Çiğ badem kalori ve besin değerleri

Kategori: Beslenme - 16.143Yorum Yazın
Çiğ badem kalori ve besin değerleri

Çiğ badem kalori yönünden dikkatli tüketilmelidir. Çiğ badem nedir? Orta yaşta olanlar hatırlayacaktır, çocukken taşla kırarak kabuklarından çıkarıp yediğimiz badem günümüzde çiğ badem olarak anılıyor. Çünkü kabuklarından ayrılan bademler kavrularak kuruyemişçilere gönderiliyor. Hatta üzerine tuz ve benzeri baharatlar ekleniyor. Oysa çiğ badem kalori olarak ve besin değeri bakımından mükemmel bir doğal armağandır. Bu yazıda çiğ badem kalori miktarı, kavrulmuş badem kaç kalori, çiğ bademin faydaları, çiğ badem besin değeri ve çiğ badem kilo aldırır mı sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz. Çiğ bademin hayatınızda olması gerektiğini fark edecek özellikle diyette çiğ badem tüketmeye önem vereceksiniz düşüncesindeyiz.

 

Çiğ badem kalori değerleri

Bademdeki kalori miktarı neden bu kadar önemlidir. Çünkü badem besin değeri bakımından mükemmel bir kuruyemiştir. Ayrıca diyet listelerinde ara öğün olarak besleyicilik ve tok tutma özelliğiyle biliniyor. Az önce çiğ badem nedir açıklarken de belirttiğimiz gibi çiğ badem tamamen doğal, katkısız bir besin olarak büyük öneme sahiptir. Örneğin diyetisyenlerin belirttiğine göre 50 adet çiğ badem yiyerek bir öğünü sağlıklı

Günümüzde, badem beslenme faydaları dünya çapında övülmektedir ve çok farklı şekillerde kullanılmaktadır: sağlıklı bir atıştırmalık olarak çiğ yeniyor.

 

Çiğ badem kaç kalori?

Çiğ badem kaç kalori sorusunu biraz detaylandırarak açıklamak istiyoruz. 25 gramlık çiğ badem kaç kalori sorusuna 143 kcal cevabını verebiliriz. 143 kcal 1 avuç çiğ badem kaç kalori sorusunun da cevabıdır. Çünkü bir avuç badem yaklaşık 25 gram geliyor.

Örneğin bir su bardağı çiğ badem kalori değeri (100 gr) 570 kcal olmaktadır. Bazı ziyaretçilerimiz kavrulmamış badem kaç kalori biçiminde sormaktadır. Bir adet kavrulmamış badem kaç kalori diye ele alırsak karşımıza çıkan değer 11 kcal oluyor.

1 tane çiğ badem kaç kalori? (1 adet badem kaç kalori) Çiğ badem kalori 1 adet için tekrar belirtirsek 1 tane çiğ badem kaç kalori sorusunun cevabı 11 kcal’dir. 1 adet çiğ badem ortalama 2 gram geliyor. Çiğ badem kalori 1 adet için 11 kcal geliyor.

8 adet çiğ badem kaç kalori? 8 adet çiğ badem kaç kalori merak edenler için hemen cevaplayalım 91 kcal’dir.

10 tane çiğ badem kaç kalori? 10 tane çiğ badem kaç kalori sorusunun cevabı 114 kcal’dir. Badem kalori değeri bakımından çok masum değildir. Fazla miktarda yenilmesi badem kalori değerinin yüksek olması nedeniyle kilo alma bakımından riskli olabilir.

Örneğin çiğ olarak 1 kilo badem tükettiğinizi ve bu miktarı iki günde yediğinizi düşünün. Alacağınız 1 kilo badem için kalori miktarı tam olarak 5.700 kcal’dir. Bu çılgın kalori miktarına maruz kalmamak için çiğ badem besin değerinden yararlanırken dikkatli olunmalıdır.

 

Kavrulmuş badem kaç kalori?

25 gr tuzlu kavrulmuş badem kaç kaloridir? 150 kcal. Çiğ bademe göre kavrulmuş badem kalori değeri daha yüksektir. Kavrulmuş badem kalori değerinin yüksek olmasının nedeni tuz ve kavrulma sırasında kullanılan yağdır.

 

Bir çorba kaşığı kavrulmuş badem kaç kaloridir? Bir çorba kaşığı kavrulmuş badem 60 kcal’dir. Bir çorba kaşığı badem yaklaşık 10 gramdır.

 

Bir avuç badem kaç kalori? Kavrulmuş olarak bir avuç badem kaç kalori sorusunun cevabı 150 kaloridir.

 

10 badem kaç kalori? Başka bir ifadeyle 10 adet badem kaç kalori? Kavrulmuş 10 badem kaç kalori sorusu için 120 kalori hesabı yapılıyor.

 

Çağla kaç kalori?

Yeşil badem kaç kalori? Başka bir ifadeyle çağla kaç kalori sorusunun cevabını buradan okuyabilirsiniz. Bu makalede ayrıca çağla kilo aldırırmı sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

Çiğ bademin faydaları

Çiğ badem kaç kalori var sorusuna yukarıda verdiğimiz detaylı yanıtlardan sonra çiğ bademin faydaları

İle ilgili başlıkları da bilginize sunuyoruz.

İşte çiğ bademin faydaları listesi!

 • Kolesterolü düşürür
 • Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur
 • Yüksek düzeyde E vitamini içeriğiyle E vitaminin cilde faydalarını sunar
 • Alzehimer hastalığının önlenmesinde etkilidir
 • Kansere karşı koruyucudur
 • Kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur
çiğ badem kalori-çiğ bademin faydaları-çiğ badem kaç kalori-kavrulmuş badem kaç kalori-kavrulmuş badem-kavrulmuş badem kalori-badem besin değeri-25 gr badem kaç adet-badem besin değeri-yaş badem-bademdeki kalori-kavrulmamış badem-kavrulmamış badem kaç kalori-çiğ badem kalori-badem kalori 1 adet-çiğ badem-badem-badem kalori-çiğ badem nerede satılır-1 kilo badem-çiğ badem nedir-badem kalori değeri-çiğ badem kaç kalori-yeşil badem kaç kalori-1 avuç çiğ badem kaç kalori-10 tane çiğ badem kaç kalori-1 tane çiğ badem kaç kalori-çiğ badem kaç kalori var-8 adet çiğ badem kaç kalori

çiğ bademin faydaları

 

Badem besin değeri

Aşağıda bademde bulunan vitaminler, daha açık ifadeyle çiğ bademdeki vitaminler ve diğer besin değerlerinin tablosunu inceleyebilirsiniz. Badem besin değeri bakımından güçlü bir besindir. 143 gram ağırlığındaki bir porsiyon bademde bulunan besin değeri ögeleri ve miktarları şunlardır:

 

 • Enerji – 828 kcal
 • Protein – 30.24 gram
 • Toplam lipit (yağ) – 71.40 gram
 • Karbonhidrat- 30.82 gram
 • Lif – 17,9 gram
 • Şekerler – 6.01 gram
 • Kolesterol – 0 gram
 • Kalsiyum – 385 miligram
 • Demir – 5.31 miligram
 • Magnezyum – 386 miligram
 • Fosfor – 688 miligram
 • Potasyum – 1048 miligram
 • Sodyum – 1 miligram
 • Çinko – 4.46 miligram
 • C vitamini – 0 miligram
 • Tiamin – 0.293 miligram
 • Riboflavin – 1.627 miligram
 • Niasin – 5.174 miligram
 • Vitamin B-6 – 0.196 miligram
 • Folat, DFE – 63 mikrogram
 • Vitamin B-12 – 0 mikrogram
 • A vitamini – 0 mikrogram
 • E Vitamini (alfa-tokoferol) – 36.65 miligram
 • Vitamin D – 0
 • K vitamini (phylloquinone) – 0 mikrogram
 • Kafein – 0 miligram

 

Diyette çiğ badem zayıflatırmı?

Çiğ badem veya çiğ iç badem zayıflamaya etki eder. Çünkü çiğ iç badem karbonhidratlarda daha düşük ve protein ve lifte yüksek olduğundan, insanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olabilir. Bu, genel olarak alınan kalori sayısını azaltma potansiyeline sahiptir.

Diyetisyenler bademin tok tutma özelliğini diyette badem ara öğünü olarak kullanıyorlar. Çoğu diyette badem yenilmesi serbest bırakılıyor.

Diyette çiğ badem kilo verdirirmi?

Sağlıklı yağlar ve lifli bir besin olarak çiğ badem kilo vermede yardımcı olur. Çünkü kendinizi tam olarak tok hissetmenize yardımcı olur, bu da aşırı ve sağlıksız atıştırmayı engelliyor.

Zayıflamaya çiğ bademin faydası için yapılan araştırmalar da olumlu sonuçlara işaret ediyor. Şöyle ki zayıflamaya çiğ bademin faydası diyet yapanların günlük olarak badem yediği zaman, karbonhidratları aşırı tüketme olasılıklarının daha düşük olduğunu ve daha sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşma ve daha yüksek seviyede kalma olasılıklarının olduğunu gösteriyor.

 

Çiğ badem vitamin değeri

Günde yaklaşık 23 çiğ badem tüketmek, çok önemli besinleri beslenmenize dahil etmenin kolay bir yoludur. Bademler E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Ek olarak, bademler doğal olarak düşük şeker halinde iken önemli bir protein ve lif kaynağıdır.

Badem protein yönünden çok zengindir. 100 gram çiğ bademde 21 gram protein bulunuyor. Aynı şekilde badem karbonhidrat değeri de yine 100 gram çiğ iç badem için 22 gram toplam karbonhidrat içeriyor.

23 adet çiğ bademli porsiyon 13 gram sağlıklı doymamış yağlar, 1 gram doymuş yağ içerirken kolesterol veya tuz içermez. Tüm ağaç kabuklarından badem, protein, lif, kalsiyum, E vitamini, riboflavin ve niasin içeriğinin ağırlıkça en yüksek olduğu sırada yer alır. 23 bademde 160 kalori var. Bu kalorilerin çoğu yağdan gelirken, öncelikle sağlıksız doymuş yağlar değil, sağlıklı doymamış yağlardır

 

Çiğ badem kilo aldırır mı? (Çiğ badem kilo aldırırmı)

Çiğ badem kilo aldırırmı? Çiğ badem sağlıklı bir kiloyu korumak için faydalıdır. Bademlerin lif, protein ve yağ içeriği, sizi tam ve tatmin edici hissetmeniz için sadece bir avuç almanız anlamına gelir, bu yüzden fazla yemek yeme isteğiniz olmayacaktır.

Çiğ bademdeki magnezyum, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur, ki bu da yemek isteklerini azaltmanın anahtarıdır. Bademler vücudun kalori emilimini engelleyebilir ve bu da onlara kilo vermeye dost bir aperatif kazandırır. Bademler kalori açısından doğal olarak yüksek olduğundan, porsiyon büyüklüğü için tavsiye edilen miktar diyette çiğ badem günlük 23 adet ile sınırlıdır. Günlük 23 adet çiğ badem kilo aldırır mı, elbette hayır!

Diyette çiğ badem zayıflatırmı? Çiğ badem yemek uzun süre açlık hissetmeme anlamına geliyor. Bu nedenle diyette çiğ badem yemek zayıflatıcı etkiye neden olabilir.

Özel hazırlanmış çiğ badem diyeti de uygulayabilirsiniz. Günde bir defada 15 adetten fazla olmamak üzere çiğ badem diyeti içerisinde yerseniz zayıflayabilirsiniz.

Çiğ badem kilo aldırırmı veya diyette çiğ badem zayıflatırmı sorusu için uzman diyetisyen Selin İnal’a sözü bırakıyoruz.

https://youtu.be/n7I38T8oizk

Çiğ badem nerede satılır?

Çiğ badem nerede satılır sorusunun cevabı olarak aşağıdaki maddeleri listeleyebiliriz.

 • Köy pazarları
 • Badem ağacı bulunan köylü veya çiftçilerden doğrudan alınabilir
 • Organik pazarlar
 • Büyük kuruyemişçiler
 • İnternet siteleri

 

Çiğ badem kilo fiyatı ne kadar?

İç çiğ badem kilosu ne kadar? 1 kg çiğ badem 55 TL fiyatla satılabiliyor. Kabuklu badem alarak kendiniz de kırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu kabuklu bademler de kavrulmuş ve tuzlu olarak satılabiliyor. Kavrulmamış badem alırken kabuklu veya kabuksuz mutlaka kavrulmamış ve işlem görmemiş olmasına dikkat edin.

Kavrulmamış kabuklu çiğ badem kilo fiyatı ne kadar diyorsanız yaklaşık 20 TL fiyata bulabilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN