Boza kalori yönünden masum mu?

Kategori: Sağlık - 4.472Yorum Yazın
Boza kalori yönünden masum mu?

Boza kalori değeri kış aylarında severek tüketirken acaba farkında olmadan ekstra kilo almaya yol açıyor mu? Bu sorunun cevabını net olarak vermek için 1 bardak boza kaç kalori bilmek gerekiyor. Bir su bardağı ölçüsünde 1 bardak boza kaç kalori sorusunun karşılığı 141 kaloridir. Üzerine biraz leblebi de koyduğunuzda ilave 50 kalori geliyor. Dolayısıyla 1 bardak boza kaç kalori yanıtı 200 kaloriye yaklaşıyor. Bu yazıda bozanın faydaları nelerdir, boza kilo aldırır mı yakından inceliyoruz.

Boza kalori değerleri

Kış aylarında gecelerin efsane içeceği boza içerisinde darı, su ve şeker bulunuyor. Bu üçlünün fermente olmasıyla boza elde ediliyor.

100 ml bozanın içerisinde neler bulunuyor? İşte boza besin değeri ögeleri!

 • 57,5 gram karbonhidrat
 • 5 gr yağ
 • 5 gr protein
 • 240 kcal kalori
 • Fosfor
 • Çinko
 • Kalsiyum
 • B vitaminleri

Bir bardak boza içmek iki kase sütlü tatlı ile eşdeğerde kalori almanıza yol açıyor. Şekeri azaltmak için tarçın kullanabilirsiniz.

Bir bardak boza kaç kalori? 1 bardak boza kaç kalori?

Boza, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Romanya, Türkiye, Ukrayna, Bosna Hersek gibi ülkelerde yoğun olarak tüketiliyor.

Bardak bardak boza içerseniz kaç kalori alırsınız? 1 bardak boza kaç kalori var hemen cevaplara geçelim!

 • Bir bardak boza kaç kalori? 1 bardak boza kaç kalori sorusunun karşılığı 141 kcal’dir.
 • Bozanın kalori değeri bir bardak için 350 kcal olabiliyor.

Boza kaç kalori?

100 ml boza kaç kalori sorusunun karşılığı yaklaşık olarak 150 kcal’dir. Boza kalori yönünden risk oluşturabilir. Şöyle ki bir su bardağı boza içmek iki sütlü tatlı yamak kadar şeker almaya eş değerdir. Dolayısıyla kalorisi yüksektir.

Boza kalori diyetkolik olanlar tarafından özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü düzenli olarak boza içmek kilo almayı beraberinde getirebilir.

Diyetisyenlerin boza kalorili mi sorusuna verdikleri cevap kesinlikle ‘evet’ biçimindedir. Burada önemli olan boza kalorili mi sorusundan çok hangi miktarda boza içilmesidir.

Uzman diyetisyenler bozanın faydaları için haftada iki su bardağını geçmeyecek miktarın içilebileceğini belirtiyorlar.

Haftada iki su bardağı boza içmek sağlık için büyük faydalar sağlayabilir.

Bozanın faydaları

Boza probiyotik bir besindir. Son yıllarda probiyotik besinler beslenme gündeminde hak ettiği yeri almaya başlıyor. Özellikle turşu, kimçi gibi ithal besinler, yoğurt benzeri probiyotikler yanında boza da göz ardı edilmemesi gereken bir besindir.

Özellikle kış aylarında içilmesi tüm yıl boyunca başta sindirim sistemi olmak üzere etkili olmaktadır.

boza kalori-1 bardak boza kaç kalori-1 bardak boza kaç kalori var-bir bardak boza kaç kalori-boza da kaç kalori var-boza kalori diyetkolik-boza kalorili mi-boza kaç kalori-bozanın kalori değeri-bozanın faydaları öksürük-bozanın faydaları nelerdir-bozanın faydaları ve zararları-bozanın faydaları-bozanın erkeklere faydaları-bozanın faydaları cinsel-bozanın cilde faydaları-bozanin faydalari neler-bozanın faydaları ibrahim saraçoğlu-boza besin değeri-boza kilo aldırır mı-boza kilo yapar mı-boza zayıflatırmı

bozanın faydaları nelerdir

Bozanın faydaları nelerdir?

Boza, özellikle gece satılan bir ürün olması hasebiyle cinsellikle ve cinsel gücü artırmasıyla anılıyor. Ancak tek faydası elbette bu değildir. Bozanın faydaları nelerdir baktığımızda karşımıza uzun bir liste çıkıyor.

Darı irmiği, un, su ve şekerin mayalanmasıyla ortaya çıkan bu harika içecek içeriğindeki besin değerleriyle dikkat çekiyor. Boza besin değeri içeriğinde en çok hangi vitamin, mineraller bulunuyor?

 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • Demir
 • Çinko
 • Fosfor
 • Kalsiyum

Maddeler halinde bozanın faydaları nelerdir?

 • Bozanın faydaları cinsel isteği artırmasıyla başlıyor. Boza cinsel gücü artırıcı maddeler içeriyor.
 • Bozanın faydaları öksürük tedavisinde kullanılmasıyla devam ediyor. Boza yüzlerce yıldır öksürük kesici bir içecek olarak biliniyor. Bozanın faydaları öksürük başladığında hemen bir bardak içilerek etkisini gösterebiliyor.
 • Boza fermente bir içecek olduğu için bağırsak florasının düzenlenmesinde (laktat-laktik asit bakterileri) çok olumlu etkiye sahiptir. Kolon kanserinin önlenmesinde bile etkisi bulunuyor.
 • Sindirim sistemini düzenler, hazmı hızlandırır.
 • Bozanın cilde faydaları da çok önemlidir. Özellikle cilt lekeleri için boza maskesi yapabilirsiniz.
boza kalori-1 bardak boza kaç kalori-1 bardak boza kaç kalori var-bir bardak boza kaç kalori-boza da kaç kalori var-boza kalori diyetkolik-boza kalorili mi-boza kaç kalori-bozanın kalori değeri-bozanın faydaları öksürük-bozanın faydaları nelerdir-bozanın faydaları ve zararları-bozanın faydaları-bozanın erkeklere faydaları-bozanın faydaları cinsel-bozanın cilde faydaları-bozanin faydalari neler-bozanın faydaları ibrahim saraçoğlu-boza besin değeri-boza kilo aldırır mı-boza kilo yapar mı-boza zayıflatırmı

bozanın faydaları

Bozanın erkeklere faydaları

Yukarıda bozanın faydaları nelerdir (bozanin faydalari neler) başlığında boza faydaları cinsel isteği artırıyor demiştik. Boza afrodizyak etkisiyle özellikle erkekler için ateşleyici özelliktedir.

Güç artışı, performans yükselmesi bozanın erkeklere faydaları arasında öne çıkıyor. Bozanın erkeklere faydaları Osmanlı döneminden kalma kadim bir bilgidir.

Boza içerek gecenin muhteşem zihin açıcı, dinlendirici, güç verici etkilerle neşelenmesinde etkin olabilirsiniz.

Eğer sağlık sorununuz varsa, örneğin diyabet hastası iseniz bozanın faydaları ve zararları noktasında doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

Bozanın faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ünlü uzman Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu pek çok kadim besinde olduğu gibi boza konusunda da faydalar olduğuna işaret ediyor. Geleneksel beslenme biçiminin ve geleneksel besinlerin kıymetinin bilinmesi noktasına dikkat çekiyor.

Bozanın faydaları İbrahim Saraçoğlu’nun da dikkat çektiği noktaların yer aldığı aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/DY2qyC9wfoY

Boza kilo aldırır mı?

Boza içerdiği kalori miktarı başta olmak üzere diğer besin değerleriyle kilo almayı teşvik edebilir. Özellikle yüksek şekerli üretilen bozalar tam bir kalori bombasına dönüşebilir. Bir bardak bozanın 350 kalori değere sahip olduğunu belirten uzmanlar bulunuyor.

Bu durumda boza kilo aldırır mı veya başka bir ifadeyle boza kilo yapar mı noktasında aman dikkat diyoruz. Bozayı haftada iki su bardağından fazla tüketmek kilo almanıza neden olabilir.

Boza içmek ama kilo almak istemiyorsanız veya diyette boza içmek istiyorsanız bir çay kaşığı miktarınca ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Boza zayıflatır mı (Boza zayıflatırmı) sorusuyla da sıklıkla karşılaşıyoruz. Boza sindirim sistemini düzenlemesi ve hazmı kolaylaştırması nedeniyle kilo verdirme noktasında destek sağlayabilir. Elbette doğru miktarda tüketilmesi gerekiyor!

Ayrıca tek başına boza zayıflatırmı, elbette zayıflatmaz. Bunun için bozanın yanı sıra bir diyet listesi, spor ve dengeli beslenme gibi konulara da dikkat etmek gerekiyor.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN