Çam fıstığı zayıflatır mı?

Kategori: Beslenme / Zayıflama - 9.090Yorum Yazın
Çam fıstığı zayıflatır mı?

Çam fıstığı kalori değeri olarak ele alındığında zayıflatıcı bir etkiye sahip olmadığı düşünülebilir. Ancak çak fıstığının hiç bilmediğiniz bir özelliği zayıflamaya yardımcı olabilir. Bu yazıda çam fıstığı faydaları arasında çam fıstığı kalori miktarının yanında çok ilginç zayıflatıcı ya da en azından kilo aldırmayan özelliğini keşfedeceksiniz!

Egeye otomobilinizle inerken çam ormanlarında duyduğunuz kesif reçine kokusunu damağınızda tekrar hissetmek çam fıstığı ile mümkün oluyor.

Çam fıstığı kalori bilgileri

çam fıstığı kalori - çam fıstığı - çam fıstığı faydaları - çam fıstığı kilosu - antep fıstığının faydaları ve zararları - antep fıstığı faydaları ibrahim saraçoğlu - çam fıstığı faydaları nelerdir - çam fıstığının faydaları ve zararları - çam fıstığı faydaları ve zararları - çam fıstığı besin değeri - çam fıstığının yararları - çam fıstığı nerelerde kullanılır - çam fıstığı nasıl yenir - çam fıstığı nerede satılır - çam fıstığı yağı faydaları ve kullanımı - çam fıstığı nasıl elde edilir - çam fıstığı kilo aldırırmı - çam fıstığı zayıflatırmı - çam fıstığı yararları ve zararları - çam fıstığı fiyatı - çam fıstığı ağacı

çam fıstığı

Çam fıstığı kaç kalori? Çam fıstığın 100 gramı tam 576 Kcal geliyor. Dolayısıyla çam fıstığı tüketmek kilo aldırabilir. Çünkü günde 100 gram çam fıstığı yemek normal fiziksel aktiviteye sahip bir insanın günlük kalori tüketiminin dörtte birine eşit oluyor.

Çam fıstığı besin değeri

Çam fıstığının besin değerleri şöyle:

100 gram çam fıstığı besin değeri olarak;

 • 45 gram yağ,
 • 13 gram karbonhidrat,
 • 31 gram protein,
 • 3,6g şeker
 • 14 g protein,
 • 16 mg kalsiyum içeriyor.

 

Çam fıstığı kilo aldırırmı?

Çam fıstığı kilo yapar mı? Çam fıstığı yüksek kalori ve besin değer nedeniyle kilo aldırabilir.

Çam fıstığı zayıflatır mı? (Çam fıstığı zayıflatırmı?)

Çam fıstığı zayıflatıcı özelliğe sahip değildir. Ama öyle bir özelliği var ki dolaylı olarak zayıflamaya büyük katkısı olabiliyor. Çünkü çam fıstığı açlık bastırıcı, iştah kesici bir özelliğe sahip. Çünkü içeriğinde yer alan protein, demir, tekli doymuş yağlar tokluk hissi sağlıyor. Bu tokluk hissi yemek yeme isteğini bastırıyor. Böylece günlük kalori miktarını aşmadan beslenmiş oluyorsunuz. Üstelik artık yüksek kalorili besinlere ihtiyacınız kalmıyor!

Çam fıstığı CCK isimli bir hormonun salgılanmasını sağlıyor. Bu hormon açlık bastırıcı işleve sahip. Yapılan araştırmalar düzenli olarak günlük 50 gram çam fıstığının düzenli olarak tüketilmesi yemek yeme isteğinde yüzde 37 oranında azalma sağlıyor.

Çam fıstığı faydaları nelerdir? (çam fıstığının faydaları ve zararları)

Çam fıstığının faydaları aşağıda listeleniyor.

 • Enerji verir
 • Kalbi korur
 • Antioksidan özelliklidir
 • Çam fıstığının yararları arasında D, A ve E vitamini bakımından zengin olması yer alıyor
 • Yaşlanma karşıtı bir besindir
 • Cinsel isteği artırır
 • Sigara gibi toksin maddeleri vücuttan atar
 • Akciğer hastalıklarına faydalıdır

Çam fıstığı nasıl yenir?

Çam fıstığı doğrudan çerez olarak tüketilebilir. Çam fıstığı nerelerde kullanılır? Çam fıstığı pastalarda, pilavda, dolmalarda, salatada, tatlılarda kullanılabiliyor.

Çam fıstığı faydaları ve zararları         karşılaştırıldığında dengeli tüketilirse kilo aldırmak bir yana zayıflamaya yardımcı olabileceği görülüyor.

Çam fıstığı nerede satılır?

Çam fıstığı nerede satılır? Çam fıstığı organik ürün satan aktarlarda, kuruyemişçilerde, baharatçılarda ve internet sitesi yoluyla satın alınabilir. Çam fıstığı yağı da pek çok faydasıyla aktarlarda bulunabiliyor.

Künar çam fıstığı kilosu, kabuğundan ayrılmış iç olarak 250 TL’den satılıyor. Çam fıstığı fiyatı cinsine göre 200 TL ile 350 TL arasında değişebiliyor.

Yazının sonunda size bir eğitim fırsatı sunuyoruz! Çam fıstığı ağacı künar ismiyle de anılır. Çam fıstığı yağı faydaları ve kullanımı konusunda verilen bilgilerin yanında çam fıstığı nasıl elde edilir? Kozalaklardan toplanıp tek tek kırılarak sofralara taşınıyor. Çam fıstığı yararları ve zararları karşılaştırıldığında sofralardaki yeri hak ediyor. Çam fıstığı kalori değerinin yanında iştah kesici özelliğiyle diyet ara öğünlerinde dikkatli olarak kullanılabilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN