Çok uyumak kilo aldırır mı?

Kategori: Sağlık - 13.553Yorum Yazın
Çok uyumak kilo aldırır mı?

Çok uyumak kilo aldırır mı? Aksini söylersek çok uyku ile 5 kilo hatta 10 kilo zayıflamak mümkün olabilir mi? Bir mucize yaşamak için doğru yerdesiniz! Dünyada milyonlarca kişinin kilolara meydan okumasını sağlayan çok ünlü diyetisyenler zayıflamak için için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, bir an önce denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i kilo verenlerin tercihi, Çok uyumak kilo aldırır mı gibi denenmiş kilo verme önerilerini de inceliyor! Genellikle yanlış bildiğimiz bir konudur uykunun kilo aldırması. Çünkü çok uyumak kilo aldırır mı sorusunun cevabı elbette aldırmaz biçimindedir. Tam aksine az uyumak kilo aldırır mı diye sorarsak cevabımız evet olmaktadır.

 

Çok uyumak kilo aldırır mı? (cok uyku kilo yaparmi)

Uyumak kilo aldırır mı?  (cok uyku kilo yaparmi )Bu konuda bilimsel bir araştırmaya göz atılım.  Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, gece yedi saatten az uyuyan insanların daha kilolu olduğunu, zamanla daha fazla kilo aldıklarını ve kilo kaybetme sürelerinin daha uzun olduğunu buldular! O halde çok uyumak kilo aldırır mı sorusuna hemen evet cevabını verebiliriz.

Uzmanlar çok uyumanın kilo yapmadığını tam tersine kilo vermeyi teşvik ettiğini düşünüyor.

 

çok uyumak kilo aldırır mı- uyumak kilo aldırır mı- uyku kilo yaparmı- uyku kilo yapar mı- uyku kilo aldırır mı kadınlar kulübü- yemekten sonra uyku kilo yaparmı- düzensiz uyku kilo yaparmı- fazla uyumak kilo aldırır mı- uyku ilacı kilo aldırırmı- uyku kilo yaparmı uzman tv- uyumak kilo yaparmı- fazla uyku kilo yaparmı- uyku düzensizliği kilo yaparmı- az uyku kilo aldırır mı- fazla uyku kilo yapar mı- uyku apnesi kilo yaparmı- az uyku kilo yaparmı- fazla uyku kilo aldırır mı- uyku hapı kilo yaparmı- uyku hapı kilo aldırır mı- çok uyku kilo yapar mı- uyku ilaçları kilo aldırır mı- uyku kilo aldırırmı uzman tv- uyku kilo aldırır mı- cok uyku kilo yaparmi- uyku ilaçları kilo yaparmı-

Çok uyumak kilo aldırır mı?

Uyku kilo verdirir mi?

Uyku kilo yapar mı (uyku kilo yaparmı) sorusuna yapmaz cevabını veriyoruz. O halde uyku kilo verdirir mi? Evet, düzenli ve yeterli uyku kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunun bazı nedenleri bulunuyor.

  • Uyumak daha fazla kalori almayı engeller. Uyanık kalmak sürekli yeme isteği oluşturabileceğinden daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Fazla uyumak kilo aldırır mı sorusunu bu açıdan düşündüğünüzde ne kadar uzun süre uykuda kalırsanız o kadar az kalori tüketeceğiniz anlamına gelir.
  • Fazla uyumak kilo aldırır mı? Fazla uyumak kilo aldırmadığı gibi uykuda bile kalori harcanıldığı için kilo vermeye yarayabilir. Evet, uyurken kalori harcandığı bilimsel olarak biliniyor. Fazla uyku kilo yaparmı sorusunu uykuda geçirilen süre uzadıkça harcanan kalori miktarının artacağı düşünüldüğünde tersinin geçerli olduğu görülüyor.
  • Konumuz uyumak kilo yaparmı? Uykusuzken alışveriş yapmayın. Obezite dergisinde yayınlanan bir çalışmada, uykusuz erkekler, iyi dinlenmiş erkeklerden daha fazla gıdada yaklaşık 1.300 kalori aldılar. Ve bu açlıktan bağımsızdı, çünkü tüm katılımcılar (uykudan mahrum kalmış ya da değil) testten önce standart bir kahvaltı ile beslenmişti. Uyumak kilo yaparmı sorusu için ince detaylar net cevaplar vermemizi sağlıyor.

 

Fazla uyku kilo yapar mı? (Çok uyumak kilo aldırır mı? Fazla uyku kilo aldırır mı?)

Fazla uyku kilo aldırır mı? Arkadaşınızla tam olarak aynı şekilde beslenseniz bile, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uykuyu almazsanız, onlar kadar yağ kaybetmezsiniz. Chicago Üniversitesi’nden yapılan son bir çalışma, kilo kaybı sonuçlarını gece başına sadece beş buçuk saat uyuyanlar ile sekiz buçuk saat uyuyanları karşılaştırıyor. Her iki durumda da, insanlar aynı sayıda kalori (günde yaklaşık 1.450 kalori) yediler. Her iki grup da yaklaşık altı buçuk kilo kaybetmişken, bu ağırlığın yarısından fazlası iyi dinlenmiş insanlar için şişmandı, yorgun katılımcılar için sadece bir çeyrek oldu.

Günlük uyku süresinin tamamlanmaması Weill Cornell Tıp Fakültesinden Prof. Shahrad Taheri tarafından yapılan araştırmaya göre kilo aldırıyor. Üstelik eksik uyku saatlerini daha sonra tamamlamaya çalışmak yeterli olmuyor.

Prof. Taheri, günde 30 dakikalık bir uyku alacağının bile, obezite ve insülin direnci üzerinde büyük etkileri olduğunu belirtiyor. İnsülin direncinin artması vücudun doğal ritmini bozarak kilo aldırıyor.  Kişiden kişiye değişmekle birlikte 20 yaşına kadar sekiz saat, 20 ile 60 yaş arasında yedi saat, 60’dan sonra ise altı saat uyku ideal!

 

Düzensiz uyku kilo yaparmı?

Az uyku kilo aldırır mı? Az uyku kilo aldırma potansiyeline sahiptir. Aynı şekilde uyku düzensizliği kilo yaparmı sorusunun cevabı da maalesef evet biçimindedir. Bunun nedeni hormonlarda gizli. Eğer az ve düzensiz uyuyorsanız hormon salgılarınız bundan etkileniyor ve düzeni bozuluyor.

Uyku yoksunluğundan sadece dört gün sonra, vücudunuzun insülini (ana depo hormonu) düzgün kullanma yeteneği tamamen bozulur. Chicago Üniversitesi araştırmacıları insülin duyarlılığının yüzde 30’dan fazla düştüğünü bulmuşlardır. Az uyku kilo aldırır mı sorusunun detaylarını incelemeye devam edelim.

İnsülininiz iyi işlediğinde, yağ hücreleri kandaki yağ asitlerini ve lipitleri temizler ve saklanmasını önler. Daha fazla insüline dirençli olduğunuzda, yağlar (lipitler) kanınızda dolaşır ve daha fazla insülin pompalar. Sonunda bu aşırı insülin, karaciğeriniz gibi dokular gibi tüm yanlış yerlere yağ depolamayı bırakır. Bu durum da sağlığınız bozduğu gibi kilo almayı da tetikler.

 

Uyku kilo aldırır mı?

Uyku kilo aldırır mı? Leptin, yağ hücrelerinizde üretilen bir hormondur. Ürettiğin daha az leptin, miden daha boş hisseder. Ne kadar fazla ghrelin üretirseniz, o kadar çok açlık uyandırırsınız, aynı zamanda yaktığınız kalori miktarını (metabolizmanız) azaltır ve depoladığınız yağ miktarını arttırırsınız. Diğer bir deyişle, kilo vermek için leptin ve ghrelin’i kontrol etmeniz gerekir, ancak uyku azlığı bunu neredeyse imkansız kılar. Journal of Clinical Endocrinoloy and Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırmada, altı saatten daha az bir süre uyuyarak beyninizin, yiyecek ihtiyacınızı arttıran ve aynı zamanda leptin ve ghrelin uyandırıcı alanlarını tetiklediği bulundu.

Bu yeterli değilse, bilim adamları tam olarak uyku azlığının kilo vermeyi neredeyse imkansız kılan bir iç savaş yarattığını keşfettiler. Az uyku kilo yaparmı? Yeterince uyuyamadığında, kortizol seviyen yükselir. Bu, sıklıkla yağ kazanımı ile ilişkili olan stres hormonudur. Kortizol ayrıca beyninizdeki yiyecekleri istediğiniz ödül merkezlerini harekete geçirir. Aynı zamanda, uyku kaybı vücudunuzun daha fazla ghrelin üretmesine neden olur. Yüksek ghrelin ve kortizol kombinasyonu beyninizin alanlarını kapatır, bu da sizi bir öğünden sonra hissettiğinizi hissettirir, çok yemek yeseniz bile her zaman aç hissetmeniz anlamına gelir.

 

Uyku apnesi kilo yaparmı?

Uzmanlar kilo vermek için egzersiz ve diyet uyguladığı halde halâ kilo veremeyen kişilerde uyku apnesi kilo yaparmı sorusunun gündeme getirilmesini öneriyor. Uyku apnesi solunum yolunda yağlanmaya neden oluyor. Bu nedenle yeterli oksijen alamayan vücut uykuya dalamıyor ve kaliteli uyku uyuyamıyor.

Derin uykuya dalamama durumu vücudun metabolizma hızını yavaşlatıyor ve yağ birikmesine neden oluyor. Maalesef uyku apnesi kilo yaparmı sorusu kilo yapar biçiminde cevaplanıyor. Ayrıca kilo alma miktarı arttıkça uyku apnesinin şiddeti de artıyor. Bu durum da daha çok kilo almayı tetikliyor.

 

Uyku hapı kilo aldırır mı?

Uyku hapı kilo aldırır mı diye endişe etmekte haklısınız. Uyku düzeniniz bozuk ve uyuma güçlüğü çekiyorsanız hemen uyku hapı çözümünü düşünmeyin. Çünkü uyku hapı kilo aldırır mı sorusuna ne yazık ki kilo aldırabilir demek zorundayız.

Uyku ilaçları kilo aldırır mı? Evet, uyku ilaçları kilo yapma eğilimindedir. En azından uyku ilacı kullananların kilo vermeleri zorlaşıyor diyebiliriz. Aynı şekilde antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar, anti alerjik ilaçlar, doğum kontrol hapları, anti diyabetik ilaçlar kilo aldırabilir.

Bu nedenle yalnızca uyku hapı kilo yaparmı veya uyku ilacı kilo aldırırmı diye düşünmeyin. Kullandığınız diğer ilaçların da kilo aldırma potansiyeli olabileceğini göz ardı etmeyin.

Uyku ilaçları kilo yaparmı sorusunun cevabını biliyorsunuz. Peki madem uyku ilaçları kilo yaparmı sorusunun cevabı evet bu ilaçları almadan nasıl uykuya dalabiliriz.

Ben bu satırların yazarı olarak kendi yöntemimi söyleyeyim. Televizyon seyrederek uyumak tekniğini kullanıyorum. İlle de uyumam gerekiyor psikolojisini üzerimden atıyor ve belgesel, spor kanalı gibi dikkatimi çok çekmeyecek ama ses ve görüntüsüyle beni sakinleştirecek bir program açıyorum. Televizyonu otomatik kapanma menüsünde bir saat sonraya ayarlıyorum. Çoğu zaman ben sızdıktan sonra televizyon kapanıyor!

 

Yemekten sonra uyku kilo yaparmı?

Yemek yedikten sonra hemen uyumak kilo yapar mı? Evet, kilo yapar. Çünkü insülin düzeyi artar ve şeker uyku ile birlikte yağa dönüşür. Bu nedenle çok uyku kilo yapar mı yapmaz biliyoruz ama Yemekten sonra uyku kilo yaparmı, evet, yapar dikkat etmek gerekiyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN