Aralıklı oruç ile zayıflayanlar

Kategori: Zayıflama - 56.854Yorum Yazın
Aralıklı oruç ile zayıflayanlar

Aralıklı oruç ile zayıflayanlar dünyada önemli bir sayıya ulaştılar. Bu nedenle pek çok ülkede aralıklı oruç ile zayıflayanlar arasına yenilerinin katılması hızlanıyor. Aralıklı oruç yeme biçimini düzenleyerek belirli süreler vücudu aç bırakmaya dayanıyor. İngilizcesi aralıklı oruç intermittent fasting olarak dile getiriliyor. Bu yazıda aralıklı oruç nasıl yapılır, intermittent fasting ile zayıflayanlar, aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler, aralıklı oruç diyeti listesi, 16 8 diyeti yapanlar başlıklarını okuyabilirsiniz. Siz de daha genç, daha uzun ve daha fit yaşamak için aralıklı oruçla zayıflayanlar arasına dahil olabilirsiniz.

 

Aralıklı oruç ile zayıflayanlar

Başka bir ifadeyle intermittent fasting ile zayıflayanlar bunu nasıl başarıyor. Aralıklı oruç nedir? Aralıklı oruç belirli bir süre yemek yemeyerek vücudu aç bırakıp metabolizmayı hızlandırma esasına dayanıyor. Bu sayede kas kütlesini eritmeden yağların yakılması hedefleniyor. Böylece sağlıklı bir kilo vermenin yolu açılıyor.

Aralıklı oruç 16:8 diyeti yapanlar veya 5:2 diyeti yapanlar gibi farklı uygulamalara dayanıyor. 16/8 diyeti vücudun 16 saat aç bırakılması kalan sekiz saatte ise yemenin serbest olması anlamına geliyor. 5:2 diyeti ise beş gün yemek sınırlaması olmadan yaşamayı iki gün ise 500-600 kalori aralığında beslenmeyi ve spor yapmayı içeriyor.

Aralıklı oruç 8 16 diyeti için işin mantığı şöyledir. Vücut glikojen olarak sakladığı şekeri 8-12 saat gibi bir sürede yakıyor. Sık yemek yiyerek vücudun glikojen deposunu sürekli çalıştırıyoruz. Bu nedenle vücut yağ yakmaya fırsat bulamıyor. Bunun yerine glikojen yakıyor ve yağı da depoluyor. Göbek çevresi yağlanması, kilo alma dediğimiz durum ortaya çıkıyor.

Aralıklı oruç kaç öğün sorusu da yapılan diyete göre değişebiliyor. 5:2 diyetinde öğün sınırlaması bulunmuyor, gün ve kalori sınırlaması var. Aralıklı oruç 16:8 diyeti yapanlar günde iki öğün yemek yiyor. Aralıklı oruç kahvaltı yaptıktan sonra 16 saat aç kalınacak saat dilimine göre akşam öğünü gerçekleştiriliyor.

 

Aralıklı oruç nasıl yapılır?

Modern beslenme biçimi insanları sürekli bir şeyler atıştırmaya zorluyor. Sürekli hamburger, çay, kek, pasta, bisküvi, yemek, ara öğün, abur cubur … Neredeyse kesintisiz yemek yiyoruz. Bu ise genetik mirasımıza uygun değil. Çünkü atalarımız avcılık veya toplayıcılık dönemlerinde gün içerisinde bir veya en fazla iki kez beslenirlerdi. Diğer dönemlerde vücuda hiçbir madde girmezdi.

Aralıklı oruç yapanlar genetik miraslarına da uygun beslenmiş olurlar. Bu beslenme biçimi yani aralıklı oruç beslenme        biçimi pek çok hastalığın önlenmesini sağlıyor. Örneğin kalp ve damar hastalıkları modern toplamların ve beslenme biçimlerinin bize bir armağanıdır! Siz hiç ilkel kabilelerde göbekli insanlar görüyor musunuz? Obez ilkel insan resmine ben hiç rastlamadım!

 

Mehmet Öz aralıklı oruç

Dünyaca ünlü Türk Doktor Mehmet Öz aralıklı oruç konusunu dünyada savunan otoriteler arasında yer alıyor. Mehmet Öz bir röportajında aralıklı oruç nasıl yapılır sorusunu şu şekilde cevaplıyor: “Aralıklı orucun birçok çeşidi var. Gün aşırı orucu, 5 gün normal yiyip 2 gün ciddi kalori sayımı yapılan 5/2 orucu, her ay veya birkaç ayda bir 5 gün boyunca düşük kalorili özel bitkisel besinlerle beslenilen Longo orucu ve yeme zamanını 8 saate indirme gibi örnekleriyle zaman kısıtlayıcı beslenme şeklidir aralıklı oruç.”

Aralıklı oruç diyeti Mehmet Öz tarafından televizyon programlarında da anlatılıyor. Aralıklı oruç Mehmet Öz tarafından nasıl uygulanıyor merak edebilirsiniz. İşte kendi sözleriyle aralıklı oruç Mehmet Öz tarafından nasıl yapılıyor: “Benim en sevdiğim metot, her gün yemek yediğiniz zamanı biraz kısıtlamakla uygulanan gün aşırı orucu. Bunun sekiz saat olması şart değil. 12 saatle başlayın. Diyelim ki sabah 07.00’de kalktınız, akşam yemeğiniz 19.00’dan önce bitmeli. Akşam yemeğiniz 22.00’de bitiyorsa, sabah kahvaltınızı 10.00’dan önce yapmayın; vücudunuz 12 saat dinlensin. Aralıklı oruç, vücudun sindirim ve boşaltımla ilgilenmekten fırsat bulup dinlenmesini sağlıyor. Bu süreçte hormonlar çok daha sağlıklı bir şekilde salgılanmaya başlayabiliyor ve zaman içinde hormonların düzenlenmesi sağlanmış oluyor.”

 

Aralıklı oruç metodu

İşte aralıklı oruç metodu uygulanması sırasında vücudunda meydana gelen değişikliklerden bazıları!

 • İnsülin seviyeleri: İnsülinin kan seviyesi önemli ölçüde düşer, bu da yağ yakmayı kolaylaştırır
 • İnsan büyüme hormonu: Büyüme hormonunun kan seviyeleri 5 kat kadar artabilir
 • Bu hormonun daha yüksek seviyeleri yağ yakmayı ve kas kazanımını kolaylaştırır ve diğer birçok faydaya sahiptir.
 • Hücresel onarım: Vücut, hücrelerden atık materyallerin çıkarılması gibi önemli hücresel onarım işlemlerine neden olur.
 • Gen ekspresyonu: Uzun ömürlülük ve hastalığa karşı korunma ile ilgili çeşitli genlerde ve moleküllerde yararlı değişiklikler sağlar

 

Aralıklı oruç faydaları

Aralıklı oruç ile zayıflama yanında başka faydalar da elde edilebiliyor. İşte aralıklı oruç ile zayıflama dışında ne tür yararlar sağlanabilir sorusunun cevapları!

 • Aralıklı oruç, metabolizmayı biraz artırırken daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Kilo ve karın yağ kaybetmek için çok etkili bir araçtır.
 • Aralıklı açlık, en azından erkeklerde insülin direncini ve daha düşük kan şekeri seviyelerini azaltabilir. Aralıklı oruç ve insülin direnci ile ilgili bilimsel çalışmalarda açlık kan şekeri % 3-6 oranında azalırken, açlık insülini % 20-31 oranında azalmıştır.
 • Çalışmalar, aralıklı açlığın vücuttaki oksidatif hasarı ve inflamasyonu azaltabildiğini göstermektedir. Bunun çeşitli hastalıkların yaşlanması ve gelişmesine karşı faydaları olmalıdır.
 • Çalışmalar, aralıklı açlığın kan basıncı, kolesterol düzeyleri, trigliseritler ve inflamatuar belirteçler gibi kalp hastalıkları için sayısız risk faktörünü iyileştirdiğini göstermektedir.
 • Aralıklı oruç ile artan otofaji, kanser ve Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.
 • Aralıklı oruç, beyin sağlığı için önemli faydalara sahip olabilir. Yeni nöronların büyümesini artırabilir ve beyni hasara karşı koruyabilir.
 • Aralıklı oruç tutmanın en heyecan verici uygulamalarından biri, ömrünü uzatma kabiliyeti olabilir. Sıçanlarda yapılan çalışmalar aralıklı oruç süresinin sürekli kalori kısıtlaması ile benzer şekilde ömrünü uzattığını göstermiştir. Bazılarında % 83 oranında!
aralıklı oruç ile zayıflayanlar-aralıklı oruç 8 16-aralıklı oruç beslenme-aralıklı oruç ekşi-aralıklı oruç diyetisyen-aralıklı oruç faydaları-aralıklı oruç ile kaç kilo verilir-aralıklı oruç ile kilo verenler-aralıklı oruç ile zayıflama-aralıklı oruç kabızlık-aralıklı oruç kaç öğün-aralıklı oruç kahvaltı-aralıklı oruç kilo verme-aralıklı oruç mehmet öz-aralıklı oruç metodu-aralıklı oruç nasıl yapılır-aralıklı oruç nedir-aralıklı oruç sağlıklı mı-aralıklı oruç yapanlar-mehmet öz aralıklı oruç-aralıklı oruçla zayıflayanlar-aralıklı oruç ve insülin direnci-intermittent fasting ile zayıflayanlar-aralıklı oruç intermittent fasting-aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler-aralıklı oruç diyeti listesi-aralıklı oruç diyeti mehmet öz-aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır-aralıklı oruç diyeti örnekleri-aralıklı oruç diyeti yapanların yorumları

aralıklı oruç ekşi

Aralıklı oruç ekşi

Aralıklı oruç ekşi sözlükte intermittent fasting başlığıyla yer alıyor. İşte birkaç adet aralıklı oruç ekşi sözlük yorumu!

 • Yemeklere (özellikle de tatlılara) olan bağımlılığı azaltmada, dolayısıyla iştah kontrolünü elinize almada oldukça etkili bir yeme düzenidir. Deneyen birisi tarafından tavsiye edilir.
 • Doğru egzersiz programı ile adamı taş gibi yapan beslenme düzeni. beni yaptı ordan biliyorum.

 

Aralıklı oruç ile kaç kilo verilir?

Aralıklı oruç kilo verme noktasında inanılmaz etkili sonuçlar sağlayabiliyor. Yapılan bir araştırmada bir gün toplam kalorilerinin yüzde 75’ini azaltıp ertesi gün normal beslenenler sekiz haftada tam 13 kilo verebildiler. Müthiş bir sonuç değil mi! Yıllarca diyet yapmak istiyorum deyip her tür sıkıntıya katlananlar için etkili bir beslenme biçimi!

Aralıklı oruç ile kilo verenler daha düşük insülin seviyeleri, daha yüksek büyüme hormon seviyeleri ve artan miktarlarda norepinefrin (noradrenalin) vücut yağlarının parçalanmasını artırır ve enerji kullanımını kolaylaştırır.

Bu nedenle kısa süreli açlık, metabolizma hızınızı % 3,6-14 oranında artırır ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Aralıklı oruçla zayıflayanlar 3-24 haftada toplam ağırlıklarının % 3-8 oranında kilo vermeyi başarabiliyorlar. Üstelik aralıklı oruçla zayıflayanlar bel çevresinin % 4-7’sini kaybettiler. Müthiş bir başarı hikayesi!

 

Aralıklı oruç sağlıklı mı?

Belirli dönemlerde yapılması şartıyla uzmanlar aralıklı oruç sağlıklı mı sorusuna olumlu yanıt veriyorlar. Aralıklı oruç yapmak bazı hastalıklar için istenmeyen durumlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aralıklı oruç diyetisyen tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır.

Aralıklı oruç kabızlık yapar mı? Bu konuda bazı bünyelerde aralıklı oruç kabızlık sorunu yapabiliyor. Önlem olarak daha çok lifli beslenmek ve bol su içmek gerekiyor.

 

Aralıklı oruç diyeti listesi

Özünde, oruç, vücudun aşırı vücut yağını yakmasına izin verir. Bunun normal olduğunu ve insanların zararlı sağlık sonuçları olmadan hızlı bir şekilde evrimleştiklerini fark etmek önemlidir. Vücut yağı, depolanmış olan sadece besin enerjisidir. Eğer yemezseniz, vücudunuz enerji için kendi yağını “yiyecektir”.

Aralıklı oruç diyeti listesi uygulayarak vücudun yağ yakmasını teşvik edebilirsiniz. Aşağıda aralıklı oruç diyeti örnekleri yer alıyor. Bu örnekler aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır başka bir ifadeyle intermittent fasting ile zayıflayanlar nasıl başarıyor sorularına da açıklık getiriyor.

aralıklı oruç ile zayıflayanlar-aralıklı oruç 8 16-aralıklı oruç beslenme-aralıklı oruç ekşi-aralıklı oruç diyetisyen-aralıklı oruç faydaları-aralıklı oruç ile kaç kilo verilir-aralıklı oruç ile kilo verenler-aralıklı oruç ile zayıflama-aralıklı oruç kabızlık-aralıklı oruç kaç öğün-aralıklı oruç kahvaltı-aralıklı oruç kilo verme-aralıklı oruç mehmet öz-aralıklı oruç metodu-aralıklı oruç nasıl yapılır-aralıklı oruç nedir-aralıklı oruç sağlıklı mı-aralıklı oruç yapanlar-mehmet öz aralıklı oruç-aralıklı oruçla zayıflayanlar-aralıklı oruç ve insülin direnci-intermittent fasting ile zayıflayanlar-aralıklı oruç intermittent fasting-aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler-aralıklı oruç diyeti listesi-aralıklı oruç diyeti mehmet öz-aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır-aralıklı oruç diyeti örnekleri-aralıklı oruç diyeti yapanların yorumları

aralıklı oruç ile zayıflayanlar

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler için diyet listesi menü tarifleri (intermittent fasting ile zayıflayanlar)

 • Kahvaltı. Sabah 08:00 gibi kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıda sizi tok tutacak bir smoothie içeceği hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 avokado, 1 bardak hindistan cevizi sütü, 1 küçük avuç yaban mersini, 1 su bardağı ıspanak, lahana veya pazı, 1 çorba kaşığı chia tohumlarıdır. Bu malzemeleri mikserde karıştırarak içeceği hazırlayabilirsiniz.
 • Öğle yemeği: 12: 00. Aralıklı oruç intermittent fasting için ideal öğle yemeği zamanı saat 12:00’dır. Bol proteinli bir öğle yemeği idealdir. Kuzu eti haşlama, tavuk salatası olabilir.
 • Ara öğün olarak badem, ceviz gibi kuruyemişler ve yeşil çay tercih edilebilir. Hafif kilo aldırmayan tatlı tarifleri bol tarçınlı olarak tüketilebilir.
 • Akşam yemeği: 16:30. En geç 16:30 gibi yemek tamamlanmalıdır. Aralıklı oruç diyeti yapanların yorumları arasında sıklıkla bu saatten sonra bir şey yiyip içmeyecek miyiz sorusu soruluyor. Evet, su bile içmemek en doğrusudur. Ancak bazı durumlarda vücudunuz alarm verebilir. Böyle anlarda su içmek, çay içmek elbette sizin kararınıza kalmıştır. Akşam yemeğinde deniz ürünleri mükemmel bir omega-3 sağlıklı yağ kaynağıdır. Somon tadı ve besleyici yoğunluğu için benim kişisel favorilerimden biridir. Yanında salata iyi gider!

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN