Ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı?

Kategori: Beslenme - 2.700Yorum Yazın
Ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı?

Ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı? Daha temel olarak ekmek kilo aldırır mı? Kilolu kişilere genellikle ilk önerilen şey ekmeği kes! Oluyor. Ekmeği azaltmak, ekmek yememek kilo almayı engelleyebilir mi? Bütün gerçekleri öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Bu yazıda ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı, kepekli ekmek kilo aldırır mı gibi soruların ayrıntılı cevaplarını okuyabilirsiniz.

Ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı?

Ekşi mayalı ekmek kilo aldırmaz. Hatta daha iddialı olarak söyleyebiliriz ki ekşi mayalı akmak kilo verdirir, zayıflamaya yardımcıdır. Şimdi pek çoğunuzun nasıl olur dediğini duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım.

İşte ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı (ekşi mayalı ekmek kilo yaparmı) sorusuna neden aldırmaz cevabı vermemizin nedenleri!

 • Ekşi maya fermantasyon süreci probiyotik özellikleriyle bağırsak florasını düzenler.
 • Ekşi mayada vücudumuzun dengeli ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller bulunur. Folat, B1, B6, B12, riboflavin, E vitamini, niasin, selenyum, demir, manganez, magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko, potasyum sayılabilir.
 • Ekşi maya beyaz ekmeklere göre daha düşük glisemik indekse sahiptir.
 • Asetik asit küf gelişmesini engelleyen bir bileşiktir. Bu bileşik ekşi mayada kendiliğinden ortaya çıkar.
 • Ekşi maya glüten duyarlılığı olanlar için idealdir. Çünkü glüten proteinlerinin amino asitlerine ayrılmasını sağlayacak kadar uzun bir hazırlanma sürecine sahiptir.
 • Ekşi maya bakterileri sindirimi hızlandırır, kolaylaştırır.
 • Lactobacillus ekşi mayalı ekmeklerde daha çoktur. Bu sayede daha iyi bir emilim ve daha iyi bir belenme mümkün olabilir.
 • Ekşi maya bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına ve bağırsak florasının dengeli olmasına katkı sağlar.

 

Site ziyaretçilerimizin merak ettiği konular genellikle ekmeğin yapılış şekliyle ilgili değil. Oysa şeytan ayrıntıda gizlidir. Ekmeğin hazırlanış biçimi ekmek çok kilo aldırır mı gibi endişeler için daha önemlidir. Çünkü ekşi mayalı hazırlanan ekmekle endüstriyel maya ile hazırlanan ekmek arasında sindirim sistemi için büyük farklar vardır.

Ekmek insanın doğada var olma mücadelesinde yani evriminde, beslenmesinde devrim yapmış tahıllardan elde edilmiştir. İnsanlar buğday, arpa ve çavdarı geniş alanlarda her yıl tekrar üretme becerisini elde ettiklerinde yerleşik düzene de geçmeyi başarabilmişlerdir. Belki de buğday gibi tahılları yetiştirmeyi öğrenemeseydik bugün hala doğada yerleşik olmayan bir yaşam biçimi sürüyor olabilirdik.

Ekmek insan beslenmesinde çok önemlidir. Yeter ki atalarımızın ekmeğine sahip çıkalım. Sentetik katkı maddeleri ile ekmeğimsi bir yiyeceği ekmek diyerek yemeyelim. Organik buğdaydan elde edilen ekşi mayalı ve ruşeymi içinde bulunan, kepekli ekmekle beslenmek ekmek çok kilo aldırır mı sorusunu anlamsız kılıyor.

 

Ekmek kilo aldırır mı ile ilgili merak edilenler!

Aşağıda soru cevap biçiminde ekmek yemek kilo aldırır mı (ekmek yemek kilo yaparmı) başlığı altında merak edilen konulara açıklık kazandırıyoruz. Ekşi mayalı ekmek kilo yaparmı?

İşte ekmek yemek kilo aldırır mı (ekmek yemek kilo yaparmı) soru cevapları!

 

 • Bayat ekmek kilo aldırır mı? (bayat ekmek kilo aldırırmı, bayat ekmek kilo yaparmı). Aldırmaz. Çünkü bayat ekmek taze ekmeğe göre daha az yağ ve besin maddesi içerir.
 • Ev ekmeği kilo aldırır mı? Ekşi mayalı ev ekmeği kilo aldırır mı sorusuna aldırmaz cevabını verebiliriz.
 • Lavaş ekmek kilo aldırır mı? Benzer olarak yufka ekmek kilo aldırır mı, yufka ekmeği kilo aldırır mı diye de sorabiliriz. Bir yufka ekmeği 6-7 dilim beyaz ekmeğe denk geliyor. Yüksek kalorisi nedeniyle yufka ekmek kilo aldırır mı, lavaş ekmek kilo aldırır mı sorularına az miktarda dikkatli yenilmesi gerekir cevabını veriyoruz. Benzer biçimde tandır ekmeği kilo aldırır mı sorusu için de aynı noktaları belirtebiliriz.
 • Kızarmış ekmek kilo aldırır mı? Kızarmış ekmek kilo yapar mı? (kızarmış ekmek kilo yaparmı ) Kızarmış ekmek kalori bakımından kızartılmamış ekmekle aynı enerji değerine sahiptir. Bu nedenle dikkatli ve az miktarda tüketilmelidir. Kızarmış ekmek daha az tok tutucudur. Bu nedenle daha çok yeme isteği uyandırır. Ayrıca beraberinde tereyağı, reçel, krem peynir gibi kalori bombalarını da beraberinde teşvik eder.
 • Glutensiz ekmek kilo aldırır mı? (glutensiz ekmek kilo yaparmı) Glutensiz ekmek yemek kilo almayla ilgili değildir. Zayıflamak için glutensiz ekmek kilo yaparmı diye düşünmeyin. Gluten hassasiyeti olanların tüketmesi gereken bir ekmek türüdür. Glutensiz ekmek kilo yapar mı? Yine kilo verme ile ekmeğin glütensiz olmasının bir bağıntısı bulunmuyor.
 • Mayasız ekmek kilo yaparmı? Mayasız ekmek mayalı ekmeğe göre sindirim sistemi açısından daha zor bir besindir. Bu nedenle mayasız ekmek kilo yaparmı sorusunu evet, yapabilir biçiminde cevaplayabiliriz.
 • Suriye ekmeği kilo aldırır mı? Düşük kalorili, Suriye ekmeği kilo aldırır mı? Aldırmaz.

 

Kepekli ekmek kilo aldırır mı?

Tam tahıllı ekmek, köy ekmeği, kepekli ekmek, çok tahıllı ekmek, ekşi mayalı ekmek, kahverengi ekmek, esmer ekmek gibi tanımlar kafa karıştırıyor. Kepekli ekmek buğday ununun elde edilirken kepeğinin ayrıştırılmaması ile elde ediliyor. Bir ekmeğin kepekli un kullanılarak yapılmış olması olumlu bir durumdur ama yetmez. Ekşi maya kullanılması ve mayalanma sürecinin yeterli bakteri oluşmasına yetecek yani mayalanacak biçimde tanınması gerekir. Ayrıca pişirme tekniği de önemlidir. Odun ateşinde veya tandır fırınında pişirilmesi ekmeğin besin kalitesini artırıyor.

Şimdi Kepekli ekmek kilo aldırır mı, esmer ekmek kilo aldırır mı, kepekli ekmek kilo yaparmı sorularına ayrıntılı cevap verelim.

 

Kepekli ekmek kilo yapar mı? (kepekli ekmek kilo yaparmı)

Kepek ekmeği kilo yapar mı? Biraz önce bahsettiğimiz gibi bu soruyu köy ekmeği kilo aldırır mı biçiminde de anlayabiliriz. Glisemik indeks ve glisemik yük ile ilgili yapılan çoğu çalışma, tam tahıl ekmeğin, kepekli ekmeğin beyaz ekmeğin 100 gramıyla karşılaştırıldığında daha düşük bir glisemik indekse sahip olduğunu göstermiştir.

Ek olarak, kepekli ekmek, vitamin ve mineral içeriği, posa, ekmek doygunluğu, kalori yoğunluğu ve daha fazlası bakımından, beyaz veya tek tip ekmeklerde bulunmayan birçok niteliğe sahiptir.

Kepek ekmek B grubu vitaminleri, posa varlığına bağlı olarak ruh halinizi ve zihinsel yeteneklerinizi geliştirir.

Karbonhidratlar daha yavaş salınır, daha uzun konsantrasyon ve uyanıklık ile sonuçlanır.

Buna karşılık, bir tam buğday ekmeği sandviçi bir buçuk saat boyunca konsantrasyonu iyileştirirken, bir çikolata küpü yarım saat için konsantrasyonu iyileştirecektir.

Kepek ekmeği kilo yapar mı? Kalori bakımından esmer ekmek ile beyaz ekmek arasında fark bulunmuyor. Kepek ekmek günlük kalori hesabına uygun olarak alınırsa kilo yapmaz. Hatta sindirime faydaları, besleyiciliği ve tok tutma özelliği ile kilo vermeyi destekleyebilir bile!

glutensiz ekmek kilo yapar mı-kepek ekmeği kilo yapar mı-kızarmış ekmek kilo yapar mı-tam buğday unu ekmek kilo aldırır mı-yufka ekmeği kilo aldırır mı-çavdar ekmeği kilo aldırır mı-çok ekmek yemek kilo aldırır mı-çok tahıllı ekmek kilo aldırır mı-kepekli ekmek kilo yaparmı-bayat ekmek kilo yaparmı-beyaz ekmek kilo yaparmı-glutensiz ekmek kilo yaparmı-ekşi mayalı ekmek kilo yaparmı-kızarmış ekmek kilo yaparmı-mayasız ekmek kilo yaparmı-tam buğday ekmeği kilo yaparmı-ekmek kilo yaparmı canan karatay-ekmek çok kilo aldırır mı-gece ekmek yemek kilo aldırır mı-ekmek yemek kilo yaparmı-ekmek yemek kilo aldırır mı-pilav mı kilo aldırır ekmek mi

Kepekli ekmek kilo aldırır mı?

Mısır ekmeği kilo aldırır mı?

Mısır ekmeği kilo aldırır mı zararlı mı? 100 gram mısır ekmeği yaklaşık 300 kcal’dir. Bununla birlikte besleyici özellikleri yüksektir. Mısır ekmeği kilo aldırır mı sorusunu dengeli tüketildiğinde aldırmaz biçiminde cevaplayabiliriz.

Mısır ekmeğinin temel bileşeni olan mısır unu tam bir tahıldır. Tam tahıllı gıdalar, kepeğin yanı sıra meyveli tahılın mikrop ve endospermini içerir – ve içerdikleri tüm besinleri. Tam tahıllı yiyecekler, diyet için gerekli olan lifleri sağlar; bu, yalnızca bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda, kolesterolü emer ve sindirim sistemi içinde hareket ettikçe kan şekerlerini düşürür. Mısır ekmeği porsiyonunda 1.8 g lif bulunur. Ve lif sindirilmediğinden, sadece sindirim sisteminden geçtiğinden, kendi kalorisini eklemeden dolduruyor.

Mısır ekmeği birkaç besin maddesinin iyi bir kaynağıdır. Mısır ekmeğinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, folik asit, folat ve A, B-6 ve B-12 vitaminleri bulunur. Ne yazık ki, hazırlanan karışımlar ayrıca fazladan sodyum, şeker ve hayvansal yağlar içerebilir. Mısır ekmeğinize ne kadar ilave bileşen gireceğini kontrol etmenin yolu, mısır ekmeğinizi sıfırdan yapmak veya ambalaj etiketlerini dikkatlice okumaktır.

Mısır ekmeği özellikle Karadeniz bölgesinde tüketiliyor. Karadeniz bölgesi insanları arasında obezite daha düşük ve ortalama kiloları pek çok bölgeye göre daha azdır.

Karadeniz demişken Trabzon ekmeği kilo aldırır mı? Trabzon ekmeği doğru üretilmişse sağlıklıdır ve aşırı tüketilmediği sürece kilo aldırmaz.

 

Ekmek besin değerleri

Meyve ve sebzeler gibi diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında, temel besinlerde ekmek nispeten düşüktür.

Kalorisi ve karbonhidratı oldukça yüksektir ancak protein, yağ, lif, vitamin ve mineral bakımından düşüktür.

Bununla birlikte, besin profili farklı ekmek türleri arasında geniş ölçüde değişebilir.

Örneğin, tam buğday ekmeği daha fazla miktarda lif içerebilir, filizlenmiş taneler beta-karoten ve C ve E vitaminleri bakımından daha zengindir.

Ekmek, çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişiler için olumsuz yan etkilere neden olabilen glüten içerir. Gluten duyarlılığı olanların glütensiz ekmek yemeleri öneriliyor.

 

Pilav mı kilo aldırır ekmek mi?

Tam tahıllı ekşi mayalı ekmeğe göre kilo alma açısından pilav mı kilo aldırır ekmek mi sorusuna pilav cevabını verebiliriz.

İşte ekmekle ilgili bazı gerçekler!

 

Beyaz ekmek kilo aldırır mı? Buğday ekmeği kilo aldırır mı?

Çok ekmek yemek kilo aldırır mı? Ekmek yemek, kilo almanıza neden olmaz. Aşırı ekmek yemek yüksek kalori almanıza neden olabilir. Bu durum da beyaz ekmek kilo yapar mı (beyaz ekmek kilo yaparmı ), buğday ekmeği kilo aldırır mı, tahıl ekmeği kilo aldırır mı sorularına olumlu cevap vermeyi gerektirir. Dengeli tüketildiğinde tam buğday unu ekmek kilo aldırır mı, çok tahıllı ekmek kilo aldırır mı sorularına aldırmaz cevabı veriliyor.

Yüksek oranda işlenmiş ve tuz veya şeker eklenmiş rafine beyaz ekmeğin sağlık yararları çok az veya hiç değil ve aslında olumsuz sağlık etkilerine sahip olabilir. Özellikle “Yeme evladım! Zehir!” vurgusuyla konuya ekmek kilo yaparmı Canan Karatay penceresinden de bakılabilir.

Rafine beyaz ekmeğin içerisinde yüzlerce katkı maddesi bulunuyor. Bu maddelerin bir kısmı ile ilgili ciddi sağlık endişeleri bulunuyor. Kilo aldırmak da bunlardın biridir.

Beyaz ekmeğin sağlıksız ünü nedeniyle, tüm ekmeklerin bir araya toplanmış ve aynı sağlıksız bir üne sahip olması muhtemel! Çünkü ekşi mayalı kepekli ekmek yemek sağlık için, kilo vermek için çoğu zaman gerekli ve sağlıklıdır.

Sağlıksız yiyeceklerin çoğu, işlenmiş etler, mayonez, sosis ve tereyağı gibi ekmeklerle birlikte tüketiliyor; bu da ekmeğe kötü bir ün kazandırıyor.

 

 • Ekmek, protein ile miktar başına aynı kaloriye sahiptir.
 • Tam buğday ekmeği kilo yaparmı? Tam buğday ekmeği ve beyaz ekmek, dilim başına aynı kaloriye sahiptir.
 • Posayla dolu kepekli tahıllar sizin daha tok hissetmenize neden olur, böylece daha az yiyebilirsiniz.

 

Ekmekteki karbonhidrat zararlı mı?

En sağlıklı karbonhidrat kaynakları meyveler, sebzeler, fasulyeler ve minimal işlenmiş tahıllardır. Bu yiyecekler ayrıca vitaminler, mineraller, lifler ve fitokimyasallar sağlar.

Paketlenmiş ve önceden dilimlenmiş beyaz ekmek, yüksek işlenmiş, basit karbonhidrattan yapılır. Bu, vücuda pek çok besin maddesi veya yarar sağlamadan hızla sindirilir.

Beyaz ekmek, rafine makarna, kek, çörek, kraker ve şeker çubukları gibi yüksek işlenmiş karbonhidratlar hızlı bir şekilde sindirilir ve hızlı bir enerji dalgalanması sağlar.

Yemek yedikten hemen sonra kan şekerinin yükselmesine neden olurlar ve lif olmadıkları için kişi kendini tam hissetmez. Kısa süre sonra, özellikle kan şekeri düştüğünde, daha fazla yiyecek isteyeceklerdir.

Yüksek miktarda basit karbonhidrat alımı kilo alımına neden olabilir ve diyabet , kalp hastalığı ve diğer yaşam tarzı ile ilgili kronik durumlar için daha yüksek bir risk oluşturur .

Bazı gruplar karbonhidratı dert eder, ancak optimal sağlık için, aslında kaslarımızı ve beynimizi beslemek için günlük gıda alımımızın yüzde 45 ile 65’ini oluşturmaları ve ayrıca uyumamıza yardımcı olmaları önerilir.

En iyi karbonhidrat alabileceğimiz doğal ve organik besinlerden biri ekmektir. Ancak, bunun için tam tahıllı veya hamur mayası gibi sağlıklı ekmek çeşitlerini seçmeniz gerektiğidir.

 

Gece ekmek yemek kilo aldırır mı?

Ekmek yemeyi seçerseniz, sağlık yararları elde etmek için işlenmemiş kepekli seçeneklerini tercih etmeniz gerekir. Sağlıklı beslenme için ekmek dahil akşam saat 20:00’dan sonra bir şey yemek uygun değildir. Bu nedenle gece ekmek yemek kilo aldırır mı sorusuna aldırır cevabını veriyoruz.

Özellikle gece tost ekmeğiyle tost yapmak gibi alışkanlıklar kilo açısından çok tehlikelidir. Tost ekmeği kilo aldırır mı? Tost ekmeği rafine bir ekmek türüdür. Tost ekmeği kilo aldırır mı, aldırabilir!

ekmek kilo aldırır mı-bayat ekmek kilo aldırır mı-bayat ekmek kilo aldırırmı-beyaz ekmek kilo aldırır mı-buğday ekmeği kilo aldırır mı-cavdar ekmek kilo aldırır mı-ekşi mayalı ekmek kilo aldırır mı-glutensiz ekmek kilo aldırır mı-kepekli ekmek kilo aldırır mı-esmer ekmek kilo aldırır mı-ev ekmeği kilo aldırır mı-mısır ekmeği kilo aldırır mı-köy ekmeği kilo aldırır mı-kızarmış ekmek kilo aldırır mı-lavaş ekmek kilo aldırır mı-mayalı ekmek kilo aldırır mı-mısır ekmeği kilo aldırır mı zararlı mı-suriye ekmeği kilo aldırır mı-tahıl ekmeği kilo aldırır mı-tandır ekmeği kilo aldırır mı-tost ekmeği kilo aldırır mı-yufka ekmek kilo aldırır mı-trabzon ekmeği kilo aldırır mı-glutensiz ekmek kilo yapar mı-kepek ekmeği kilo yapar mı-kızarmış ekmek kilo yapar mı-tam buğday unu ekmek kilo aldırır mı-yufka ekmeği kilo aldırır mı-çavdar ekmeği kilo aldırır mı-çok ekmek yemek kilo aldırır mı-çok tahıllı ekmek kilo aldırır mı-kepekli ekmek kilo yaparmı-bayat ekmek kilo yaparmı-beyaz ekmek kilo yaparmı-glutensiz ekmek kilo yaparmı-ekşi mayalı ekmek kilo yaparmı-kızarmış ekmek kilo yaparmı-mayasız ekmek kilo yaparmı-tam buğday ekmeği kilo yaparmı-ekmek kilo yaparmı canan karatay-ekmek çok kilo aldırır mı-gece ekmek yemek kilo aldırır mı-ekmek yemek kilo yaparmı-ekmek yemek kilo aldırır mı-pilav mı kilo aldırır ekmek mi

Çavdar ekmeği kilo aldırır mı?

Çavdar ekmeği kilo aldırır mı?

Çavdar tam tahıllı ekmekler arasındadır. Rafine edilmemiş tam tahıllı ekmekler, beslenme yetersizlikleri, kronik hastalıklar ve kanserler riskinin düşük olması ile ilişkilendirilmiştir. Ekmek size lif ve vitamin verirken, en büyük yararı muhtemelen birçok sağlıklı gıda almamızı sağlamasıdır.

Çavdar ekmeği doğru mayalanma ve pişirilme tekniğiyle yapılırsa kilo aldırmaz. Cavdar ekmek kilo aldırır mı? Rafine ekmeklerden uzak durmak gerekiyor. Bununla birlikte organik tohum, tahıl ve ekşi maya ile mayalanmış, odun ateşinde pişirilmiş ekmekler ise çavdar ekmeği de dahil son derece sağlıklıdır.

 

Sonuç

 • Beyaz ekmek, fazla kalori ve az miktarda besin sağlayarak, iyiden daha fazla zarar verebilir.
 • Kepekli ekmek kepekli tahıl içerir ve lif, B vitamini ve mineraller sağlar.
 • Glutensiz ekmekler ve buğday olmayan ekmekler alerjisi olan kişiler için uygundur.
 • Ölçülü ekmeği tüketmek ağırlık kazanmasına neden olmaz, ancak sandviçleri işlenmiş et ve diğer yüksek yağ içerikli malzemelerle doldurmak bunu yapabilir.
 • Beyaz, paketlenmiş ekmeklerde yüksek oranda işlenmiş un ve katkı maddeleri sağlıksız hale getirebilir. Çok fazla beyaz ekmek tüketmek obeziteye, kalp hastalığına ve diyabete katkıda bulunabilir.
 • Tam tahıllı ekmeklerde bile, koruyucu maddeler ve ilave tuz ve şekerler dahil olmak üzere 20 veya daha fazla içerik bulunabilir. Bunların hepsi sağlığa katkıda bulunmuyor.
 • Köy usulüyle, atalarımızın yaptığı en doğrusu!

 

Ekmek kilo verdirir mi?

Kepekli ekmeği ılımlı bir şekilde tüketmek ağırlık kazanmasına neden olmamalı, ancak vücut için gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji alımı kilo alımına neden olacaktır.

Beyaz ekmekten yapılan ve işlenmiş et, tereyağı ve mayonez içeren sandviçler, yağ ve karbonhidrat alımını artırarak birçok gereksiz kalori ekleyebilir.

Ekmek insanlar için varsayılan bir öğün veya atıştırmalık hale gelirse, daha sağlıklı yiyecekleri toplayabilir.

Daha sağlıklı bir seçenek ızgara tavuk ve salata içeren sandviçleri seçmek veya sağlıklı, ev yapımı sebze çorbalı ekmek yemektir.

Kendi ekmeğinizi yapmak zor değil, özellikle bir ekmek yapım makinesine yatırım yapıyorsanız. Bu şekilde ne yediğini tam olarak bileceksin.

Genel olarak, tam öğünlü ekmek, ılımlı olarak tüketilirse ve kişi toleranssız değilse, sağlıklı bir üründür.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!