Horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı?

Kategori: Güzellik - 2.555Yorum Yazın
Horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı?

Horoz ibiği çiçeği veya diğer ismiyle amarant çiçeği zayıflatıcı etkisiyle önümüzdeki zamanlarda bir hayli konuşulacağa benziyor. Horoz ibiği çiçeği enterasan bir bitkidir. Çünkü yaprakları sebze olarak değerlendiriliyor. Tohumları tahıl olarak kullanılıyor. Çiçeği ise süs bitkisi olarak değerlendiriliyor. Bu yazıda horoz ibiği çiçeği hakkında bilgileri, horoz ibiği çiçeği faydaları, nasıl kullanılabilir tarifleri bulabilirsiniz.

Horoz ibiği çiçeği nedir?

Bitki Meksika ve ABD’nin çeşitli bölgelerine aittir. Amaranth tohumları, tahıl besleyici doğası nedeniyle yüzyıllardır geleneksel mutfaklarının bir parçası olmuştur. Horoz ibiği çiçeği anlamı itibariyle şeklinden esinlenilmiştir. İngilizcesi amaranth olup Yunanca ‘amarantos’ (‘solmayan’) ve ‘anthos’ (çiçek anlamına gelir) kelimelerinden türetilmiştir.

Amarant çiçeğinin tohumları zayıflama ve diğer faydaları için kullanılıyor. Bazı durumlarda da yaprakları değerlendirilebiliyor.

Amaranth

Amarant çiçeği olarak da bilinen Amaranth bitkisi 60’dan fazla tür içeren bitkilerin bir cinsidir. Bu türlerin çoğu yabani otlar olarak kabul edilir; Ancak, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, birçok sağlık yararları için tahıl, sebze ve tahıl olarak amaranth tüketirler. Amaranth uzun bir tarihe sahiptir ve pek çok farklı kültür tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Amarant Besin Değeri

 • Kalsiyum 116 mg
 • Bakır 4 mg
 • Posa 2 gr
 • Folat 1 mcg
 • Demir 2 mg
 • Magnezyum 160 mg
 • Manganez 1 mg
 • Niasin 6 mg
 • Fosfor 364 mg
 • Potasyum 332 mg
 • Protein 9 gr
 • Riboflavin 1 mg
 • Selenium 5 mcg
 • Sodyum 8 mg
 • Vitamin B6 3 mg
 • E Vitamini 5 mg
 • Çinko 1 mg

Horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı?

Özellikle bir kilo kaybı gıda olmasa da, amaranth kilo kaybı diyetinize bir ek olabilir. Posalı bir besin olması, burada bakabileceğimiz şeydir. İştahınızı bastırır ve sizi tok olarak tutar ve bu da kilo verme sürecinizi sağlıklı bir şekilde etkiler.

Horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı? Amaranth da bir bütün tahıldır ve rafine edilmiş tahıllardan çok daha iyi kilo kaybına katkıda bulunur.

Günlük protein ihtiyacınızı hayvansal protein yerine karmaşık karbonhidratlarla karşılamak, hem sizin için hem de kilo verme çabalarınıza bir nimettir.

Proteinli gıdalar ayrıca glikozun kan dolaşımına emilimini yavaşlatmaya da yardımcı olur. Bu da insülin seviyelerini azaltarak ve vücudun yağ yakmasını kolaylaştırarak açlığı azaltır.

Bu bilgiler bile protein yönünden çok zengin horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı sorusunun ne kadar olumlu olabileceğini gösteriyor.

Horoz ibiği çiçeği kilo verdirir mi?

Elbette hiçbir besin tek başına kilo verdirici değildir. Bu nedenle horoz ibiği çiçeği kilo verdirir mi sorusu için de temkinli yaklaşmak gerekiyor. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak ve sporla desteklendiğinde horoz ibiği çiçeği kilo verdirir mi sorusuna olumlu cevap vermek mümkün olabilir.

horoz ibiği çiçeği-horoz ibiği çiçeği anlamı-horoz ibiği çiçeği faydaları-horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı-horoz ibiği çiçeği kilo verdirir mi-horoz ibiği çiçeği hakkında bilgi-horoz ibiği çiçeği neye yarar-horoz ibiği çiçeği fiyatı-horoz ibiği çiçeği nasıl kullanılır-horoz ibiği çiçeği nasıl bakılır-horoz ibiği çiçeği ne kadar büyür-horoz ibiği çiçeği ne zaman ekilir-horoz ibiği çiçeği tohumu-horoz ibiği çiçeği tohumu nasıl ekilir-amaranth-amarant çiçeği-horoz ibiği çiçeği bakımı-horoz ibiği çiçeği nasıl kullanılır-horoz ibiği çiçeği içilir mi

horoz ibiği çiçeği

Amarant çiçeği faydaları

 • Kolesterol için Amarant çiçeği faydaları

Amaranth tohumlarının birleştirilmesi, yüksek kolesterol durumunda faydalı olabilir. Beslenme uzmanları, kötü kolesterol içeriğinizin artmasına katkıda bulunan faktörlerle mücadele etmek için amaranth tahıl tüketmenizi tavsiye eder. Bu durum ayrıca kardiyovasküler sağlığınıza da zarar verebilir.

Bu nedenle, amaranth’ın düzenli tüketimi, bol miktarda lif ve potasyum ve çinko gibi diğer besin maddeleri elde etmenizi sağlar. Bu besleyici özellikler, kalp sağlığınızı güçlendiren yüksek kolesterol seviyenizi dengelemeye yardımcı olur.

 • Sindirim sistemi için Amarant çiçeği faydaları nelerdir? Düzenli olarak tüketmek lif ve mineraller açısından zengin olduğu için sindirimi düzenleyici etki eder. Amaranth taneleri gastrointestinal fayda sağlayabilir. Ayrıca, iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek bağırsak problemlerini tedavi etme potansiyeline sahiptir.

Beslenme uzmanları ayrıca, hazımsızlık sorunlarından kurtulmak için yüksek lif içeriğine sahip gıdaları kullanmaya teşvik ederler. Bu nedenle, taze hazırlanmış amaranth tahıl bir kase olarak sağlıklı bir kahvaltı fikri olabilir.

 • Antioksidan olarak genç kalmak ve genç görünmek isteyenler için müthiş faydalar içeriyor. Ayrıca bu özelliğiyle serbest radikaller ve bakterilerle savaşır.
 • Saç dökülmesini önlemek de Amarant çiçeği faydaları arasında sayılıyor. Kellik genellikle dengesiz beslenme ve vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanır. Beslenme uzmanları, amaranth tanesinde bulunan çinkonun erkek kelliklerini tedavi edebileceğini ileri sürüyor. Çinkonun faydaları arasında saç köklerini güçlendirdiği biliniyor.
 • Horoz ibiği çiçeği neye yarar? Varisli damarları tedavi etmek için potasyum, fosfor, çinko, manganez ve magnezyum gibi mineraller açısından horoz ibiği çiçeği faydaları çok etkilidir.

Horoz ibiği çiçeği faydaları

Horoz ibiği çiçeği hakkında bilgi vermek istiyoruz. İşte horoz ibiği çiçeği faydaları maddeler halinde yer alan liste! Horoz ibiği çiçeği neye yarar bir göz atalım!

 • Glutensiz bir tahıldır. Gluten duyarlılığı temel olarak buğday bitkisindeki bir proteine ​​(ve proteinin glüten olduğu) reaksiyona bağlı olarak ortaya çıkan bir belirtiler kümelenmesidir. Gluten duyarlılığının en şiddetli formu, ciddi sindirim komplikasyonlarına neden olan Çölyak hastalığıdır. Horoz ibiği çiçeği glüten içermediği göz önüne alındığında, bunu glutensiz diyetinize memnuniyetle dahil edebilirsiniz.
 • Horoz ibiği çiçeği çok kaliteli protein içeriyor. Bir kase pişmiş amaranth 9 gram protein sunar. Bu besin, vücudumuzdaki her hücre tarafından kullanılır ve kas kütlesi ve sindirim için çok önemlidir. Aynı zamanda nörolojik işleve yardımcı olur.
 • Amarant çiçeği tohumları iltihaplanmayla mücadele eder.
 • Kemik sağlığını geliştirir.
 • Kalbi güçlendirir. Koroner kalp hastalığını önlemede amaranth yağının etkinliğini belirtmiştir. Yağ toplam kolesterolü azaltarak bunu başarır. Aynı zamanda omega-3 ailelerinden çoklu doymamış yağ asitleri ve diğer sağlıklı uzun zincirli asitlerin konsantrasyonunu artırır. Bu ayrıca hipertansiyondan mustarip hastalar üzerinde faydalı bir etki yapabilir.
 • Amaranth’ın yüksek bir glisemik indeksi olmasına rağmen, şaşırtıcı bir şekilde, şeker hastaları için zararlı olmayabilir.
 • Kanserle savaşan bir fayda sağlar.

Horoz ibiği çiçeği nasıl kullanılır?

Amarant çiçeği tohumu mısır unuyla karıştırılıp glutesiz ekmek olarak tüketilebilir. Amarant yaprakları sebze olarak kullanılabilir. Haşlayıp kızartabilirsiniz. Un olarak çorbalarda kıvam artırmak için yer alabilir.

Tohumlar mısır gibi patlatılarak çerez haline getirilebilir.

Daha çok diğer tahıllarla birlikte karıştırılarak tüketilebilir. Mısır unuyla karıştırılarak glutensiz ekmek yapılabilir. Yemeklere eklenebilir. Buğday ve diğer tahıllar ile yapılan hemen her tarif içerisine alternatif kaynak olarak kullanılır. Amarant yaprakları ayrıca bir sebze olarak da kullanılır.

horoz ibiği çiçeği-horoz ibiği çiçeği anlamı-horoz ibiği çiçeği faydaları-horoz ibiği çiçeği zayıflatır mı-horoz ibiği çiçeği kilo verdirir mi-horoz ibiği çiçeği hakkında bilgi-horoz ibiği çiçeği neye yarar-horoz ibiği çiçeği fiyatı-horoz ibiği çiçeği nasıl kullanılır-horoz ibiği çiçeği nasıl bakılır-horoz ibiği çiçeği ne kadar büyür-horoz ibiği çiçeği ne zaman ekilir-horoz ibiği çiçeği tohumu-horoz ibiği çiçeği tohumu nasıl ekilir-amaranth-amarant çiçeği-horoz ibiği çiçeği bakımı-horoz ibiği çiçeği nasıl kullanılır-horoz ibiği çiçeği içilir mi

horoz ibiği çiçeği bakımı

Horoz ibiği çiçeği bakımı

Bu bitkiyi evde saksıda büyütebilirsiniz. Horoz ibiği çiçeği hangi ayda ekilir? Güneşi seven bu bitkinin bahar ve yaz aylarında ekilmesi daha uygundur. Horoz ibiği çiçeği nasıl bakılır? Bu bitki düzenli su ister. Rüzgarı ve soğuğu sevmez. Güneşli sıcak iklimi sever.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN