. Kalori hesabı ile diyet kişisel olarak belirlenmelidir. Bununla birlikte genel bilgiler ve faydalar elde edebileceğiniz kalori hesabı günlük yapılarak hazırlanmış 1500 kalorilik, 2000 kalorilik vb. listeleri sitemizde inceleyebilirsiniz.

Kalori hesabı ile kilo verme (kalori hesabı ile kilo verilirmi) mümkündür. Bu konuda kalori hesabı diyet yapanlar yorumlarını sitemizde paylaşabilirler. Siz de kalori hesaplama diyeti yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN